W siedzibie Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach odbyło się wydarzenie pod hasłem „Samorząd i Biznes. Razem dla Gospodarki”, które zgromadziło przedstawicieli samorządów oraz sektora biznesowego. Spotkanie stanowiło doskonałą okazję do dyskusji na temat wyzwań, które stoją przed jednostkami samorządowymi w kontekście transformacji cyfrowej, innowacji oraz dostosowania do nowych przepisów prawnych w nadchodzącej kadencji władz samorządowych.
Prelekcja dr Ewy Weber: Cyberbezpieczeństwo jako priorytet nadzoru właścicielskiego
Centralnym punktem wydarzenia była prelekcja dr Ewy Weber, Dyrektor Generalnej Ministerstwa Aktywów Państwowych, która przedstawiła zagadnienia związane z nadzorem właścicielskim w kontekście cyberbezpieczeństwa. Dr Weber zwróciła szczególną uwagę na rosnące zagrożenia cybernetyczne, które dotykają zarówno sektor publiczny, jak i prywatny. Podkreśliła znaczenie wdrażania odpowiednich strategii, procedur oraz podnoszenia kompetencji w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego, aby skutecznie zarządzać ryzykiem związanym z cyberatakami.
W swojej prezentacji, ekspertka skupiła się na profesjonalizacji nadzoru właścicielskiego, w tym szkoleniu członków rad nadzorczych, wprowadzeniu Kodeksu Dobrych Praktyk Nadzoru Właścicielskiego oraz cyklicznych spotkaniach, które pozwalają na wymianę wiedzy i monitorowanie innowacyjnych rozwiązań. Dr Weber podkreśliła również, że strategia cyberbezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej koncentruje się na zwiększeniu odporności systemów IT zarówno w administracji publicznej, jak i sektorze prywatnym, rozwijaniu świadomości społecznej oraz budowaniu narodowego potencjału w zakresie ochrony cyberprzestrzeni.
Rola rad nadzorczych i CISO w cyberbezpieczeństwie
Dr Weber wskazała na kluczową rolę rad nadzorczych w zapewnieniu bezpieczeństwa cyfrowego w organizacjach. Ich zadaniem jest m.in. nadzór nad wdrażaniem strategii bezpieczeństwa cyfrowego, weryfikacja procedur zarządzania ryzykiem oraz ocena infrastruktury IT. Rady nadzorcze mają także zadanie promowania kultury bezpieczeństwa w organizacjach, co pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia incydentów związanych z cyberzagrożeniami.
Ponadto, prelegentka zaznaczyła, że organizacje powinny inwestować w funkcję Chief Information Security Officer (CISO), która odpowiada za wdrażanie i monitorowanie strategii bezpieczeństwa oraz zarządzanie ryzykiem. W kontekście samorządów zaproponowano wprowadzenie obowiązkowych audytów IT, tworzenie centrów kompetencji cyberbezpieczeństwa oraz rozwój programów szkoleniowych dla pracowników i zarządów, aby podnieść poziom bezpieczeństwa w administracji publicznej.
Transformacja cyfrowa – klucz do efektywności i innowacji
Podczas spotkania poruszono także temat transformacji cyfrowej jako procesu niezbędnego do zwiększenia efektywności organizacji, optymalizacji procesów oraz redukcji kosztów. Zostały omówione korzyści płynące z cyfryzacji, takie jak wzrost bezpieczeństwa, oszczędność czasu oraz zasobów, a także możliwość wdrażania innowacyjnych rozwiązań, które są niezbędne dla rozwoju gospodarki.
Współpraca samorządów i biznesu – klucz do rozwoju gospodarki
Spotkanie było również doskonałą okazją do wymiany doświadczeń oraz dobrych praktyk pomiędzy samorządami i przedsiębiorcami. Uczestnicy wydarzenia zgodzili się, że współpraca obu sektorów jest niezbędna, by skutecznie odpowiadać na dynamiczne zmiany oraz wyzwania współczesnej gospodarki. W szczególności zwrócono uwagę na konieczność integracji innowacyjnych technologii oraz tworzenia efektywnych mechanizmów współpracy, które przyczynią się do rozwoju lokalnych rynków.
Podsumowanie
Spotkanie „Samorząd i Biznes. Razem dla Gospodarki” zakończyło się konstruktywną dyskusją, w której uczestnicy podzielili się pomysłami na dalsze działania wspierające rozwój lokalnej gospodarki. Tematyka cyberbezpieczeństwa, transformacji cyfrowej oraz współpracy samorządów i biznesu z pewnością pozostaną kluczowymi obszarami, które będą kształtować przyszłość gospodarki i administracji w nadchodzących latach. Wspólna praca nad innowacyjnymi rozwiązaniami i skutecznym nadzorem właścicielskim to niezbędne elementy odpowiedzialnego zarządzania w XXI wieku.
