Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach kontynuuje cykl spotkań dla przedsiębiorców, które są okazją do wzbogacenia wiedzy oraz nawiązania nowych kontaktów biznesowych. Wydarzenie odbyło się 20 listopada w gościnnych progach Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej.

 

 

Otwarte Spotkanie Firm Członkowskich Izby, połączone ze spotkaniem Klubu MBA AWSB, było idealnym zwieńczeniem Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, który jest obchodzony w listopadzie.

 

 

–  Miejsce, w którym się spotkamy nie jest absolutnie przypadkowe. Współorganizatorem wydarzenia jest Akademia WSB, gdzie mieści się delegatura Izby, a współgospodarzem – Dąbrowa Górnicza, miasto przyjazne i otwarte dla biznesu – podkreślał Tomasz Zjawiony, Prezes RIG w Katowicach, witając zgromadzonych gości.

 

Warto dodać, że uczelnia należy do grona Firm Członkowskich RIG i wspiera merytorycznie instytucję samorządu gospodarczego przy organizacji kluczowych wydarzeń.

 

Mogę śmiało powiedzieć, że nasza przyjaźń trwa od wielu lat. W Akademii realizujemy projekty badawczo-rozwojowe, posiadamy uprawnienia do nadawania habilitacji w siedmiu kierunkach studiów. Działalność naukowa AWSB jest wysoko oceniana. Osoby zarządzające delegaturą Izby tworzą Centrum Rozwoju Regionalnego AWSB, budujemy strategie dla miast, dla Urzędu Komunikacji Elektronicznej, duże projekty ogólnopolskie, które chcemy realizować wspólnie –  wyjaśniał prof. Marcin Lis, Rektor Akademii WSB, Prorektor ds. Studenckich i Współpracy z Otoczeniem AWSB, Prezes Delegatury Izby w Dąbrowie Górniczej.

 

 

Uczestników spotkania powitał także przedstawiciel władz miasta.

 

Dąbrowa Górnicza zaprasza i wspiera inwestorów na tej trudnej drodze, której celem jest zyskowność. Pomoc lokalnych władz jest o tyle ważna, bo jesteśmy najbliżej mieszkańców, którzy są pracownikami i pracodawcami. Samorząd, nauka i biznes to triada gwarantująca zdrowe warunki funkcjonowania i rozwijania przedsiębiorczości. Na tych zdrowych trzech podstawach można coś budować, jakkolwiek działania na przyszłość są obarczone wielkim ryzykiem – dodawał Wojciech Kędzia, Zastępca Prezydenta Dąbrowy Górniczej.

 

W te trzy podstawy rozwoju biznesu i temat ryzyka wpisywał się wykład gościa specjalnego. Ekonomista Marek Zuber, wykładowca na studiach Executive MBA w Akademii WSB przedstawił sytuację i wyzwania, jakie stoją przed polską i światową gospodarką. Na pytanie postawione przez eksperta: „Recesja, inflacja – czy zagoszczą u nas na dłużej?” trudno o jednoznaczną i prostą odpowiedź.

 

Bez wątpienia najtrudniejsze za nami, ale przez najbliższe dwa lata nie możemy liczyć na cuda! Marek Zuber omówił najważniejsze czynniki wpływające na spadek inflacji w Polsce i zagranicą.

 

Potaniały surowce i żywność na świecie, część z nich wróciła nawet do stanu sprzed 2021 roku. Notujemy też efekt bazy (porównujemy się do bardzo wysokich wyników  z ub. roku i w to miejsce wchodzą dużo łagodniejsze), a dzięki podwyższaniu stóp procentowych bierzemy mniej kredytów, spada konsumpcja, czyli równie cena równowagi – spotkania popytu i sprzedaży, czyli docelowo inflacja – tłumaczył Marek Zuber.

 

 

Nie oznacza to jednak stabilizacji sytuacji gospodarczej i geopolitycznej. Globalnym wyzwaniem jest spadek udziału Chin w światowym wzroście gospodarczym i problemy, z którymi mierzy się Państwo Środka, np. ryzyko deflacji, spadku inwestycji zagranicznych i napięcia polityczne na linii Chiny – Tajwan.

 

Według eksperta AWSB, w perspektywie nadchodzących pięciu lat Polska musi się stawić czoła niskiej dzietności, powodującej luki na rynku pracy, zbyt słabemu poziomowi automatyzacji i aktywizacji zawodowej osób w średnim wieku, a co za tym idzie konieczności pozyskania zagranicznych pracowników. Poza tym, przyszłoroczny budżet zakłada zwiększenie transferów społecznych i deficyt sektora finansów publicznych.

 

Nie czeka nas katastrofa, nie musimy się bać drugiej Grecji, ale na pewno to będą trudne lata. Powinniśmy pilnować poziomu długu publicznego i liczyć na to, że złoty będzie się mimo wszystko umacniał – reasumował wykładowca na studiach Executive MBA w Akademii WSB.

 

Spotkanie było – jak zwykle – doskonałą okazją do zapoznania się z najnowszymi planami katowickiej Izby. Grono eksperckie RIG zostało powiększone m.in. o nowe projekty: Centrum Optymalizacji Energetycznej Przedsiębiorstw, ESG Compliance i Centrum Kompetencji Cyfrowych.

 

 

Nieodłącznym punktem programu spotkań jest przywitanie nowych Firm Członkowskich Izby. Pamiątkowe certyfikaty i pakiety powitalne odebrali przedstawiciele kilkunastu przedsiębiorstw.

 

 

Po krótkiej prezentacji specyfiki działalności firm zgromadzeni wykorzystali pozostały czas na intensywny networking i luźne rozmowy przy poczęstunku.

 

 

Witamy nowe Firmy Członkowskie RIG:

 

Zakład Górniczy „SILTECH” Sp. z o.o.

Ideal Services Sp. z o.o. Sp. K.

SAB Finance a.s.

INWESTDOM Sp. z o.o.

iTrust Spółka Sp. z o.o.

HR FACTORY Sp. z o.o.

MEBLEMAD GALINA MUREK

Better Service Sp. z o.o.

ATprof Sp. z o.o.

BETLEJ & PARTNERS Sp. z o.o.

RS TEAMTECH Sp. z o.o.

Sawia Łukasz Zdzierak

WORKLAB Anna Wilk Go Classy

TENERGIS Sp. z o.o.

Jacek Gwóźdź Business Consulting

CLIMATICA S.C.

Najnowsze