Ponad 450 mieszkań na wynajem z umiarkowanym czynszem i wkładem własnym, a także z ułatwioną drogą dojścia do własności, powstanie w pierwszym etapie w czterech miastach województwa śląskiego. Inwestycja będzie możliwa, dzięki powołaniu spółki SIM Śląsk Sp. z o.o. przez Skarb Państwa wspólnie z gminami Chorzów, Świętochłowice, Tarnowskie Góry i Zabrze.

 

 

Projekt SIM-ów to nowy program mieszkaniowy korzystający z rządowego wsparcia Krajowego Zasobu Nieruchomości poprzez aport gruntu w Chorzowie, oraz wnoszenie kolejnych gruntów przez lokalne samorządy (w tej chwili Tarnowskie Góry dokonały już aportu gruntu przy ul. ­Andersa). Taka współpraca jest gwarancją tego, że mieszkania mogą być tańsze i łatwiej dostępne dla przeciętnie zarabiającego najemcy, niż lokale deweloperskie – podkreśla Alina Wadoń, Prezes Zarządu SIM Śląsk Sp. z o.o.

 

 

Rozwój mieszkalnictwa dla osób o średnich dochodach

 

Nowa formuła nieruchomości nawiązuje do rozwiązań wykorzystywanych w gminnych spółkach TBS. Z tą różnicą, że w SIM-ach udziałowcem jest Skarb Państwa, reprezentowany przez Krajowy Zasób Nieruchomości, a resztę udziałów posiadają cztery (w przypadku SIM Śląsk Sp. z o.o.) samorządy.

To nie są tylko mieszkania społeczne, ale oferta dla przyszłych lokatorów, którzy niekoniecznie mają zdolność kredytową i chcą zaciągać pożyczki, a z drugiej strony posiadają za wysokie dochody, żeby skorzystać z mieszkań komunalnych. Jest to najbardziej szeroka i nośna grupa pod względem potencjału rozwojowego i zawodowego. To również szansa dla miast, które w dobie kryzysu demograficznego mogą pozyskiwać nowych mieszkańców, a także wzbogacić miejską tkankę poprzez budowę nowych obiektów i zagospodarowanie przestrzeni – dodaje Alina Wadoń.

 

 

Stałe i pewne źródło finansowania inwestycji

 

Ważnym elementem powodzenia programu jest stabilny i pewny model finansowania oparty o kredytowanie z BGK w ramach wspierania Społecznego Budownictwa Czynszowego, a także dzięki rządowemu Funduszowi Rozwoju Mieszkalnictwa i Funduszowi Dopłat. W zależności od zapotrzebowania gmin, istnieje możliwość łączenia różnych programów. Dodatkowo, każdy najemca jest zobowiązany do 20-procentowej partycypacji w kosztach. Chyba, że gmina zdecyduje, że chce mieć mieszkania w swojej gestii i sama wniesie obowiązkową partycypację, stając się w przyszłości właścicielem tych mieszkań, by rotacyjnie umieszczać tam swoich najemców.

 

 

Niski koszt wkładu własnego z możliwością dojścia do własności

 

Propozycja SIM-ów to realny sposób na wprowadzenie się do własnego lokum. Przeciętnego Polaka nie stać, by zapłacić 400-500 tys. złotych za mieszkanie. W praktyce tylko 10 proc. społeczeństwa ma zdolność kredytową umożliwiającą kupno wymarzonego M.

Tutaj mamy możliwość, żeby przy wspólnym wysiłku rodziny wpłacić partycypację albo wziąć na nią kredyt. Co ważne, partycypacja może stanowić podstawę amortyzowanej i rozliczanej w czasie własności. Po zakończeniu okresu rozliczeniowego i spłaty kredytu bankowego na inwestycję w BGK jest taka możliwość, jeśli najemca wystąpi o wykup lokum – wyjaśnia Prezes Zarządu SIM Śląsk Sp. z o.o.

Ze względu na rosnące koszty materiałów budowlanych, trudno w tej chwili wyliczyć ostateczny koszt udziału własnego przyszłego najemcy. Szacunkowo partycypacja może wynosić ok. 60 tys. zł w przypadku lokalu mieszkalnego o metrażu 50 mkw. Stawka czynszowa będzie oscylować w przedziale 12-16 zł za mkw.

 

 

Udana współpraca ze śląskimi samorządami

 

Jak podkreśla Alina Wadoń, władze Chorzowa, Świętochłowic, Tarnowskich Gór i Zabrza chętnie przystąpiły do spółki SIM Śląsk, bo wcześniej rozważały projekt Mieszkanie Plus. Poza tym, miały pozytywne doświadczenia z gminnymi TBS-ami. Każde miasto przy podpisaniu umowy z SIM-em określa listę lokali wg indywidualnych potrzeb. Ujmuje liczbę mieszkań dla rodzin z dziećmi, seniorów, osób z niepełnosprawnościami i tzw. mieszkania obsługowe. – Generalnie metraże mieszkań będą wynosiły od 35-70 mkw. Wielkości i potrzeby określają gminy. Mieszkania zostaną oddane w wysokim standardzie, z białym montażem, z miejscami postojowymi dla samochodów. Ponieważ to wynajem, nie można wymagać dodatkowych nakładów od lokatorów – zaznacza Prezes SIM Śląsk Sp. z o.o. Oddanie pierwszej puli – 122 mieszkań w Tarnowskich Górach i 113 w Chorzowie – jest planowane na 2025 rok. – Jest otwarta droga do działania, są możliwości, chęci i wola współpracy ze strony śląskich gmin. Chcemy, by jak najszybciej powstały mieszkania dla potrzebujących – reasumuje Alina Wadoń, Prezes Zarządu SIM Śląsk Sp. z o.o.

 

Jaga Kolawa

 

 

KONTAKT:

 

SIM Śląsk Sp. z o.o. ul. Wolności 61/U1 41-500 Chorzów

sekretariat@sim-slask.pl

tel. 884 213 856

www.sim-slask.pl

 

 

 

Artykuł ukazał się w marcowym wydaniu magazynu Business HUB „Wolny Rynek”.

 

Wersja online numeru do pobrania: CZYTAJ TUTAJ.

Najnowsze