• 28/05/2020
  • 15:00

Przedsiębiorcy europejscy i afrykańscy, a zwłaszcza przedstawiciele sektora średnich przedsiębiorstw, szukają sposobów na lepsze niż kiedykolwiek wykorzystanie ogromnego potencjału obustronnej współpracy. W tym celu rząd niemiecki uruchomił specjalną inicjatywę na rzecz edukacji i zatrudnienia, promującej europejskie inwestycje w Afryce. Celem inicjatywy jest stworzenie nowych perspektyw zatrudnienia dla lokalnej ludności. W ramach inicjatywy odbędzie się webinarium, którego współorganizatorem jest Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach.

 

Fundusze i pomoc oferowane w ramach niniejszego projektu są skierowane właśnie do przedsiębiorców europejskich, a więc również dla Państwa. Z tego powodu Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit zwróciła się do Europejskiego Stowarzyszenia MŚP, European Entrepreneurs CEA-PME, które zrzesza również RIG w Katowicach, o działania upowszechniające powyższą inicjatywę, jak również inne oferty dedykowane sektorowi MŚP podejmującego próbę współpracy z rynkiem afrykańskim.

 

Obecnie, również w czasie epidemii COVID-19 możliwość znalezienia interesujących partnerów i rynków w Afryce nadal jest możliwa. Co więcej, podjęcie współpracy gospodarczej z Afryką wydaje się coraz bardziej atrakcyjnie, ze względu na jej stosunkowo bliskie położenie, ale również na fakt, że gospodarka krajów afrykańskich XXI wieku jest głównie skoncentrowana na podjęciu współpracy z europejskimi kontrahentami.

Realizacja webinarium „Afryka – kontynent możliwości, który może stać się rzeczywistością pomimo epidemii COVID-19” daje przedstawicielom polskiego biznesu szansę i możliwość zapoznania się z różnymi ofertami niemieckiego rządu federalnego, RIG Katowice oraz europejskiego stowarzyszenia przedsiębiorców European Entrepreneurs CEA-PME, które mogą stworzyć konkretne możliwości wspomagające działalność przedstawicieli sektora MŚP w Afryce.

 

 

Agenda spotkania:

15:00 Powitanie przez Prezesa RIG w Katowicach Tomasza Zjawionego (PL)

15:05 Wprowadzenie do webinarium oraz prezentacja prelegentów  – Stefan Moritz, Dyrektor Zarządzający Organizacji Europejskich Przedsiębiorców European Entrepreneurs CEA-PME.

15:10 Afrykańskie sektory wzrostu i oferty promowania inwestycji w ramach specjalnej inicjatywy „Szkolenia i zatrudnienie” – Marcel Thomkins (GIZ)

15:25 Finansowanie i instrumenty finansowania niemieckiej współpracy na rzecz rozwoju – Bastian Geyer (GIZ)

15:40 Sesja pytań i odpowiedzi

15:45 Prowadzenie działalności gospodarczej w Afryce – tbc

16:00 Sieci cyfrowe na wszystkich kontynentach i najlepsze pomysły na biznes o wspólnej wartości – Stefan Moritz

16:10 Sesja pytań i odpowiedzi

16:15 Zakończenie webinarium

 

Kiedy: 28 maja 2020 (czwartek); start o godzinie 15:00

 

Na jakiej platformie: Idiomaker- Webinarium z równoczesnym tłumaczeniem online angielsko-polskim. Link do pokoju, zostanie wysłany do wszystkich zarejestrowanych uczestników 27 maja 2020 (środa).

Więcej informacji oraz rejestracja:

KLIKNIJ TUTAJ

 

 

Eksperci:

Tomasz Zjawiony, Prezes RIG w Katowicach

 

Stefan Moritz, Dyrektor Zarządzający Organizacji Europejskich Przedsiębiorców CEA-PME

Socjolog od 1994 r., najpierw konsultant ds. finansowania, następnie kierownik projektu, moderator warsztatów i przedsiębiorca od 1995 r.

Dyrektor zarządzający Europejskiego Stowarzyszenia Małych i Średnich Przedsiębiorstw „European Entrepreneurs CEA-PME”, a od 2014 r. generalny przedstawiciel niemieckiej BVMW w UE w Brukseli. Od prawie 25 lat mieszka we Włoszech i posługuje się językiem angielskim, włoskim, hiszpańskim i francuskim.

www.cea-pme.com

 

Marcel Thomkins, Kierownik projektu niemieckiej współpracy międzynarodowej – Gesellschaft Internationale Zusammenarb GIZ (D):

Kierownik projektu specjalnej inicjatywy rządu federalnego w sprawie szkoleń i zatrudnienia, odpowiedzialny za kontakty i rozwój projektów, realizowanych z firmami europejskimi. Przez 3 lata pracował dla GIZ w dziedzinie rozwoju gospodarczego, Posiada doświadczenie eksperckie w dziedzinie rynku afrykańskiego, dzięki pracy w Ghanie, Ugandzie i Egipcie. Studiował ekonomię (Tybinga / Londyn), ze szczególnym uwzględnieniem rynków rozwijających się w Afryce. Mówi po niemiecku, angielsku i francusku. Linkedin

 

Bastian Geyer, Kierownik projektu niemieckiej Agencji Gospodarki i Współpracy AWE (D):

Bastian Geyer pracuje w Agencji ds. Biznesu i Rozwoju AWE od 2018 roku obecnie jako Młodszy Konsultant. Jego głównym celem jest edukowanie i podwyższanie kwalifikacji. Wcześniej pracował dla DATEV eG w Brukseli. Łącząc działania z zakresu polityki i biznesu zajmował się zagadnieniami digitalizacji i sztucznej inteligencji. LinkedIn

 

Dr hab. Krzysztof Zamasz, Dyrektor ds. Energii w Veolia Energia Polski

 

Osoba do kontaktu w sprawie inicjatywy:

Mateusz Wachowski

mwachowski@rig.katowice.pl

Najnowsze