Przedstawienie korzyści płynących z uczestnictwa w działaniach RIG, prezentacja nowych inwestycji i atrakcji w Chorzowie, a także firm, które ostatnio przystąpiły do Izby – znalazło się w programie wrześniowego spotkania Firm Członkowskich. Wydarzenie odbyło się 19 września w wyjątkowej, industrialnej scenerii Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

 

 

Już po raz kolejny na wydarzenie zostały zaproszone nie tylko Firmy Członkowskie, ale też firmy z Chorzowa i okolic, pragnące poznać specyfikę działania Izby i pakiet korzyści wynikający z członkostwa w RIG. Frekwencja dopisała. W spotkaniu wzięło udział prawie 100 przedsiębiorców. Sala konferencyjna im. Jamesa Watta dosłownie pękała w szwach.

 

Zgromadzonych powitał gospodarz miasta. Prezydent Andrzej Kotala opowiadał o zachętach dla inwestorów i strategii pozyskiwania nowych mieszkańców.

 

Chorzów kiedyś postrzegany jako miasto węgla i stali, dzisiaj koncentruje się na usługach i handlu. Stawiamy na rozwój budownictwa mieszkaniowego, rozbudowę atrakcji, które uprzyjemnią życie mieszkańców i przyciągną do nas odwiedzających, jak również na inicjatywy prywatne wymieniał Andrzej Kotala, Prezydent Chorzowa.

 

 

Nowy Rynek miejski jako miejsce spotkań i imprez kulturalnych, Tężnia Solankowa na Placu Hutników, FreeStyle Park, nowoczesny tor kartingowy czy Lofty Kościuszko to tylko niektóre miejsca oddające charakter „nowego” Chorzowa.

 

Jedną z takich wyjątkowych lokalizacji stanowi właśnie Muzeum Hutnictwa – pierwszy tego typu obiekt w Polsce. Na terenie byłej Huty „Kościuszko”, a wcześniej „Królewskiej”, w 2021 r. powstał obiekt nawiązujący do dziedzictwa hutniczego Chorzowa.

 

To tutaj w 1802 roku ruszył motor napędzający rozwój Śląska. Chorzów, a dawnej Królewska Huta były i pozostają miejscem wielkich szans i dużych projektów. Cieszymy się, że dzięki Muzeum udało sią ochronić i pokazać historię wielkiego przemysłu hutniczego. Obiekt, oprócz funkcji wystawienniczej i edukacyjnej, oferuje również powierzchnie eventowe, m.in. na takie wydarzenie jak dzisiejsze spotkanie przedsiębiorców – podkreślał Adam Kowalski, Dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

 

 

Nawiązując do historycznej roli miasta, Prezes chorzowskiej Delegatury RIG Paweł Pawelec przypomniał ciekawostkę. Tak naprawdę Izbę powołano w Chorzowie, a następnie została przeniesiona przez Prezesa Tadeusza Donocika do Katowic! Paweł Pawelec zachęcał obecnych do aktywnego współdziałania w ramach sztandarowych projektów chorzowskiej Delegatury RIG – nagrody „Perły Europy”, bali charytatywnych orgaznizowanych wspólnie z Prezydentem Chorzowa i konkursu „Chorzowski Przedsiębiorca Roku”.

 

Statystyki i opinie samych zainteresowanych pokazują, że Chorzów rozumie potrzeby przedsiębiorców. Z kolei, RIG i Krajowa Izba Gospodarcza jako najwięksi przedstawiciele multibranżowego samorządu gospodarczego w Polsce dają szansę swoim członkom na budowanie silnych relacji biznesowych. Jesteśmy też głosem i lobbystą firm w promowaniu dobrych dla biznesu rozwiązań prawno-podatkowych w rządzie – zaznaczał Tomasz Zjawiony, Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach i Wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej.

 

 

W 2022 r. przy Izbie powstał Silesia Start-up HUB. Koordynator projektu, Janusz Dramski, I Wiceprezes RIG w trakcie spotkania Firm Członkowskich przypomniał główne zadania i funkcje, które ma pełnić SSH. Wśród nich najważniejsze jest wyszukiwanie nowych dróg wsparcia przedsiębiorstw technologicznych, po to by najlepsze start-upy „zlinkować” z RIG i znaleźć im inwestora albo klientów do skalowania biznesu. Dwa nowe nabytki start-upowe RIG: Legal Tech Solutions (twórca aplikacji zdalnewalne.pl) i MASKUP (oferujący innowacyjne rozwiązanie dla marek odzieżowych) zaprezentowały się w Chorzowie.

 

W programie wydarzenia nie mogło zabraknąć powitania nowych Firm Członkowskich RIG, które niedawno dołączyły do Izby. Przedstawiciele kilkunastu przedsiębiorstw odebrali certyfikaty potwierdzające członkostwo w społeczności Izby z rąk Prezesa Tomasza Zjawionego, Prezydenta Andrzeja Kotali i Prezesa chorzowskiej Delegatury RIG Pawła Pawelca.

 

 

Przedsiębiorcy mieli tym samym okazję do krótkiej prezentacji specyfiki działalności swoich firm i zaproszenia do współpracy, również w trakcie sesji networkingu i luźnych rozmów przy poczęstunku. Na sam koniec czekał rarytas dla pasjonatów industrialu! Chętni mieli możliwość zwiedzenia wystaw prezentowanych w Muzeum Hutnictwa.

 

 

 

Nowe Firmy Członkowskie RIG:

 

 • ARCHE S.A.
 • Silesia Castings Dariusz Kik
 • GOLDIEPHOTO Justyna Dworaczek
 • GRUPA MEDIALNA FRYDRYCH Joanna Frydrych
 • CATERING ARTS Ewelina Czajka
 • Błękitny Orzeł Sp. z o.o.
 • ARISTO Kamila Zdrodowska
 • Walkowski i Kuczera Adwokaci i Radcowie Prawni Sp. K.
 • Finanse & Nieruchomości Dorota Budna-Jura
 • Michał Zwyrtek
 • Legal Tech Solutions Sp. z o. o.
 • MASKUP Sp. z o. o.
 • MatCar Krzysztof Piwowarski
 • Kółko Rolnicze w Pińczycach

 

 

Kolejne spotkanie firm zrzeszonych w Izbie odbędzie się 17 października br. w Dąbrowie Górniczej.

 

 

 

Najnowsze