Optymalizacja podatkowa to dla wielu osób sposób na niepłacenie podatków działając na granicy prawa. To stwierdzenie jest jednak tylko po części prawdziwe.

 

Po części, bo rzeczywiście istnieje szereg sposobów, żeby obniżyć płacone podatki korzystając z niuansów prawa, ale zawsze takie działanie wiąże się z ryzykiem zakwestionowania rozliczeń przez organy podatkowe. To ryzyko jest o tyle większe, że w dobie cyfryzacji ciężar identyfikacji takich zjawisk coraz bardziej przenosi się z ludzi na maszyny (uczenie robotyczne), co przy pięciu latach na przedawnienie większości zobowiązań podatkowych powoduje, że ryzyko to jest niebagatelnie większe – bo przecież fakt, że dziś program nie wykryje nieprawidłowości nie oznacza, że w przyszłym roku nie powstanie program, który zrobi to z łatwością. Dlatego zdaniem Kancelarii Radców Prawnych JGA wymierna wartość takich optymalizacji istotnie spada rok do roku.

 

Można jednak legalnie optymalizować podatki przedsiębiorstwa, a najlepszym narzędziem do tego są ulgi podatkowe, których w polskich przepisach o podatkach dochodowych nie brakuje.

 

Najciekawszą ulgą skierowaną do biznesu jest zdecydowanie ulga badawczo-rozwojowa, która została wprowadzona już 2016 r., zastępując niemalże martwą ulgę na nabycie nowych technologii.

 

Ulga B+R przeszła korzystną dla biznesu ewolucję, która polegała na stopniowym zwiększaniu jej intensywności – tj. sposobu w jaki efektywnie obniża podatek dochodowy. Dziś np. koszty osobowe pracowników wykonujących prace badawczo-rozwojowe mogą pomniejszyć podstawę opodatkowania nie dwukrotnie jak było jeszcze w 2021 r., ale trzykrotnie (rozliczenie w kosztach podatkowych w trakcie roku i prawo do odliczenia dodatkowych 200% w rozliczeniu rocznym). Ulga ta może objąć również szereg innych wydatków – co można zobaczyć w prezentacji przygotowaną dla uczestników wydarzenia O prawie przy kawie.

 

Prezentacja do pobrania – tutaj. 

 

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że ulga B+R w naturalny sposób łączy się z tzw. podwyższonymi kosztami podatkowymi pracowników związanych z tą ulgą – wprowadzenie tego mechanizmu pozwala na przyznanie pracownikom podwyżek w kwocie brutto z perspektywy pracodawcy.

 

Katalog ulg w 2022 r. został dodatkowo rozbudowany i obecnie zawiera również:

  • ulgę na robotyzację;
  • ulgę na innowacyjnych pracowników;
  • ulgę na prototyp;
  • ulgę na ekspansję; oraz
  • kilka innych mniej powszechnych ulg.

Szczegóły na temat poszczególnych ulg możecie znaleźć w prezentacji – tutaj.

 

Co jednak szczególnie istotne, skorzystanie z poszczególnych ulg nie jest ograniczone dla największych przedsiębiorców, mogą z nich bowiem z powodzeniem korzystać przedstawiciele MŚP. Należy jednak pamiętać, że wprowadzenie ich w życie wymaga sprawnej koordynacji działów inżynieryjnych, finansowo-księgowych i najczęściej zaangażowania zewnętrznego doradcy podatkowego.

 

Z naszego doświadczenia wynika jednak, że warto te zasoby zaangażować, bo zwrot z takiej inwestycji może być co najmniej satysfakcjonujący.

 

Autor: Kancelaria Radców Prawnych JGA, Firma Członkowska RIG w Katowicach.

Najnowsze