O tym, co wyróżnia bankowość przedsiębiorstw PKO Banku Polskiego oraz o instrumentach finansowych wspierających przedsiębiorców w realizowaniu ich celów biznesowych rozmawiamy z Ewą Niczyporuk, dyrektor Biura Bankowości Przedsiębiorstw w Katowicach.

 

Co wyróżnia bankowość przedsiębiorstw w PKO Banku Polskim?

 

Nasza bankowość przedsiębiorstw jest kierowana do przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w każdej formie prawnej, o rocznych przychodach od 15 do 60 mln zł. Klientom oferujemy obsługę przez duet – mobilnego eksperta i analityka kredytowego, dzięki czemu możemy szybko przeprowadzić każdy proces kredytowy. Do dyspozycji klienta są także inni eksperci specjalizujący się w takich dziedzinach jak leasing, faktoring czy finansowanie handlu. Spotkania z klientem odbywają się w siedzibie jego firmy. Nie zawsze są potrzebne, ponieważ większość czynności możemy przeprowadzić online. To co wyróżnia bankowość przedsiębiorstw, to jakość obsługi, która jest kluczowa dla budowania trwałych relacji z klientami. Indywidualne podejście do klienta stanowi fundament tej jakości. Warto podkreślić, że PKO Bank Polski jest jednym z największych banków w Polsce w zakresie finansowania przedsiębiorstw. Mamy doświadczenie i kapitał, które pozwalają nam wspierać przedsiębiorstwa w realizacji ich celów biznesowych.

 

Nie tylko dostarczamy produkty czy usługi, ale również słuchamy potrzeb klientów, zapewniając rozwiązania dostosowane do indywidualnych oczekiwań.

 

 Jakie rozwiązania rozliczeniowe proponujecie przedsiębiorstwom?

 

Kluczową rolę w obsłudze finansów przedsiębiorstw odgrywają rachunki bankowe. Są gwarancją szybkiej i wygodnej realizacji codziennych rozliczeń finansowych a także umożliwiają skorzystanie z wielu nowoczesnych usług bankowych. Zaawansowany serwis bankowości internetowej iPKO biznes umożliwia firmie przypisanie użytkownikom różnych uprawnień. Dzięki temu pracownicy przedsiębiorstwa mogą robić wyłącznie takie operacji, jakie są przewidziane dla danego stanowiska (np. księgowy przygotowuje przelew, który jest zatwierdzany przez prezesa). iPKO biznes umożliwia połączenie danych z różnych systemów księgowych i kadrowych (poprzez import/ eksport odpowiednich plików). W serwisie bankowości internetowej można również wnioskować m.in. o kredyt. Z kolei każdy pracownik za pośrednictwem smartfona może zarządzać swoją kartą służbową (sprawdzać limity, nadawać PIN itp.).

 

Klienci cenią sobie także bankowy kantor internetowy dla firm iPKO dealer, dostępny również na smartfonach. Oferuje on atrakcyjne kursy i dostęp do dużej palety walut, co więcej, można telefonicznie negocjować kurs wymiany w kantorze bezpośrednio z dealerem banku nawet dla jednej transakcji.

 

Czy w obecnej sytuacji rynkowej przedsiębiorca może liczyć na wsparcie banku w finansowaniu bieżących potrzeb?

 

Oczywiście, dysponujemy wieloma rozwiązaniami kredytowymi, w tym kredytem obrotowym, pożyczką oraz limitem kredytowym wielocelowym. Bardzo pomocny bywa także faktoring, czyli szybki i prosty sposób zamiany faktur z odroczonym terminem płatności na gotówkę. Szczególnie wygodną formą kredytowania bieżących potrzeb jest wspomniany przeze mnie limit kredytowy wielocelowy. Przedsiębiorca w ramach jednej umowy otrzymuje limit, dzięki któremu może korzystać w dowolnym momencie z różnych produktów bankowych. Warto zauważyć, że wnioski o kredyt można składać online. Bank podejmuje decyzję kredytową na podstawie wniosku oraz plików JPK/e-sprawozdań złożonych online przez serwis internetowy.

 

Jak wygląda możliwość finansowania większych inwestycji lub zakupu środków trwałych niezbędnych do prowadzenia działalności?

 

Finansowanie majątku trwałego oraz innych zobowiązań inwestycyjnych umożliwiają kredyt inwestycyjny (nawet na 20 lat, do 90% wartości inwestycji) czy też pożyczka hipoteczna. Dzięki współpracy z PKO Leasing możemy także zaoferować klientom usługi leasingowe na sfinansowanie takich projektów jak np. zakup pojazdów, maszyn i urządzeń, linii technologicznych, sprzętu rolniczego, sprzętu medycznego, samolotów, transportu ciężkiego, fotowoltaiki czy też rowerów i sprzętu IT.

 

Przedsiębiorca może także skorzystać z wynajmu długoterminowego samochodów. W zamian za określoną miesięczną opłatę można użytkować samochód i nam powierzyć zajmowanie się takimi sprawami jak m.in. ubezpieczenie auta, serwis, wymiana opon czy obsługa karty paliwowej.

 

Gdzie powinien się udać przedsiębiorca zainteresowany ofertą i nawiązaniem współpracy?

 

Biuro Bankowości Przedsiębiorstw w Katowicach prowadzi swoją obsługę w siedzibie klienta oraz czterech lokalizacjach: Katowicach, Sosnowcu, Rybniku oraz Bielsku-Białej. Najwygodniej skontaktować się z nami, wysyłając maila na adres: BPR.Katowice@pkobp.pl.

 

Jestem przekonana, że współpraca z nami może pomóc firmie wypracować optymalne rozwiązanie i będzie inspiracją do podejmowania nowych biznesowych wyzwań.

 

Rozmawiała Redakcja „Business HUB”

 

 

Wywiad ukazał się we wrześniowym wydaniu kwartalnika „Business HUB”.

 

Wersja online najnowszego numeru do pobrania: CZYTAJ TUTAJ.

Najnowsze