Ponad 200 osób uczestniczyło w Gospodarczym Zamknięciu Roku, wydarzeniu zamykającym kalendarz imprez organizowanych przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach w 2023 roku. Event, połączony ze świątecznym spotkaniem Firm Członkowskich Izby, odbył się 20 grudnia w centrum konferencyjnym Stadionu Śląskiego.

 

 

Czy jesteś gotowy na zmianę? To było nie tylko hasło tegorocznej edycji Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw, ale całego, kończącego się roku. Jedyną stałą jest zmiana. Mijające 12 miesięcy były dla przedsiębiorców nie lada wyzwaniem. Żyjemy przecież w okresie permanentnej zmiany – od tych agresywnych i nieprzewidzianych; po te pojawiające się systemowo, jak sztuczna inteligencja i rozwój technologiczny. W trakcie spotkania podsumowano mijający rok z różnych perspektyw, był to także moment na zastanowienie się czy wykorzystano szanse, które przynosi zmiana oraz na sformułowanie oczekiwań na kolejny rok sprawdzianu dla przedsiębiorców.

 

 

Zdaniem Tomasza Zjawionego, Prezesa RIG to był ważny rok.

 

Podjęliśmy rękawice i możemy uznać rok 2023 za satysfakcjonujący. W dobie permanentnej zmiany, jesteśmy przygotowani na kolejne wyzwania i to pomimo gospodarczego rollercoastera, który wpływa na nasze firmy. Cieszę się, że współpraca z samorządem, biznesem i nauką doprowadziła nas do tego momentu, że ponownie możemy się spotkać, podzielić uwagami i spostrzeżeniami, na temat tego, co nam pomagało i mobilizowało w mijającym roku –  podkreślał organizator wydarzenia, witając gości zgromadzonych na Stadionie Śląskim.

 

 

Przedstawiciele Partnerów Gospodarczego Zamknięcia Roku przedstawili bilans ostatnich 12 miesięcy z punktu widzenia instytucji, które reprezentują.

 

Henryk Borczyk, Wiceprzewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii mówił o mechanizmach stworzonych przez GZM dla wsparcia otoczenia biznesowego, społecznego i naukowego. Metropolia w 2023 roku była m.in. partnerem największych wydarzeń skierowanych do biznesu, współorganizatorem misji gospodarczych, rozpoczęła nowe programy ekologiczne, stawiała na organizację transportu publicznego, z wykorzystaniem zrównoważonych rozwiązań.

 

–  Stworzyliśmy też platformę udostępniania ujednoliconych danych dla sektora prywatnego, rozszerzyliśmy także zakres działania Funduszu Wspierania Nauki o nowe obszary: badania naukowe, poszerzanie kompetencji. W ramach realizacji idei: „Ucz się pracuj, mieszkaj w Metropolii”, chcemy pokazywać młodym ludziom ofertę metropolitalnych uczelni. W budżecie GZM na 2024 rok kwota wsparcia w ramach tego funduszu została podwojona. Naszym zdaniem nauka to podstawa dobrego prowadzenia biznesu – zaznaczał Henryk Borczyk, Wiceprzewodniczący GZM.

 

 

Aleksandra Monsiol-Szatkowska, Dyrektor Departamentu Gospodarki i Współpracy Międzynarodowej w Urzędzie Marszałkowskim podsumowała to, co działo się w województwie śląskim w obszarze gospodarczym w trakcie dobiegającej końca kadencji samorządu, o wspieraniu firm w procesie internacjonalizacji, atrakcyjności inwestycyjnej naszego regionu i działaniach we współpracy międzynarodowej.

 

W ramach projektu Global Silesia zorganizowaliśmy 23 wydarzenia targowe zagranicą, 15 misji gospodarczych, 21 wydarzeń krajowych, 10 misji przyjazdowych z regionów partnerskich. 389 firm z sektora MŚP otrzymało realne wsparcie w ramach tego projektu.  inSilesia śląskie Centrum obsługi Inwestora i Eksportera, działające w ramach departamentu, od 2019 roku zajmuje trzecie miejsce wśród najlepszych centrów obsługi w kraju od 2019 roku. W ostatnich latach województwo śląskie podpisało 10 nowych porozumień międzynarodowych – wymieniała Aleksandra Monsiol-Szatkowska.

Dyrektor Departamentu Gospodarki i Współpracy Międzynarodowej zapowiedziała kontynuację procesu internacjonalizacji w ramach nowego projektu Inter Global w partnerstwie z Funduszem Górnośląskim.

 

O zmianie wizerunku miasta, nowych inwestycjach i potencjale Katowic, które są Europejskim Miastem Nauki 2024 mówił prezydent Marcin Krupa.

 

Chcemy, by samorząd stwarzał warunki dla funkcjonowania biznesu. 1/3 miejskiego budżetu to inwestycje, staramy się korzystać ze środków unijnych. Nauka to potencjał naszego regionu, mamy pełny wachlarz uczelni o różnych specjalizacjach. Ważne by uczelnie wyższe transferowały swoją wiedzę do przemysłu i biznesu. Inwestujemy też w kulturę, bo wspomaga rozwój gospodarczy, tworzy nowa jakość i buduje pozytywny wizerunek miasta – podkreślał prezydent Katowic.

 

Za intensywną, owocną współpracę z Izbą podziękował Maciej Malik, Prezes Zarządu Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości.

 

Bez współpracy z organizacjami zrzeszającymi przedsiębiorców nie możemy w odpowiedzialny sposób myśleć o przemyśle 4.0 i 5.0 czy transformacji cyfrowej, nowoczesnych technologiach. Jako FPPP wspieramy ekspercko rozwijanie kompetencji przyszłości, w ramach takich projektów jak Szkoła Lider i Fabryka Przyszłości – dodawał.

 

 

O rozwiązaniach chroniących przedsiębiorców i ich firmy przed zatorami płatniczymi, jak wyglądał rok 2023, jeśli chodzi rejestry konsumentów i firm. Gdzie można spotkać złego, a gdzie dobrego płatnika w regionie? Jakie czekają nas perspektywy w kwestii zaległości kredytowych i generalnie rynku kredytów? Te kwestie naświetlił Sławomir Grzelczak, Prezes Zarządu BIG InfoMonitor S.A. i Wiceprezes Zarządu Biura Informacji.

 

6% firm nie płaci bankom i kontrahentom. Tyle wynosi średnia krajowa, ale w województwie śląskim tylko 5%. Najsolidniejsze powiaty to raciborski, lubliniecki i kłobucki. Z kolei na drugim biegunie znajdują się Chorzów, Sosnowiec i Mysłowice – wyliczał Sławomir Grzelczak.

 

 

Na koniec pierwszej części spotkania Tomasz Zjawiony podsumował rok pracy Izby. Ponad 120 zorganizowanych wydarzeń, 110 nowych Firm Członkowskich, nowe delegatury krajowe, przedstawicielstwa zagraniczne i zespoły eksperckie działające przy RIG – to pokazuje skalę działania instytucji samorządu gospodarczego w Katowicach.

 

Stawiamy na synergię działań i współpracę. Dziękuję za zaufanie, za to że jesteście z Izbą, wspieracie nas, razem możemy więcej. Jest jeszcze dużo dobrych pomysłów do poukładania – reasumował Tomasz Zjawiony.

 

Jednym z przykładów dobrego wykorzystania środków budżetów, a przede wszystkim współdziałania lokalnego i gospodarczego samorządu jest projekt Katowicka Akademia Rozwoju Przedsiębiorcy, realizowany przez Miasto Katowice i RIG. W trzeciej edycji bezpłatnych, stacjonarnych szkoleń dla firm z Katowic wzięło udział 50 przedsiębiorców. Najbardziej aktywni kursanci otrzymali nagrody rzeczowe, które zostały wręczone w trakcie Gospodarczego Zamknięcia Roku.

 

 

W trakcie spotkania powitano także Firmy Członkowskie, które przystąpiły do Izby w ostatnim czasie. Nie zabrakło też muzycznego akcentu, charytatywnego kiermaszu zorganizowanego przez Fundację Śląskie Anioły, życzeń świąteczno-noworocznych i networkingu przy poczęstunku do późnych godzin wieczornych.

 

 

To nie wszystko, co zostało przygotowane dla uczestników tego wyjątkowego podsumowania roku. Gościem specjalnym wydarzenia był Jacek Walkiewicz. Psycholog i mówca, w stand-upowym, brawurowym stylu przedstawił motywacyjną prelekcję „Pełna MOC w czasach zmian”.

 

 

Witamy nowe Firmy Członkowskie RIG:

 

Śląski Bank Spółdzielczy „SILESIA” w Katowicach

GLOBIANA Sp. z o.o.

DOMINOPACK FOLIA A. Wieczorek Sp. K.

TRIOCHEM Sp. z o.o.

Kożuch Trawka Widera Kancelaria Prawna s.c.

MAVIKA Sp. z o.o.

FOLLOWUS.PL Sp. z o.o.

SIM Zagłębie Sp. z o.o.

Fundacja KOBIETY UKRAINY ŚLĄSK

Elżbieta Kamionka

 

Najnowsze