Specjalna edycja Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw – Back to Business 2020 została wzbogacona o formułę konferencji online, a także platformę internetową przeznaczoną do udziału w międzynarodowych spotkaniach biznesowych.

 

Ze względu na obostrzenia sanitarne konferencja „Izby Gospodarcze – Instytucje Wsparcia Biznesu – Przedsiębiorcy – trójkąt współpracy w dobie odbudowy światowych łańcuchów dostaw”, która miała swoje miejsce w agendzie programu drugiego wydarzenia “Inwestycje motorem rozwoju” w trakcie Europejskiego Kongresu MŚP – została przeniesiona do “sieci”.

20 października, wirtualnie spotkali się m.in. przedstawiciele izb gospodarczych oraz instytucji wspierających rozwój handlu i przedsiębiorczości z Polski, Portugalii, Pakistanu, Węgier i USA.

 

Jako prelegenci wystąpili:

– Andreas Jahn, członek federalnej rady ds. Polityki, gospodarki zagranicznej i krajowej, spraw publicznych oraz departamentu prasy i public relations Niemieckiego Stowarzyszenia Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

– Paulo Vaz, członek zarządu Associação Empresarial de Portugal.

– Anna Wiśniewski, Założyciel Polsko-Węgierskiej Izby Gospodarczej.

– Muhammad Zahid, Radca ds. Handlu i Inwestycji Ambasady Pakistanu w Warszawie.

 

Obserwatorzy:

– Przedstawiciel Izby Przemysłowo-Handlowej w Miszkolcu.

– Przedstawiciel Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej w Chicago.

 

Gospodarzem spotkania był Tomasz Zjawiony, Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, a moderatorem Marlena Miąsko, Zastępca Dyrektora Generalnego Izby.

 

 

Kluczowe tematy dyskusji dotyczyły najbardziej palących problemów dotykających światową gospodarkę. Przedstawiono raport – jak stan pandemii wpłynął na teraźniejszość i prawdopodobnie przyszłość przedsiębiorców. Dyskutowano o tym, które ograniczenia i restrykcje dotyczące COVID-19 były najgorsze dla firm działających w danym kraju. Omawiano sposoby wsparcia i potrzeby przedsiębiorców w tej kryzysowej sytuacji. Uczestnicy spotkania oceniali, czy rozwiązania z zakresu cyfryzacji przedsiębiorstwa mogą być kluczem do przebudowy globalnych łańcuchów dostaw.

 

– W obecnej sytuacji biznes wymaga bezkontaktowych, bezpiecznych rozwiązań wirtualnych. Międzynarodowe spotkania online to nasza odpowiedź na potrzeby czasu, przy okazji niosąca wiele korzyści. Poza zmniejszeniem ryzyka związanego z epidemią, ogranicza koszty, pozwala na szerszy zasięg i większą liczbę uczestników, praktycznie z każdego zakątku świata, no i jest eco-friendly – wyjaśnia Tomasz Zjawiony, Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

 

 

Przedstawiciele Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach zaprezentowali zakres działania Centrum Wsparcia MŚP, istniejącego przy RIG. Od kwietnia 2020 r. z bezpłatnych porad eksperckich dla przedsiębiorców z zakresu prawa, finansowania, podatków, księgowości i ogólnego doradztwa biznesowego skorzystało kilkuset przedsiębiorców z województwa śląskiego. Przykład tego udanego case-study pokazuje, że istnieje wiele przestrzeni do współpracy między instytucjami samorządowymi i gospodarczymi (Centrum Wsparcia MŚP pracuje dzięki umowie z Urzędem Miasta Katowice i Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego), które mają na celu realną pomoc firmom w czasie pandemii.

 

Spotkanie przedstawicieli izb gospodarczych w sposób symboliczny zainaugurowało cykl biznesowego dialogu online – Back to Business – The Multisectoral International Matchmaking Event 2020.

W tym celu powstała specjalna platforma do matchowania przedsiębiorców. W sumie, w trakcie trzydniowego międzynarodowego sieciowania firm online, które miało miejsce od 19 do 21 października odbyło się niemal 50 spotkań przedsiębiorców z 11 krajów. Już teraz można zapisywać się na kolejne.

 

 

– Matchowanie online  jest doskonałą i obecnie, jedyną skuteczną alternatywą dla stworzenia sposobów ponownego ustanowienia łańcuchów dostaw, znalezienia wiarygodnych partnerów, a tym samym wzmocnienia relacji biznesowych. Warto z tej możliwości skorzystać. Dlatego zachęcamy do rejestracji i wybrania potencjalnych partnerów do rozmów. Najbliższa sesja już 23-25 listopada – zaprasza Marlena Miąsko, Zastępca Dyrektora Generalnego Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

 

Udział jest bezpłatny i skierowany do różnych branż! Celem jest dotarcie do jak najszerszego grona przedsiębiorstw MŚP z Polski, Europy i całego świata.

 

Spotkania online 1:1 to nie tylko szansa na nowe kontakty i kontrakty, ale również możliwość pozyskania aktualnej wiedzy, dzięki której można rozwinąć swoją firmę!

 

Do matchowania zapraszają przedstawiciele firm i izb gospodarczych, m.in. z:

 

  • Czech
  • Niemiec
  • Portugalii
  • Słowenii
  • Tunezji
  • Ukrainy
  • USA
  • Włoch

 

Szczegóły dotyczące rejestracji w spotkaniach online: ZOBACZ TUTAJ.

 

Głównym organizatorem Back to Business – Wielosektorowa Międzynarodowa Giełda Kooperacyjna jest Enterprise Europe Network przy Funduszu Górnośląskim S.A.

Najnowsze