Pod hasłem Open Doors to West Africa w Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach 22-23 maja br. odbyło się dwudniowe spotkanie z kilkunastoosobową delegacją handlową z Nigerii.

 

 

 

Reprezentanci Departamentu Handlu Dwustronnego, tamtejszej Izby Gospodarczej (Taraba Chamber of Commerce, Industry, Mines & Agriculture TACCIMA) oraz nigeryjscy i polscy przedsiębiorcy mieli możliwość zaprezentowania własnych firm oraz networkingu i spotkań indywidualnych B2B. O wzajemnej atrakcyjności obu rynków oraz potencjale eksportowym członkowie delegacji rozmawiali także z przedstawicielami Metropolii GZM oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

 

 

 

 

 

W spotkaniach uczestniczył dr Tade Omotosho, Przewodniczący społeczności nigeryjskiej w Polsce i wiceprezes Europejskiego Centrum Afrykańskiego ds. rozwoju, reprezentujący jednocześnie Ambasadora Republiki Federalnej Nigerii w Polsce.

 

 

Prezentacje oferty produktowej, technologicznej i eksportowej oraz poznanie specyfiki działania na rynkach polskim i nigeryjskim zaowocowały nawiązaniem nowych relacji biznesowych. Wspólnie też określono najbardziej perspektywiczne obszary polsko-nigeryjskiej współpracy gospodarczej. Wśród nich znalazły się m.in. zasoby naturalne, w tym minerały i paliwa kopalne, sprzęt i maszyny przemysłowe, tekstylia, elektronika, przetwórstwo spożywcze.

 

 

 

Drugiego dnia wizyty, tj. 23 maja, delegację ugościł prezydent Miasta Sosnowiec, Arkadiusz Chęciński. W trakcie spotkania, które odbyło się w UM w Sosnowcu, dyskutowano na temat potencjału dalszej współpracy w zakresie społeczno-gospodarczym.

 

Serdecznie dziękujemy nigeryjskim firmom oraz polskim przedsiębiorcom, którzy wzięli udział w spotkaniu:

– Amazara Nigeria Limited

– Amicou Capital Investments Limited

– Arijoy Pet & Agro Allied Products Limited

– Ascenden 1503 Nigeria Limited

– Bachon International Limited

– Cheb–Links Ventures Limited

– Evergreen Interior Homes Limited

– First Emson Resources Limited

– Luci Oil Nigeria Limited

– Mimshackcharis Total Concept Limited

– Pacan Oil and Gas Limited

– Sayah Ultimate & Boutique Limited

– Star Point Investment Limited

– Bablo Group

– Big&Business

– Browar Jana

– Caucasus investment Group

– Letrob Group

– Budomex

– KBZ Żuradzki Barczyk & Wspólnicy Adwokaci i Radcy Prawni sp. k.

– Ebury

– Popowski Advisory Sp. z o.o.

– Prodron Tomasz Siwy

– VERISERVICE Sp. z o.o.

– VSLABELTECH Sp. z o.o.

– Supply Technologies Poland Sp. z o.o.

– Synergylnc Sp. z.o.o.

Nigeria jest największą gospodarką w Afryce zachodniej i drugą największą na kontynencie. Kraj zamieszkuje ponad 200 mln mieszkańców. Podstawą gospodarki jest  rolnictwo i wydobycie surowców. Nigeria posiada drugie w Afryce, po Libii i dziesiąte na świecie, złoża ropy. Dysponuje również znacznymi ilościami surowców naturalnych, w tym surowców krytycznych, które są potrzebne do przeprowadzenia zielonej transformacji. Nigeria przyciąga aktualnie wiele zagranicznych inwestycji w różnych branżach. Według prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego przewidywany wzrost PKB będzie na poziomie 3,2% w 2023 roku (w 2022 r. – 3%).

 

Fot. Justyna Kałuża
Najnowsze