Obecna sytuacja spowodowana ogólnoświatową pandemią nie pozostaje bez wpływu na przedsiębiorstwa. Niestety, wiele z nich upada, traci źródło dochodu oraz klientów. Jednak niektóre gałęzie gospodarki notują najwyższe w swojej karierze piki sprzedażowe. Chodzi o firmy, które zajmują się sprzedażą wysyłkową. W chwili, gdy niemal jedynym miejscem zakupu stał się Internet, sklepy internetowe przechodzą prawdziwe oblężenie.

Grupa partnerska Eurofiscalis Polska, która zajmuje się przedstawicielstwem i pełnomocnictwem podatkowym na całym świecie odnotowała gwałtowny wzrost zapytań ofertowych w zakresie rejestracji do celów VAT w każdym kraju Unii Europejskiej. Właściciele firm przyznają, że liczyli się z tym, że wskaźniki sprzedaży pójdą w górę, jednak nie przypuszczali, że aż na taką skalę. Dlatego w chwili obecnej zależy im, aby jak najszybciej spełnić wymogi podatkowe za granicą, aby nie zostać obciążonym karami administracyjnymi za niedopełnienie obowiązków.

Rejestracja do VAT, a ograniczenia ze strony zagranicznych urzędów skarbowych

Osoby odpowiedzialne za sprzedaż produktów za granicą prognozowały, że przekroczenie progów sprzedaży wysyłkowej przekroczą być może za rok, za pół roku, za kilka miesięcy. Nie spodziewano się, że sprzedaż wzrośnie do tego stopnia, że trzeba będzie natychmiast zmieniać miejsce opodatkowania sprzedaży, a przy tym spełnić szereg wymogów skarbowych. Sytuacja związana z pandemią z jednej strony przyniosła wiele korzyści finansowych, z drugiej jednak problemy od strony podatkowej.

Przekroczenie progów sprzedażowych w danym kraju wiąże się z natychmiastową koniecznością rozliczania podatków w kraju sprzedaży. W tym celu potrzebny jest zagraniczny numer VAT, na którego nadanie, w normalnych warunkach, oczekuje się od 4 do 8 tygodni w zależności od kraju. Niestety, pandemia wymusiła także ograniczenia w zakresie pracy urzędów skarbowych, dlatego termin oczekiwania na numer podatkowy został wydłużony.

Eurofiscalis Polska wszystkim obecnym klientom zaleca ostrożność w zakresie przekraczania progów sprzedażowych. W tej szczególnej sytuacji, w której aktualnie się znajdujemy jest to tym bardziej ważne, ponieważ nie ma pewności, co do terminu otrzymania numeru VAT, a tym samym możliwości dalszej ekspansji rynków zagranicznych. Firma zachęca do podjęcia działań związanych z rejestracją wcześniej, aby nie znaleźć się w kłopotliwej sytuacji w razie niespodziewanego przekroczenia limitów. Każde opóźnienie w tym zakresie naraża sprzedawcę na dotkliwe grzywny finansowe, konieczność zapłaty odsetek urzędowych, a także ryzyko kontroli przedsiębiorstwa ze strony urzędów skarbowych.

Wsparcie przedstawiciela w zakresie uzyskania zagranicznego numeru VAT

Prowadzisz sprzedaż wysyłkową w jednym z 28 krajów Unii Europejskiej lub Szwajcarii? Wysokość Twojej sprzedaży nagle wzrosła? Czy zdajesz sobie sprawę z ciążących na Tobie obowiązków wynikających z konieczności zarejestrowania się do celów podatkowych za granicą? Jeśli potrzebujesz pomocy w tym zakresie, skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej szczegółów.

Grupa partnerska Eurofiscalis jest obecna w każdym z 28 krajów Unii Europejskiej oraz Szwajcarii. Świadczy usługi reprezentacji na całym świecie: przedstawicielstwa podatkowego i pełnomocnictwa podatkowego. Łączy ekspertów z kilkunastoletnim doświadczeniem w branży podatkowej. Codziennie rozliczają oni transakcje podatkowe setek klientów, prowadzą kontrole podatkowe oraz dokonują rejestracji co celów VAT.

Dowiedz się więcej o Eurofiscalis Polska oraz o grupie partnerskiej Eurofiscalis.

Eurofiscalis Polska należy do Klubu Firm Członkowskich Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

LOGO POLSKA

Zainteresował Cię temat? Przeczytaj także o innych aktywnościach i ofertach #RIGMember:

Najnowsze