W ramach cyklu otwartych spotkań Firm Członkowskich Izby wydarzenie po raz pierwszy odbyło się w Gliwicach. Ponad 100 przedstawicieli biznesu, nauki i samorządu spotkało się 27 lutego br. w Gliwickim Centrum Naukowo-Technologicznym Cechownia.

 

 

Organizacja wydarzenia w tym miejscu była możliwa dzięki zaproszeniu podmiotów należących do grona przedsiębiorców zrzeszonych w RIG.  W poindustrialnym budynku, byłej kopalni „Gliwice”, mieści się oddział Wyższej Szkoły Humanitas i siedziba firmy EMT-Systems.

 

Bardzo dziękujemy za gościnę w tak wyjątkowym historycznie miejscu. Tutaj przemysł górniczy ustąpił miejsca nowym technologiom, nauce i kulturze. Cieszymy się, że możemy aktywnie uczestniczyć w tej transformacji i wymianie wiedzy mówił Tomasz Zjawiony, Prezes RIG w Katowicach, witając zgromadzonych uczestników.

 

Plany rozwojowe miasta, w ramach nowej strategii 2020-40, zaprezentowała Wiceprezydent Gliwic, Ewa Weber.

 

 

Miasto zwięzłe i błękitno-zielone, to hasła pozycjonujące Gliwice w naszej strategii. Stawiamy na naukę, rozwój nowoczesnych technologii, obszary miękkie, rozbudowę istniejącej infrastruktury. Do pracy przy planach nad strategią zaproszone zostało środowisko naukowe skupione wokół Politechniki Śląskiej i innych uczelni. Obejmująca 400 ha gliwicka strefa KSSE jest już zagospodarowana i wygenerowała 25 tys. nowych miejsc pracy. Kładziemy również nacisk na dynamizację turystyki weekendowej, którą napędzają m.in. eventy organizowane w Arenie Gliwice czy Centrum Kultury Viktoria – wymieniała Ewa Weber.

 

O 25 latach funkcjonowania uczelni i jej obecnym statusie opowiedział dr Mariusz Lekston, Prorektor ds. organizacyjno-prawnych i polityki kadrowej Wyższej Szkoły Humanitas.

 

–  Humanitas to starogreckie słowo oznaczające nakierowanie na rozwój człowieka i dawanie mu możliwości intelektualnej wszechstronności. Taka misja przyświeca naszej działalności. Mamy 40 tysięcy absolwentów, 11 kierunków studiów, 50 kierunków podyplomowych, 2 MBA. W gliwickiej filii planujemy otwarcie dwóch nowych: e-opieka medyczna, zarządzanie z informatyką. Nie zamykamy się w swoim środowisku. Na swoim koncie mamy 113 umów partnerskich podpisanych z sektorem biznesu, prawa, zarządzania i ekonomii, które dają nam możliwość wykorzystania ich w celach utylitarnych – wyjaśniał dr Mariusz Lekston.

 

Sto czternasta umowa partnerska – pomiędzy WSH a Tech2Market Sp. z o.o. – została podpisana 27 lutego w Cechowni. Dokument ma umożliwić podjęcie praktyk przez studentów uczelni w firmie specjalizującej się w udzielaniu wsparcia w zakresie realizacji projektów z programów europejskich.

 

 

Zgromadzonych powitał także Piotr Podgórski, Wiceprezes Zarządu EMT-Systems Sp. z o.o.  Firma stworzyła w Cechowni ośrodek szkoleniowy, dzięki któremu podnoszone są kompetencje pracowników zakładów produkcyjnych. Sam obiekt, zaprojektowany w 1912 r. przez Georga i Emila Zillmannów, to doskonała przestrzeń eventowa na organizację koncertów, konferencji, warsztatów czy wernisaży.

 

 

Eventy Izby tradycyjnie są okazją do spotkania z ciekawymi gośćmi oraz nawiązania nowych kontaktów biznesowych. Gościem Specjalnym wydarzenia był Grzegorz Wróbel, Dyrektor Zarządzający Blachotrapez Sp. z o.o. – firmy rodzinnej i czołowego polskiego producenta pokryć dachowych z ponad miliardem przychodu i siecią sprzedaży w 8 krajach w Europie. Grzegorz Wróbel jest członkiem Rady Biznesu powołanej przy kierunku studiów MBA dla zarządzających w firmie rodzinnej w Wyższej Szkole Humanitas.

 

W rozmowie z dziennikarzem Tomaszem Burkiem słuchacze dowiedzieli się – kiedy, po co i w jakiej formule zaprosić zewnętrznego managera do współpracy w firmie rodzinnej?

 

 

Procesy sukcesyjne w Polsce dzieją się od dopiero od kilkunastu lat, nie mamy doświadczeń i kultury przekazywania biznesu kolejnym pokoleniom. Pozyskiwanie menadżerów nie jest łatwe, te osoby muszą potrafić pełnić funkcję trenera ludzi dorosłych. Poza tym, w firmie rodzinnej ktoś musi nas zaakceptować i nam zaufać, a zbudowanie relacji jest bardzo trudne i czasochłonne – akcentował Grzegorz Wróbel,  Dyrektor Zarządzający Blachotrapez Sp. z o.o.

 

Nieodłącznym punktem spotkań jest przywitanie nowych Firm Członkowskich. Do tego grona dołączyli kolejni przedsiębiorcy, który otrzymali certyfikaty potwierdzające członkostwo z rąk Gabrieli Morawskiej-Staneckiej – Wicemarszałek Senatu, Ewy Weber – Wiceprezydent Gliwic oraz Tomasza Zjawionego – Prezesa RIG w Katowicach.

 

 

Na finał chętni mogli zwiedzić wyjątkową wystawę „Uwaga dotykać” – podsumowującą doświadczenia malarskie i rozwój autorskiej koncepcji malarstwa haptycznego Jacka Jarczewskiego, a także wziąć udział w rozmowach biznesowych przy poczęstunku.

 

 

Kolejne spotkanie Firm Członkowskich Izby odbędzie się 27 marca w Czechowicach-Dziedzicach.

 

Witamy nowe Firmy Członkowskie RIG:

 

  • ALTKOM AKADEMIA S.A.
  • KRK Partners Sp. z o.o.
  • SMART-HR Anna Pycia-Pytlik
  • Honey Payment
  • Kancelaria Jasta Sp. z o.o.
  • P.H.U. IMPULSE
  • IDT ERA DRONÓW
  • ASKREATE.COM Aleksandra Skowronek
  • Twój Fotograf Tomasz Burzyński
  • BIOLAND Aleksandra Żarkiewicz-Pacak
  • Dariusz Halczok
  • Śląska Agencja Finansowo-Ubezpieczeniowa Monika Król
Najnowsze