Tomasz Zjawiony, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach mówi o specjalnej edycji Europejskiego Kongresu MŚP, nowej formule wydarzenia i o wyzwaniach, jakie postawił przed RIG stan pandemii.

 

Trwa odliczanie do startu kolejnej edycji Europejskiego Kongresu MŚP, z hasłem przewodnim Back to Business. Jaki cel postawiła sobie Regionalna Izba Gospodarcza jako organizator tego wydarzenia?

Motto tegorocznego Kongresu – Back to Business oddaje w 100% to z czym muszą mierzyć się firmy w 2020 roku. Przedsiębiorcy zgłaszali nam potrzebę bezpośredniego kontaktu, powrotu do rozmów biznesowych i wymiany doświadczeń. Pokazało to zresztą pierwsze, po półrocznej przerwie, sierpniowe spotkanie Klubu Członków RIG w Katowicach, które cieszyło się dużym zainteresowaniem. Priorytetami specjalnej edycji EKMŚP B2B są odbudowa łańcucha dostaw oraz zadbanie o dalszy rozwój gospodarki w tych trudnych czasach dla prowadzenia biznesu.

 

Sytuacja epidemiczna ciągle nie sprzyja wydarzeniom z sektora przemysłu spotkań. W jaki sposób wpłynęła na formułę Kongresu?

To dla nas prawdziwa rewolucja. Poprzednie dziewięć odsłon wydarzenia trwało przez trzy dni w jednym miejscu. W 2019 r. mieliśmy 8000 zarejestrowanych użytkowników, a do Katowic przyjechało 46 delegacji zagranicznych. Ze względów bezpieczeństwa i ograniczenia związane z pandemią musieliśmy generalnie przeformułować naszą flagową imprezę. Obecnie organizacja eventu w takiej skali byłaby wysoce ryzykowna, dlatego postanowiliśmy zniwelować zagrożenie i dopasować EKMŚP do aktualnych potrzeb przedsiębiorców, którzy w obecnych realiach mają jeszcze bardziej ograniczony czas, niż dawniej. Wydarzenie więc zostało podzielone na kilka części w okresie od września do grudnia br. Postawiliśmy na spotkania B2B, eksperckie dyskusje oraz łączenie przedsiębiorców przy wykorzystaniu platform on-linowych.

 

Jak będzie, w takim razie, wyglądać agenda tegorocznej, specjalnej edycji EKMŚP?

Poszczególne wydarzenia Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw zostaną rozsiane na terenie województwa śląskiego oraz Metropolii GZM. Jesienny cykl otworzy II Think Eco! Forum w Muzeum Zamkowym w Pszczynie. Niecały miesiąc później event przeniesie się do Muzeum Śląskiego w Katowicach, po którym zaplanowano II Regionalne Forum Energetyczne Województwa Śląskiego w hotelu Stok w Wiśle. W listopadzie przedsiębiorcy i samorządowcy znów spotkają się w Muzeum Śląskim. Natomiast grudniowy finał EKMŚP zawita do siedziby RIG przy ul. Opolskiej w Katowicach. Każda z konferencji będzie poświęcona jednej ścieżce tematycznej, w ramach której przy okrągłym stole zasiądą wspólnie reprezentanci środowisk biznesowych, samorządów i administracji centralnej, aby przedyskutować kwestie dla danej ścieżki tematycznej. Zostaną poruszone kwestie dotyczące „zielonych” technologii, energetyki, finansowania przedsiębiorców i rozwoju gmin, inwestycji zagranicznych w Polsce i polskich za granicą, branży hi-tech oraz roli wspierania badań naukowych. Wszystkie konferencje będą transmitowane on-line, a przedsiębiorcy oprócz osobistych rozmów będą mogli kontaktować się poprzez specjalnie przygotowaną do tego celu platformą online, co pozwoli skomunikować się też z gośćmi zagranicznymi Kongresu.

 

Co trzeba zrobić, był zostać uczestnikiem EKMŚP B2B?

Dzięki wsparciu współgospodarzy i partnerów imprezy wydarzenie jest bezpłatne. Zachęcam do odwiedzenia strony www.ekmsp.eu i rejestracji na pierwszą konferencję. Już w środę 30 września spotykamy się w zabytkowych wnętrzach Muzeum Zamkowego w Pszczynie na II Think Eco! Forum „Czyste woda, czysta energia, czysta Polska”.  W trakcie konferencji w formule „round-table”, eksperci reprezentujący różne sektory nauki i biznesu będą rozmawiać m.in. o Europejskim Zielonym Ładzie, elektromobilności, OZE, gospodarce odpadami oraz finansowaniu i kosztach koniecznych przemian w energetyce. W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele władz centralnych i regionalnych: Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz, Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego Grzegorz Tobiszowski, Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek, Przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak. W debacie i dyskusji na temat związku ekologii z biznesem będą uczestniczyć przedstawiciele firm, prezydenci śląskich miast i gmin, liderzy branż ekologicznych, a także reprezentanci świata nauki. Dodatkowo, trakcie Forum zostanie premierowo zaprezentowany nowy program dla MŚP. Zarząd WFOŚiGW w Katowicach oficjalnie ogłosi start Programu dofinansowania na instalację fotowoltaiczną dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw – 50 kW NA START! To pierwszy program Funduszu skierowany bezpośrednio sektora MŚP! Tego nie można przegapić!

 

W tym roku RIG w Katowicach obchodzi 30-lecie działalności. Ten rok jest dużym wyzwaniem dla tej instytucji samorządu gospodarczego?

Z  całą pewnością stan pandemii COVID-19 stał się olbrzymim wyzwaniem dla całej gospodarki, a jej skutki będziemy odczuwali przez długi okres. Jako przedsiębiorcy znamy potrzeby biznesu, jesteśmy także nauczeni brać sprawy we własne ręce i działać – nawet wbrew okolicznościom losu. Ta kryzysowa sytuacja może nas wiele nauczyć i pomóc np. w wypracowaniu ważnych i użytecznych rozwiązań na przyszłość. Mamy wspólny cel: przywrócenie normalności gospodarczej. Być blisko przedsiębiorców i odpowiadać na ich potrzeby – tak krótko można scharakteryzować dewizę i misję Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. Jako „dom dla przedsiębiorcy” trzymamy rękę na pulsie i pokazujemy, że jesteśmy ważnym elementem gospodarczego życia regionu. Z kolei, jako organizator EKMŚP od 2011 r. udowodniliśmy, że impreza skierowana do małych i średnich firm pozostaje skuteczną platformą dialogu, wymiany wiedzy i poglądów oraz doświadczeń między przedstawicielami świata biznesu, nauki, władz rządowych i samorządów. Teraz szczególnie cenny jest powrót do gry, powrót do interesu. Bądźmy więc razem na EKMŚP Back to Business!

 

 

 

Rozmawiała: Jaga Kolawa

Najnowsze