W ciągu ostatnich 12 miesięcy świat nowych technologii i startupów zmienił się znacząco. Trudności w pozyskiwaniu finansowania na rozwój innowacji, kryzys w branży IT, zwolnienia w globalnych firmach technologicznych czy dynamiczny rozwój narzędzi opartych na sztucznej inteligencji – to tylko kilka wydarzeń, które wplynęły na tę branżę. Jakie będą konsekwencje zmian? I czy w 2024 roku nowe technologie i startupy mogą wpłynąć na kształt transformacji w województwie śląskim?

 

Rok 2023 można określić jako trudny i wymagający. Niepewna sytuacja geopolityczna, inflacja czy rosnące koszty utrzymania pracowników zmusiły wielkie firmy technologiczne (takie jak Amazon, Google, Microsoft, Meta czy Spotify) do weryfikacji zasobów, jakimi dysponują. Spowolnienie rynku nowych technologii i startupów spowodowało też zmniejszenie wartości inwestycji. Trudności szczególnie odczuły firmy na wczesnym etapie rozwoju, czyli startupy pre- -seed i seed.

 

Według danych Crunchbase, w trzecim kwartale 2023 roku finansowanie firm będących na początku biznesowej drogi wyniosło 23,4 miliarda dolarów, co oznacza spadek o 38%, porównując z tym samym okresem w 2022 roku (kiedy wartość tych inwestycji była szacowana na 37,6 miliarda dolarów)1.

 

Z kolei rynek pracy stoi przed wyzwaniami związanymi z pojawieniem się narzędzi opartych na algorytmach sztucznej inteligencji – już teraz szacuje się, że co czwarte miejsce pracy zostanie zlikwidowane z powodu dostępnych rozwiązań pozwalających na automatyzację czy usprawnienie zadań2.

 

Jaki będzie 2024 rok w świecie technologii i startupów?

 

Obserwatorzy rynku startupowego twierdzą, że najbliższe miesiące mogą być gorącym okresem dla osób rozwijających innowacyjne rozwiązania. Po turbulencjach z 2023 roku, kiedy nacisk kładziono na redukcję kosztów, firmy będą szukały sposobu na optymalizację i usprawnienie procesów. To otworzy nowe drzwi, zwłaszcza firmom tworzącym funkcjonalne oprogramowanie. Przy czym w dobie dynamicznego rozwoju maszyn generatywnych ważniejsze niż kiedykolwiek może być utrzymanie zintegrowanej strategii biznesowej, solidnych podstaw technologicznych i kreatywnej siły roboczej.

 

W raporcie Tech Trends 2024 przygotowanym przez międzynarodową firmę konsultingową Deloitte wyznaczono kluczowe obszary wymagające większej uwagi w 2024 roku. Wśród nich znalazły się te związane z weryfikacją źródeł informacji i sposobem przetwarzania danych. Ten trend jest ściśle związany z rozwojem narzędzi generatywnej sztucznej inteligencji, które tworzą coraz lepsze i trudniejsze do zweryfikowania treści. W związku z koniecznością analizy ogromnej ilości danych, już teraz firmy w znacznym stopniu wykorzystują istniejącą infrastrukturę. Co za tym idzie, w niedalekiej przyszłości sprzęt może uzyskać zdolność wyjścia poza przetwarzanie binarne.

 

W obszarze rozszerzania rzeczywistości rozwijać się też będzie technologia metaverse, która finalnie umożliwi wirtualne interakcje usprawniające procesy biznesowe i przemysłowe. Dynamiczny rozwój technologii wymusza też wprowadzenia odpowiednich cyberzabezpieczeń, dzięki którym firmy nie stracą zaufania wśród klientów. Wreszcie, nadszedł też czas, aby firmy chcące być liderami w przyszłości zrezygnowały z fragmentarycznego podejścia do długu technicznego na rzecz nowego, całościowego podejścia do wprowadzenia dobrego stanu technicznego3.

 

 Szanse w województwie śląskim

 

Mówi się, że kryzys jest szansą na rozwój. Trudne czasy wymagają szybszej weryfikacji założeń modelu biznesowego czy też lepszego dopasowania produktu do rynku. W kontekście województwa śląskiego istotnym elementem zmiany jest też proces transformacji gospodarczej, który powinien być bodźcem do tworzenia nowych, innowacyjnych rozwiązań (np. w sektorze CleanTech). Może te impulsy będą sprzyjać rozwojowi innowacyjnych rozwiązań na Śląsku?

 

Zapowiadana poprawa globalnej koniunktury czy też nowe trendy technologiczne w sztucznej inteligencji powinny przyczynić się do ożywienia na rynku inwestycyjnym. Lokalnie innowacyjne firmy mogą szukać wsparcia w śląskim ekosystemie startupowym. Od ponad dwóch lat są prowadzone działania, których celem jest wzmocnienie pozycji konkurencyjnej Śląska na innowacyjnej mapie świata oraz ułatwienie nawiązywania relacji z różnymi podmiotami działającymi w regionie i poza nim.

 

Teraz nasz region już jest zauważany przez podmioty z zagranicy, które przyglądają się naszemu potencjałowi technologicznemu. A więc, może to jest najlepszy moment na przekształcanie innowacyjnych pomysłów w dobrze funkcjonujący startup?

 

Więcej informacji o działaniach śląskiego ekosystemu startupowego: www. slaskiestartupy.pl

 

 

Małgorzata Skorupa

Ecosystem Manager, Silesian Startup Foundation

 

  1. Źródło: Crunchbase
  2. Źródło: Business Insider
  3. Źródło: Deloitte

 

Artykuł ukazał się w grudniowym numerze „Business HUB”.

 

Wersja online najnowszego numeru do pobrania: TUTAJ.

Najnowsze