Już w niedzielę rozpoczyna się 12. Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw – spotkanie biznesu o znaczeniu europejskim i światowym. Na to specjalne wydarzenie zaproszenie przyjął znany na całym świecie robot Sophia. Od 20 do 22 listopada, do Katowic z całego świata zjedzie się kilka tysięcy przedstawicieli świata biznesu, gospodarki i polityki, by – zgodnie z hasłem tegorocznej edycji: Face the Challenge, radzić i mówić: jak zmierzyć się z najważniejszymi wyzwaniami trzeciej dekady XXI wieku.

 

Choć ma dopiero 7 lat, rozbudza wyobraźnię każdego kto ją spotka i wielu, którzy o niej tylko słyszeli. Pochodzi z Hongkongu ale posługuje się paszportem… Arabii Saudyjskiej. Z twarzy przypomina aktorkę Audrey Hepburn, nazywa się Sophie i jest… obdarzonym sztuczną inteligencją humanoidalnym robotem.

Sophia przemawiała już przed oficjelami ONZ, uczestniczyła w wielu kongresach i targach, udzieliła głośnych wywiadów dla stacji CBS i CNBC. To możliwe, bo robot wykorzystuje sztuczną inteligencję, by przyswajać nowe wyrażenia i dane pozwalające udzielać w przyszłości lepszych odpowiedzi.

Na pytanie: gdzie 20-22 listopada będzie biło serce światowego biznesu? Sophie bez wahania odpowiedziałaby, że w… Katowicach, na Europejskim Kongresie Małych i Średnich Przedsiębiorstw, gdzie… będzie gościem specjalnym.

 

Światowa czołówka w Katowicach

O ogromnym znaczeniu organizowanego przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach Kongresu świadczą honorowe patronaty udzielone przez:

– Parlament Europejski,

– premiera polskiego rządu Mateusza Morawieckiego.

 

O wyzwaniach stojących przed biznesem dyskutować w Katowicach będą m. in. wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego, grecka eurodeputowana Eva Kaili, minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, a także polscy i europejscy parlamentarzyści: Morten Petersen z Danii, Evžen Tošenovsky z Czech czy prof. Jerzy Buzek. Światową politykę reprezentować będzie również Bartosz Koziński, dyrektor ds. Inwestycji zagranicznych ambasady brytyjskiej w Polsce, a europejski biznes: Mauricio Casasco, prezes European Entrepreneurs CEAPME zrzeszającej ponad 2 mln firm z całej Unii Europejskiej. Wielkim zainteresowaniem cieszy się wykład Marka Cole’a – zarządzającego amerykańską firmą o światowym zasięgu: Maxwell Leadership®, szkolącej liderów w największych amerykańskich firmach.

 

 

Biznesmeni  z całego świata

Do międzynarodowych spotkań biznesowych dojdzie w strefie networkingu, zorganizowanej wspólnie z – zrzeszającą ponad 2 mln unijnych firm – siecią European Entrepreneurs CEAPME. Spotkanie można umówić za pomocą strony internetowej naszego Kongresu. Już teraz na międzynarodowe B2B postawiło blisko stu biznesmenów z ponad czterdziestu krajów: nie tylko Unii Europejskiej, ale i Gruzji, Maroka, Pakistanu, Turcji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. Przez dwa kongresowe dni będą się odbywać spotkania stacjonarne. 23 listopada – platforma – umożliwi rozmowę online.  Uczestnicy wydarzenia szukający kooperantów na Dalekim Wschodzie – dzięki innej platformie, zyskają dwutygodniowy, bezpłatny dostęp do bazy danych 200 tys. chińskich firm, by w tym czasie za darmo, oferować im usługi oraz produkty swojej marki.

 

Dwie sceny, osiem najważniejszych tematów

W tym roku EKMŚP zmieni nieco formułę. Najważniejsze dyskusje i wystąpienia odbędą się na dwóch głównych scenach kongresu: „Face the Challenge” i „Boost Your Business”. Zmierzyć się z wyzwaniem, wzmocnić swoją firmę będzie można dzięki wystąpieniom, dyskusjom i wywiadom z praktykami biznesu – szefami firm, kreatorami marek, specjalistami od zarządzania, podatków i marketingu i wielu innych. Szczegółowy program Kongresu na stronie www.ekmsp.eu.

 

Panele będą miały wysoki poziom merytoryczny, ale uczestnicy EKMSP powinni skierować swoją kroki do Strefy Eksperta. Droga jest prosta. Trzeba zejść do dolnego holu Międzynarodowego Centrum Kongresowego, tam właśnie będzie można znaleźć ekspertów i odpowiedzi na pytania najbardziej obecnie dręczące przedsiębiorców.

 

 

Strefa eksperta – darmowe porady dla przedsiębiorców

 

W ciągu dwóch dni uczestnicy Kongresu mogą skorzystać z porad przedstawicieli najważniejszych dla przedsiębiorców instytucji państwowych: Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Izby Administracji Skarbowej, Wojewódzkiego Urzędu Pracy, a także Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W tych zagmatwanych prawnie czasach, zainteresowaniem cieszyć się będą porady przedstawicieli śląskiego oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Na pytanie: gdzie szukać funduszy na rozwój firmy na pewno odpowiedzą pracownicy: Funduszu Górnośląskiego, Śląskiego Regionalnego Funduszu Poręczeniowego oraz Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich. Czego będzie można się dowiedzieć? Jak sporządzić skomplikowane dokumenty rozliczeniowe, gdzie szukać pomocy w przypadku kryzysu finansowego firmy, jak uzyskać dofinansowanie na rozwój przedsiębiorstwa z funduszy pożyczkowych i funduszy unijnych.

 

Strefa eksperta ma pomóc małym i średnim przedsiębiorcom zmierzyć się z wieloma wyzwaniami, jakie od wielu miesięcy piętrzą się przed biznesem – tłumaczy Tomasz Zjawiony, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, organizatora kongresu.

 

Bezpłatna rejestracja – jedyny taki Kongres

Rejestracja na 12. edycję Europejskiego Kongresu MŚP jest dostępna pod linkiem: https://ekmsp.eu/register. Udział  jest bezpłatny, a wydarzenie odbędzie się już  po raz dwunasty. Poprzednie edycje przyciągnęły dziesiątki tysięcy uczestników – przedstawicieli świata biznesu, polityki, gospodarki i nauki. Nieprzerwanie jest więc inspirującym miejscem spotkań, wymiany doświadczeń i nowych pomysłów. Organizatorem #EKMSP jest Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach – organizacja zrzeszająca kilkaset firm działających w Polsce i na całym świecie. RIG w Katowicach prowadzi działalność w zakresie doradztwa biznesowego i komunikacyjnego na rzecz swoich firm członkowskich oraz pomaga nawiązywać kontakty z partnerami w kraju i za granicą. Kształtuje i upowszechnia zasady etyki, uczciwości w działalności gospodarczej oraz ogólnie pojmowanej społecznej odpowiedzialności biznesu.

 

#EKMSP #FaceTheChallenge #RIGKatowice

 

Najnowsze