Ponad 200 osób – przedstawicieli świata biznesu, samorządu i nauki – wzięło udział w wydarzeniu podsumowującym minione dwanaście miesięcy w regionalnej gospodarce, które odbyło się 19 grudnia 2022 r. na Stadionie Śląskim. Regionalne Gospodarcze Zamknięcie Roku było połączone z otwartym spotkaniem Firm Członkowskich w świątecznym klimacie.

 

Wyposażać w wiedzę, budować relacje i tworzyć dobry klimat do prowadzenie biznesu – to główne elementy wydarzeń organizowanych przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach, która w mijającym roku ma na swoim koncie ponad 90 eventów o różnej skali i formule.

 

Ciągle za mało takich spotkań. Dziękujemy za tak liczną obecność. Cieszymy się, że jako Izba swoją aktywnością uwiarygadniamy sens działań instytucji samorządu gospodarczego – mówił Tomasz Zjawiony Prezes RIG, witając zgromadzonych gości, którzy mieli okazję do podzielenia się z nami swoimi refleksjami na temat oceny i najważniejszych wydarzeń 2022, z puntu widzenia reprezentowanych przez siebie organizacji i instytucji.

 

 

Stan województwa śląskiego podsumował Marszałek Jakub Chełstowski. Dzięki najwyższemu w historii budżetowi regionu, prawie 3 mld zł na 2023 i największym w historii pieniądzom unijnym dla Śląskiego (2 mld euro z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji i niespełna 3 mld euro w ramach Polityki Spójności), jest szansa na wsparcie działań przedsiębiorców subregionów województwa śląskiego.

 

Jako beneficjentowi, udało się nam przekonać Komisję Europejską, a także stronę rządową, by uzyskane pieniądze były zarządzane regionalnie, a nie centralnie. Przecież znamy puls potrzeb w regionie lepiej niż Warszawa. Poza tym, unijne dotacje będą zarządzane bezpiecznie i transparentnie. Jako strona samorządowa jesteśmy gotowi. Liczymy na kompromis i odpowiedzialność ze strony rządu za te kluczowe dla nas unijne wsparcie  – podkreślał Marszałek Województwa Śląskiego.

 

 

O tym, że najlepszym sposobem na wyjście z kryzysu jest inwestowanie przekonywał dr Janusz Michałek, Prezes Zarządu KSSE S.A.

 

Generalnie znajdujemy się w regionie najlepszym do inwestowania. Tworzymy ekosystem – złoty trójkąt biznesu  – nauka, samorząd i biznes. Mamy wiele instrumentów pobudzających aktywność firm, zwłaszcza tych mikro i małych.  80 decyzji podpisanych w 2022 r. to dobry wynik, zwłaszcza, że to głównie nowatorskie inwestycje technologiczne. W kolejnych miesiącach może być ciężko, ale kryzys dotyczy całego świata, a my – jako Polacy i Ślązacy – damy sobie radę – zapewniał dr Janusz Michałek.

 

 

Jak ważnym regionem dla inwestorów jest województwo śląskie, mówiła 0też Prezes Grupy Veolia Term. Właśnie tutaj rozpoczęta została transformacja energetyczna – dekarbonizacja przez firmy Grupy Veolia. Dziś zatrudnia 4600 pracowników, jest obecna w 120 miastach, gdzie zarządza 60 systemami ciepłowniczymi.

 

To był dla nas przełomowy rok, wiele projektów weszło w fazę inwestycji, które prowadzimy w kilkunastu miastach w Polsce. Mam nadzieję, zaprosić w 2023 r. na otwarcie inwestycji w Tarnowskich Górach, kończymy projekt kogeneracji gazowej, budowy kotła biomasowego, odzysku biogazu – to kolejne inwestycje w Sosnowcu, Porębie i w Łazach. Bez wsparcia i dobrej woli regionalnego samorządu i lokalnych włodarzy miast i gmin nie byłoby to możliwe – akcentowała Magdalena Bezulska, Prezes Grupy Veolia term S.A.

 

 

Dokonaniami śląskich przedsiębiorców należy się chwalić, pokazywać ich najlepsze praktyki jako przykład dla innych, komentował kolejny gość wydarzenia.

Jako jednostka rządowa wspieramy polską transformację cyfrową, nie zrobimy tego bez pomocy Państwa, tzn. firm, które będą wdrażać technologię Przemysłu 4.0. Cieszę się, że dzięki zacieśnieniu współpracy z Regionalną Izbą Gospodarczą w Katowicach, mamy ku temu więcej sposobności – dodawał Robert Kłosowski, Prezes Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości.

 

W jakim stopniu nowe technologie zmieniają nas i otaczającą nas rzeczywistość, również gospodarczą, mówił gość specjalny spotkania – dr Maciej Kawecki, Prezes Instytutu Lema i Prorektor ds. Innowacji w Wyższej Szkole Bankowej w Warszawie. Prelegent podnosił wagę komunikacji i działań marketingowych, które sprawią, że nowinki technologiczne zostaną skomercjalizowane i wcielone w życie.

 

Nigdy w świecie technologii nie przeżyliśmy takiej rewolucji. Postęp jest nieporównywalny do jakiegokolwiek okresu w historii. Niepowodzenia wielu firm i ich innowacji, rodzą się z tego, że nikt o nich nie wie! Twórcy często nie posiadają umiejętności dotarcia na zewnątrz z treścią technologiczną. Należy też pamiętać o tym, żeby wspierać start-upy, młodym ludziom, taka bezinteresowna pomoc przyniesie pozytywny skutek, a firm z dłuższym stażem na rynku pozwoli na nowe otwarcie – zachęcał dr Maciej Kawecki.

 

 

Na liście TOP 10 innowacji technologicznych 2022 roku, przedstawionych przez prelegenta dominowały wynalazki z sektora MedTech, który staje się najbardziej potrzebną i etyczną gałęzią przemysłu, łączącą najnowsze zdobycze medycyny, robotyki i cyfryzacji. Pierwszy polski produkt organu syntetycznego pozwalający na wydruk trzustki w technologii 3D, komputerowa gra terapeutyczna budująca wzorce zachowań, kapsułka endoskopowa wykonująca 60 tys. zdjęć układu pokarmowego człowieka. A także wynalazki odpowiadające na potrzeby kryzysu klimatycznego: pierwsza generacja szyb emitujących energię, recykling fusów z kawy, z których powstaje lignina kawowa, z niej kubki i znowu lignina – podręcznikowy przykład gospodarki cyrkularnej. Wiele z tych nowinek technologicznych made in Poland ma szansę stać się jednorożcem w biznesie, tzn. innowacyjną firmą typu start-up, wycenianą na ponad 1 mld dolarów!

 

Spotkanie podsumowujące rok było także okazją do uhonorowania wielu firm i osób aktywnie działających na rzecz rozwoju przedsiębiorczości – wręczono nagrody „Ambasador Marki Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej” oraz Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Perły w Koronie RP – specjalne Medale z okazji 30-lecia Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach otrzymali przedstawiciele samorządu terytorialnego, świata nauki, izb gospodarczych, firm i organizacji wspierających.

 

 

W imieniu nagrodzonych, Przyjaciół RIG, głos zabrał Prezydent Częstochowy.

– Po żeglarsku powiem, na pogodę nie mamy wpływu, ale mamy wpływ na załogę, na stan łajby, którą wypłyniemy. Jestem spokojny, jeśli mamy Marszałka, który dba o fundusze europejskie i rozwój, jeżeli mamy szefa Specjalnej Strefy, który dwoi się i troi, by być wśród najlepszych na świecie, jeżeli mamy tak prężnie działającą Regionalną Izbę Gospodarczą, którą najpierw prowadził Tadeusz Donocik i przekazał w dobre ręce Tomasza Zjawionego. Z okazji 30-lecia Izby, gratuluje i życzę, by wam się dalej chciało chcieć reprezentować przed samorządem, ministerstwami środowisko przedsiębiorców, którzy potrzebują kogoś kto rozumie ich potrzeby. Jesteście wiarygodnym partnerem. Nie zdejmujcie nogi z gazu! – zachęcał Prezydent Krzysztof  Matyjaszczyk.

 

 

W programie wydarzenia nie mogło zabraknąć powitania nowych Firm Członkowskich RIG, które niedawno dołączyły do Izby. Przedstawiciele kilkunastu przedsiębiorstw odebrali certyfikaty potwierdzające członkostwo w społeczności Izby z rąk Prezesa Tomasza Zjawionego i Wiceprezesa Janusza Dramskiego.

 

 

Na finał zagrała Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna z Charkowa i zgromadzeni mogli rozpocząć networking przy świątecznym poczęstunku.

 

 

 

Kolejne wydarzenie organizowane przez RIG – Regionalne Gospodarcze Otwarcie Roku – odbędzie się już 31 stycznia 2023.

 

Witamy nowe Firmy Członkowskie RIG:

 

Agencja Optymalizacji Zatrudnienia ŁOWCY PRACY Sp. z o. o.

DT – ING Sp. z o. o.

JUST IN PHOTOS & MARKETING Justyna Kałuża

LPB GLOBAL EMPLOYMENT sp. z o.o

RTC GROUP Sp. z o.o.

 

Najnowsze