Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach powróciła do tradycji organizowania Koncertów Papieskich. 22 maja br. już po raz szesnasty – w przepięknej scenerii Sali Lustrzanej w Muzeum Zamkowym w Pszczynie – odbyło się wyjątkowe wydarzenie, które uświetnił recital Janusza Radka.

 

 

2 kwietnia 2005 roku odszedł od nas Jan Paweł II. Jego śmierć była szczególnym momentem w najnowszej historii, czasem, który zjednoczył i dostarczył wielu wzruszeń i przemyśleń. Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, chcąc uczcić pamięć Karola Wojtyły, w tym przypomnieć Jego słowa i myśli, od siedemnastu lat organizuje Koncerty Papieskie. Po „pandemicznej” przerwie, w trakcie XVI edycji koncertu, został przypomniany pontyfikat Papieża-Polaka, spuścizna, którą pozostawiał Kościołowi, światu i Polsce.

 

 

To niezwykłe wydarzenie od zawsze spotyka się z bardzo ciepłym przyjęciem oraz wielkim zainteresowaniem ze strony przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, eurodeputowanych, parlamentarzystów, władz województwa śląskiego, duchowieństwa, reprezentantów władz samorządowych, instytucji regionalnych, a także przedsiębiorców. Tak też było i tym razem.

 

 

Sala Lustrzana Muzeum Zamkowego w Pszczynie zapełniła się niemal do ostatniego miejsca. Wśród gości znaleźli się m.in.: Minister Michał Wójcik, Poseł do Parlamentu Europejskiego Grzegorz Tobiszowski, Posłanka na Sejm RP Mirosława Nykiel, Wicemarszałek Województwa Śląskiego Beata Białowąs, ambasador Chorwacji w RP Vidoševicia Tomislav, Starosta Pszczyński Barbara Bandoła, Zastępca Burmistrza Pszczyny Barbara Sopot-Zembok.

 

Swoją obecnością koncert zaszczyciła również wyjątkowa para honorowych gości – prawnuk księżnej Daisy Hochberg von Pless, Hrabia Clemens Schenk von Stauffenberg i jego małżonka Hrabina Iris.

 

 

Zgromadzonych powitali dyrektor Muzeum Maciej Kluss i Prezes RIG w Katowicach Tomasz Zjawiony.

 

Zastanawiamy się, jak mocno nauka Jana Pawła II w nas tkwi, wpływa na to jakimi jesteśmy ludźmi. Czy sentencje: „Musicie być mocniejsi niż warunki, w których przyszło Wam żyć. Musicie od siebie wymagać, choćby inni od Was nie wymagali” będą przyświecały naszej codzienności? Mam nadzieję, że te chwile spędzone w Pszczynie pozwolą na głęboką refleksję, na zapomnienie o problemach, które nas otaczają i spojrzenie na to, co nas cieszy i sprawia radość na co dzień – mówił Prezes Tomasz Zjawiony.

 

 

Część artystyczną wydarzenia uatrakcyjnił koncert Janusza Radka, charyzmatycznego wokalisty i aktora teatralnych inscenizacji muzycznych, który zaprezentował autorskie interpretacje utworów Czesława Niemena i Ewy Demarczyk, a także swoje najbardziej znane przeboje.

 

 

„Duch wojny rodzi się i dojrzewa tam, gdzie gwałcone są niezbywalne prawa człowieka, nawet jeśli przez jakiś czas dyktatura i totalitaryzm zagłuszają skargę wyzyskiwanych i gnębionych – to człowiek prawy jest przekonany, że nic nie może usprawiedliwić gwałcenia jego praw. Ma odwagę ujmować się za wszystkimi, którzy cierpią. Nigdy nie ugnie się przed niesprawiedliwością, nie pogodzi się z nią, a nawet jeśli to może się wydawać paradoksalne, ten kto naprawdę pragnie pokoju, odrzuci wszelki pacyfizm, za którym kryłoby się tchórzostwo czy zwykła chęć zapewnienia sobie pokoju. Także Ci, którzy chcieliby narzucić swoją dominację, zawsze trafiają na opór ludzi myślących i odważnych, gotowych bronić wolności i działać na rzecz sprawiedliwości”.

Jan Paweł II, XVI! Światowy Dzień Pokoju 1984 r.

 

 

 

Fot. Robert Pilszak

Najnowsze