Od roku Instytut Metali Nieżelaznych należy do największej sieci badawczej w Polsce i trzeciej na świecie. Razem buduje markę Sieć Badawcza Łukasiewicz. Jednostka naukowa aktywnie działa na rzecz zażegnania pandemii COVID-19.
Łukasiewicz skupia potencjał krajowych instytutów badawczych, stanowiąc tę część nauki, która pracuje dla przedsiębiorczości i wspiera rozwój polskich firm. Widzi korzyści połączenia 36 instytutów z 11 miast, przez co zwiększył się potencjał naukowy, ludzki i sprzętowy. Współpracuje w ramach Grup Badawczych Łukasiewicza. Łukasiewicz – IMN należy do trzech grup badawczych: Zrównoważona Gospodarka, Inteligentna Mobilność, Zdrowie.
Instytut Metali Nieżelaznych wniósł do Sieci Badawczej Łukasiewicz wiedzę i kompetencje w zakresie technologii produkcji metali nieżelaznych i ich przetwórstwa – wzbogacania rud, hutnictwa, inżynierii materiałowej, recyklingu metali i ochrony środowiska oraz chemicznych źródeł prądu.
Badania prowadzone w Łukasiewicz – IMN są wielokierunkowe są to:
- działania na rzecz zrównoważonej gospodarki i środowiska (tworzenie efektywnych i bezpiecznych dla środowiska technologii wytwarzania oraz odzyskiwanie materiałów),
- inteligentnej mobilności (prowadzone są badania nad magazynowaniem energii elektrycznej i elektromobilnością),
- zdrowia (opracowywane są zaawansowane materiały i nanotechnologie medyczne)
- obronności i bezpieczeństwa.
Ponadto, IMN dzieli się doświadczeniem w prowadzeniu badań o zasięgu międzynarodowym, szerokimi kontaktami z przemysłem, jak również unikatowym zapleczem aparaturowym.
Sieć Badawcza Łukasiewicz jest miejscem pracy kreatywnych ludzi, którzy tworzą z pasją innowacyjne rozwiązania dla rozwoju polskiej gospodarki! Widać to w tematach prowadzonych badaniach i działaniach mających na celu przybliżenie społeczeństwu pracy naukowców.
W dobie zagrożenia koronawirusem placówka nie pozostaje obojętna:
- Łukasiewicz – Instytut Techniki i Aparatury Medycznej wyprodukuje urządzenie VENTIL wspomagające pracę respiratorów.
- Łukasiewicz – Instytut Biotechnologii i Antybiotyków wraz z zespołem badawczym z Politechniki Wrocławskiej włączył się w intensywne prace nad szczepionką przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.
- Sieć Badawcza Łukasiewicz wraz z Celon Pharma inicjuje strategiczny program rozwoju terapii przeciw COVID-19.

Te wielostronne działania mają jeden cel: pomóc w zażegnaniu pandemii!
Instytut Metali Nieżelaznych (jednostka naukowa prowadząca działalność naukowo-badawczą, ekspercką i doradczą na rzecz sektora metali nieżelaznych) należy do Klubu Firm Członkowskich Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.
Zainteresował Cię temat? Przeczytaj także o innych aktywnościach i ofertach #RIGMember: