Mark Cole, dyrektor generalny Maxwell Leadership® i gość specjalny Europejskiego Kongresu MŚP opowiada o swojej drodze i lekcji przywództwa oraz roli rozwoju osobistego pozwalającego na bycie skutecznym liderem w swojej organizacji.

 

 

Cieszę się z możliwości przedstawienia cię polskim przedsiębiorcom i czytelnikom „Business Hub”. Pozwól, że rozpocznę od Dra Johna C. Maxwella, światowego autorytu w dziedzinie przywództwa, z którego dorobku czerpią miliony liderów na świecie. Niewielu z nich wie, że od szeregu lat, za każdym niemal działaniem Johna, stoi Mark Cole, CEO Maxwell Leadership. Kiedy zaczęła się twoja podróż jako lidera?

 

Do zespołu Johna Maxwella dołączyłem w wieku 30 lat. Już wówczas miałem na swoim koncie doświadczenia liderskie na dość wysokim poziomie, zdobyte w  organizacji rodzinnej, niestety przeważały te trudne. Moment, w którym rozpoczynałem współpracę z Johnem Maxwellem był bez wątpienia najtrudniejszym punktem mojego życia, czułem się całkowicie przegrany. Nie sądziłem, że kiedykolwiek będę w stanie ponownie przewodzić. Teraz, dziesięć awansów i dwadzieścia dwa lata później, jestem dyrektorem zarządzającym największej organizacji przywódczej na świecie.

 

Droga osobistego rozwoju u boku lidera liderów, Johna Maxwella, była z pewnością dla Ciebie fascynującą podróżą. Jakiej największej lekcji przywództwa nauczyłeś się dotychczas?

 

Moja najważniejsza lekcja przywódcza jest także moją największą lekcją życiową – rozwój osobisty zaprowadzi Cię dalej niż twoje marzenia. Uwielbiam cytat Johna: „Jedyną gwarancją lepszego jutra jest podjęcie decyzji o rozwoju już dziś”. Na początku mojej liderskiej podróży mój mentor zapytał mnie, czy mam plan rozwoju. Nie miałem. Oto, jaką radę od niego dostałem – spisz książki, które zamierzasz przeczytać, miejsca, do których się udasz i ludzi, których poprosisz o mentoring. To stało się moim osobistym planem rozwoju: książki, doświadczenia i ludzie. Mogę szczerze powiedzieć, że jestem tu, gdzie jestem dzisiaj, ponieważ od tamtego czasu świadomie podchodzę do osobistego rozwoju. Nigdy nie zapominaj: rozwój osobisty zaprowadzi Cię dalej niż Twoje marzenia.

 

To naprawdę brzmi jak zaproszenie do fascynującej podróży osobistego rozwoju. Powiedz, czego uczysz się teraz?

 

Całe życie byłem liderem, który przewodził z drugiego rzędu. W ten sposób od dwunastu lat realizuję wizję Johna Maxwella w naszej organizacji. Ale teraz, w ciągu ostatnich dwóch lat, wchodzę na pierwszy plan i  uczę się, jak przekazywać ludziom własną wizję organizacji. Ostatnie wyzwanie przyszło w  postaci międzynarodowej konferencji dla blisko 6,5 tysięcznego grona hiszpańskojęzycznych trenerów i przedsiębiorców, członków Maxwell Leadership Certified Team, którą poprowadziłem całkowicie w języku hiszpańskim. Od dłuższego czasu miałem wizję służenia w ten sposób naszym hiszpańskojęzycznym przyjaciołom – nie chciałem ich po prostu zapraszać do naszego świata; zamiast tego chciałem wejść do ich świata i mówić ich językiem. Mój zespół podchwycił tę wizję i poniósł ją wraz ze mną do Meksyku. To był ekscytujący moment w mojej karierze. Świetni liderzy pomagają ludziom widzieć więcej i dostrzegać wcześniej. Warto dodać, że nasza międzynarodowa organizacja szkoląca liderów i trenerów przywództwa łączy 5 platform językowych, 45 tysięcy członków ze 165 krajów, a Ty Iwono jesteś liderem polskiego programu Maxwell Leadership Certified Team.

 

„Chcę wejść do ich świata i mówić ich językiem” – to jest wyzwanie dla każdego lidera. Dziękuję ci za te słowa. Mark, już niebawem będziesz gościem specjalnym na Europejskim Kongresie Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach. Temat przewodni wydarzenia brzmi: „Face The Challenge”. Jak możesz odnieść się do tego tematu? Jakie szanse widzisz dla liderów w dzisiejszych czasach?

 

Świat potrzebuje teraz bardziej niż kiedykolwiek przywództwa opartego na wartościach, skoncentrowanego na ludziach; liderów na najwyższym poziomie, liderów, którzy służą swoim ludziom. Bez względu na branżę, w której działasz, musisz rozwijać się jako lider i tak też rozwijać swoich ludzi. Nigdy nie spotkałem lidera w organizacji, od CEO Delta Airlines po CEO start-upu, który powiedziałby, że ma zbyt wielu skutecznych liderów w swojej organizacji. Aby przeprowadzić nasze organizacje przez niepewność, w której obecnie się poruszamy, potrzebujemy wspaniałych liderów, którzy wiedzą, jak wprowadzić silną, pozytywną zmianę do swoich organizacji i do otaczającego ich środowiska. W dzisiejszych czasach brakuje dobrych przykładów przywództwa. Co zamierzamy z tym zrobić? To jest nasza szansa. Dlatego tak pasjonuję się tworzeniem wspaniałych środowisk przywódczych, w  których rozwijają się wielcy liderzy. Jak ich identyfikować? Właśnie do tego tematu odniosę się podczas kongresu w Katowicach.

 

Zatrzymajmy się jeszcze przez chwilę przy liderach, na rynku pracy mamy dzisiaj pięć pokoleń, co samo w sobie jest już ogromnym przywódczym wyzwaniem. Jaką radę dałbyś dzisiaj młodym, wschodzącym liderom?

 

Sugerowałbym, aby młodzi przywódcy poszukali kogoś, kogo warto naśladować. Nie chodzi o to, aby tylko kogoś obserwować, ale najpierw zrobić dobre rozeznanie i dokonać świadomego wyboru. A kiedy znajdziesz już lidera godnego naśladowania, zachęcam do odłożenia na bok swojego planu i sprawienia, by jego koncepcja stała się twoją na jakiś czas. Lekcje przywództwa, których nauczysz się podążając za takim liderem, pomogą ci odnosić długofalowe sukcesy.

 

Jedna z moich ulubionych definicji przywództwa, pochodzi od Johna Maxwella – „Przywództwo to wpływ. Nic więcej, nic mniej”. Jaka byłaby twoja rada dla liderów w kontekście rozwijania wpływu i zwiększania ich siły oddziaływania?

 

Liderze, bądź większy w środku niż na zewnątrz! Czy jesteś młody czy wiekowy, dzień, w którym stajesz się tak wielki, że nie możesz nawiązać kontaktu z  ludźmi wokół ciebie, jest dniem, w którym zaczyna się twój upadek. W jaki sposób rozwijasz się wewnętrznie? Jaki masz plan na stawanie się coraz lepszą wersją samego siebie? Ludzie chcą podążać za liderami, którzy są dostępni i prawdziwi. To właśnie mogę powiedzieć o Johnie Maxwellu, im bliżej Johna jesteś, tym bardziej go kochasz. Tak wygląda świetny lider, lider, który naprawdę odnosi sukcesy.

 

Jeśli mógłbyś zjeść kolację z jedną wybraną osobą, z grona żyjących lub tych, którzy już odeszli – kto by to był?

 

Tylko jedna osoba! Dobrze, dam ci jedną zabawną i jedną poważną odpowiedź. Chciałbym pójść na kolację z Jimmym Fallonem (od red. amerykański komik, gospodarz programów telewizyjnych), byłaby to z pewnością noc pełna śmiechu. Poważna odpowiedź brzmi: Abraham Lincoln. Zapytałbym go, jak przewodzić w trudnych i niespokojnych czasach, jak kierować zróżnicowanymi zespołami. Prowadził ludzi przez jeden z najtrudniejszych okresów w amerykańskiej historii i myślę, że można by się od niego wiele nauczyć i lekcje te zastosować w dzisiejszym środowisku przywódczym.

 

Mark, dziękuję za naszą rozmowę i z niecierpliwością czekam na możliwość przedstawienia Cię gronu polskich przedsiębiorców podczas Europejskiego Kongresu MŚP. Do zobaczenia w listopadzie w Katowicach!

 

Rozmawiała Iwona Polkowska, Prezes Maxwell Leadership Certified Team Poland

 

Mark Cole jest dyrektorem generalnym Maxwell Leadership®, organizacji, której misją jest zapewnianie jednostkom, firmom, organizacjom i społecznościom oraz całym narodom skutecznej odpowiedzi na potrzeby dobrego przywództwa. Jako innowacyjny lider o międzynarodowej renomie, od ponad dziesięciu lat ściśle współpracuje z Johnem C. Maxwellem, dzieląc wysiłki oraz scenę, aby przekształcić Maxwell Leadership w organizację o światowym wpływie, którą jest dzisiaj. Pod jego kierownictwem Maxwell Leadership, Maxwell Leadership Certified Team oraz organizacje non-profit firmy – Maxwell Leadership Foundation i EQUIP – wywarły i wywierają wpływ na cały świat, wyposażając i szkoląc miliony dorosłych i młodzieży w obszarze przywództwa opartego na wartościach i zorientowanego na ludzi. Firma jest społecznie zaangażowana we wprowadzanie potężnych, pozytywnych zmian w każdym rejonie świata, ponieważ każdy zasługuje na dobre przywództwo.

 

Wywiad ukazał się w październikowym wydaniu magazynu „Business HUB”.

 

Wersja online numeru do pobrania: CZYTAJ TUTAJ.

 

Bezpłatna rejestracja na Europejski Kongres MŚP w Katowicach 20-22.11.22: TUTAJ.

 

 

Najnowsze