Pierwsza ogólnopolska debata „Think Eco! Forum – Czyste powietrze, czysta Polska – mapa drogowa polskiej energetyki” za nami.

 

Rola MŚP w akceleracji ekologicznej transformacji, instrumenty finansowania czystej energii i odnawialnych źródeł energetyki, górnictwo vs. ekonenergia oraz wsparcie przedsiębiorców w budowaniu państwa opartego na zeroemisyjności to główne zagadnienia  z zakresu ochrony środowiska, które stały się przedmiotem debaty podczas konferencji Think Eco! Forum „Czyste powietrze, czysta Polska –  mapa drogowa polskiej energetyki”. Spotkanie z udziałem przedstawicieli rządu, samorządu, reprezentantów świata nauki, kluczowych instytucji finansowych oraz środowiska biznesowego odbyło się  25 czerwca br. w Muzeum Zamkowym w Pszczynie. Organizatorem wydarzenia była Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, współorganizatorami Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

 

– Degradacja środowiska naturalnego oraz postępujące zmiany klimatyczne to jedno
z ważniejszych wyzwań współczesnego świata. Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, jako wiodąca instytucja samorządu gospodarczego w regionie i w Polsce, rozpoczęła publiczną dyskusję poświęconą możliwości połączenia działań odbudowujących gospodarkę z upowszechnianiem „zielonych technologii”. Uważamy, iż połączenie środowiska przedsiębiorców z przedstawicielami instytucji publicznych, którzy odpowiadają za tematy ekologii w Polsce, może zbudować kierunek działań na kolejne lata – podkreśla Tomasz Zjawiony, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

 

 

Opracowanie wspólnego programu odbudowy gospodarki, który może być również bazą do wprowadzania nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań na szeroką skalę wymaga ścisłego współdziałania środowisk rządowych, samorządowych, instytucji centralnych oraz samych przedsiębiorców.

 

– Transformacja energetyczna Polski to bardzo duże wyzwanie także dla przedsiębiorców. Niezmiennie ważne jest, żeby byli oni przygotowani na nadchodzące zmiany. Należy bez wątpienia szukać złotego środka między szeroko rozumianą ochroną środowiska a interesami gospodarczymi. Rząd podejmuje kroki wspomagających przedsiębiorstwa w zmniejszaniu negatywnego oddziaływania na środowisko jak np. program “Energia Plus”. Niestety zdarza się, że w trosce o środowisko tworzy się przepisy w niewielkim stopniu wspierające ekologię, za to będące bardzo dużym obciążeniem biurokratycznym jak rejestr BDO. Dlatego niezmiennie ważny jest dialog między rządem, samorządem a biznesem w tej sprawie – zaznacza Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

 

 

Zeroemisyjność i pomoc przedsiębiorców w budowaniu ekologicznej Polski to kluczowy temat wokół którego toczyła się dyskusja przedstawicieli władz centralnych z biznesem. W dialogu udział wzięli zarówno przedsiębiorcy przechodzący transfer ekologiczny: Węglokoks S.A., Jastrzębska Spółka Węglowa S.A., Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, która pozyskuje inwestycje o wysokim zaawansowaniu technologicznym, firmy produkujące nowoczesne rozwiązania w trosce o środowisko naturalne: Eko Power z o.o., EQUO S.A., jak i branża automotive.

– Mówiąc w imieniu firmy Mitsubishi Motors, która bazując na 50 lat doświadczeń z autami elektrycznymi już od 7 lat oferuje model Outlander PHEV – najlepiej sprzedającą się hybrydę typu plug-in na świecie, pragnę podkreślić, że samochody z napędem plug-in hybrid, czyli ładowane z gniazdka, łącząc zalety aut elektrycznych i hybrydowych są obecnie optymalnym rozwiązaniem. Wyróżniają się bowiem bardzo niską emisją CO2, co redukuje problem smogu w miastach, uczą kierowców nawyku ładowania samochodów,  oferują duży zasięg i wpływają na rozwój OZE – właściciele domów z instalacją fotowoltaiczną mogą bowiem takie samochody ładować za darmo. Warto dodać, że Mitsubishi Outlander PHEV, który oferuje także gniazdo do szybkiego ładowania prądem stałym, przyczynia się także do rozwoju sieci stacji ładowania – mówi Adam Męciński, Dyrektor Generalny MMC Car Poland Sp. z o.o.

 

 

Debata odbyła się w formule roundtable, w zabytkowych wnętrzach Muzeum Zamkowego w Pszczynie, mieście, które od lat zmaga się z wysokim zanieczyszczeniem.

 

Jak podkreślają organizatorzy konferencja Think Eco! Forum ma wpisać się w obszar publicznej dyskusji oraz wpłynąć na promocję i upowszechnienie rozwiązań ekologicznych, co przyczyni się do wypracowania optymalnych rozwiązań, służących zarówno gospodarce, jak i ochronie środowiska naturalnego.

 

– Nasze działania proekologiczne i obecność na takich wydarzeniach, jak ogólnopolska debata „Think Eco! Forum – Czyste powietrze, czysta Polska – mapa drogowa polskiej energetyki”,  będą w dalszym ciągu kontynuowane. Ponad 2 mln mieszkańców Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii chce mieszkać i żyć w czystym i zdrowym środowisku. Jednym z głównych problemów jest tzw. niska emisja. Jako Metropolia wystąpiliśmy z apelem do Ministerstwa Klimatu, by nie przedłużać na dwa lata przepisów dotyczących wymiany palenisk i kotłowni starego typu, jak również w sprawie rozporządzenia o wymaganiach jakościowych do paliw stałych. Województwo śląskie, a w szczególności gęsto zabudowany teren GZM są obszarami o największej koncentracji zanieczyszczeń powietrza w Polsce. W trosce o bezpieczeństwo ekologiczne będzie działać w dalszym ciągu w zakresie modernizacji transportu miejskiego i wymiany starych sieci ciepłowniczych –  podsumowuje Wiceprzewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropoli, Grzegorz Podlewski.

 

Podsumowaniem debaty będzie raport i stworzenie rekomendacji dotyczących mapy polskiej energetyki na lata 2020-2023.

 

 

WSPÓŁORGANIZATORZY

                             

 

 

PARTNERZY

 

 

 

 

 

 

 

 

       

 

 

             

 

 

WSPARCIE MERYTORYCZNE

 

 

Najnowsze