Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach uruchomiła dwa instrumenty pomocy dla przedsiębiorców. Pierwszy z nich: Centrum Wsparcia MŚP pozwoli firmom otrzymać ekspercką pomoc w różnych obszarach związanych z rozwojem firmy. Drugi: Międzynarodowe spotkania B2B online w ramach Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw połączą firmy z Polski i całego świata na międzynarodowej platformie.

 

  • Od 12 lipca br. rusza trzecia edycja Centrum Wsparcia MŚP, którego współorganizatorem jest Miasto Katowice.
  • W ramach Centrum Wsparcia MŚP firmy z Katowic będą mogły skorzystać z bezpłatnych konsultacji z zakresu finansowania, prawa, sprzedaży, marketingu, podatków, kadr, księgowości, restrukturyzacji, psychologii oraz sztucznej inteligencji.
  • Zapisy na bezpłatne konsultacje odbywają się za pośrednictwem strony centrumwsparciamsp.pl lub telefonicznie pod numerem Infolinii 324 324 224
  • 5 lipca br. wystartowała platforma spotkań B2B online uruchomiona z okazji Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw, we współpracy z Enterprise Europe Network przy Funduszu Górnośląskim S.A..
  • Dzięki niej od lipca do końca września br. przedsiębiorcy będą mogli zdobyć nowe kontakty biznesowe bez wychodzenia z domu. W spotkaniach B2B online mogą brać udział przedsiębiorcy z każdego miejsca na świecie. Rejestracja: https://een2021.b2match.io.

 

III edycja Centrum Wsparcia MŚP dla Katowickich firm

Dzięki współpracy RIG w Katowicach oraz Miasta Katowice, przedsiębiorcy prowadzący działalność na terenie Katowic mogą liczyć na bezpłatną pomoc. To autorski projekt RIG, w ramach którego można skorzystać z telefonicznych porad i konsultacji w zakresie: prawa, finansów, księgowości, kadr, restrukturyzacji przedsiębiorstwa, sztucznej inteligencji, marketingu, łączenia firm oraz ogólnie pojętego doradztwa biznesowego. Grono eksperckie Centrum Wsparcia MŚP stanowią konsultanci Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, a także zrzeszone w ramach Izby kancelarie, biura księgowe, agencje marketingowe i consultingowe, które wyraziły chęć współpracy przy tym projekcie.

 

– CWMŚP uruchomione zostało w marcu 2020 roku. Za nami już dwie edycje pełne sukcesu. Dotychczas z pomocy skorzystało aż 460 firm z całego województwa śląskiego. To naprawdę imponujące grono, zważywszy, że każdy przedsiębiorca miał do swojej dyspozycji ponad 4 godzin bezpłatnych konsultacji w tematach, które go interesowały. Oczywiście największą popularnością cieszył się temat finansowy, bo każdy chciał uzyskać kompleksową informację o środkach płynnościowych i rozwojowych z UE oraz w ramach tarczy antykryzysowej, ale również sporo z nich dotyczyło rozwoju biznesu w obszarze digital marketingu i e-commerce. W tej – trzeciej już edycji – dołożyliśmy ważny obszar – sztuczną inteligencję, czyli konsultacje dla firm w ramach nowego projektu RIG Silesia Business HUB, którego celem jest szukanie rozwiązań dla MŚP usprawniających procesy danego przedsiębiorstwa z wykorzystaniem AI. Już dzisiaj widzimy, że tą tematyką interesuje się coraz więcej firm. – tłumaczy Katarzyna Borowiecka, Wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach i pomysłodawca projektu Silesia Business HUB.

 

4 godziny wsparcia dla 150 firm

Trzecia edycja to 150 pakietów wsparcia dla firm. Każdy z nich składa się z czterech godzin konsultacji z wybranych obszarów. Przedsiębiorca może zdecydować z jakiego zakresu wsparcia chciałby skorzystać, a następnie jest umawiany na telefon z ekspertem, który jest w stanie mu pomóc. Jedna firma może wykorzystać jeden pakiet wsparcia.

 

Epidemia koronawirusa sprawiła, że wielu przedsiębiorców znalazło się w krytycznej sytuacji. Bardzo szybko przygotowaliśmy Katowicki Pakiet Przedsiębiorcy kompleksowy program osłonowy, który wychodzi naprzeciw oczekiwaniom naszego rodzimego biznesu. Priorytetem jest dla nas ratowanie miejsc pracy oraz firm – podkreśla prezydent Marcin Krupa. To dzięki współpracy z Regionalną Izbą Gospodarczą w Katowicach utworzyliśmy w 2020 r. Punkt Doradztwa Kryzysowego przy Centrum Wsparcia MŚP, dzięki któremu pomogliśmy ponad 150 podmiotom z Katowic. Przedsiębiorcy otrzymali kompleksową pomoc prawną, kadrową, marketingową, psychologiczną i finansową. Wiemy, że nadal to wsparcie jest potrzebne tak by firmy, którym pomagamy wróciły na rynek z nowymi pomysłami i realizacją kolejnych, biznesowych kroków – dodaje prezydent Marcin Krupa.

 

Zagraniczni partnerzy na wyciągnięcie ręki z EEN i RIG w Katowicach

W ramach Europejskiego Kongresu MŚP – RIG w Katowicach, jako organizator wraz z Enterprise Europe Network przy Funduszu Górnośląskim S.A. uruchomiła internetową platformę, dzięki której przedsiębiorcy w ramach EKMŚP mogą bezpłatnie oferować swoje produkty lub usługi, a także nawiązać współpracę z potencjalnymi krajowymi i zagranicznymi kontrahentami. Platforma jest bezpłatna, dostępna od 5 lipca br., a spotkania potrwają do ostatniego wydarzenia Kongresu – we wrześniu br. .

 

Pierwsze kontakty przy użyciu platformy spotkań B2B online przedsiębiorcy mogli nawiązać już rok temu. Podczas zeszłorocznej edycji EKMŚP zorganizowano ponad 70 krajowych i międzynarodowych spotkań.

 

Rejestracja na platformie jest bezpłatna. Z rozwiązania mogą skorzystać firmy z różnych branż. Głównym celem organizatorów jest realna pomoc w odbudowie zerwanych w ostatnim roku łańcuchów dostaw oraz otwarcie polskich firm na nowe rynki.

 

– Postanowiliśmy uruchomić platformę także przy tegorocznej edycji Europejskiego Kongresu MŚP, ponieważ widzimy realną potrzebę wsparcia firm. W obecnej sytuacji biznes wymaga bezkontaktowych, bezpiecznych rozwiązań. Spotkania online to nasza odpowiedź na potrzeby czasu, przy okazji niosąca wiele korzyści dla przedsiębiorców. Poza zmniejszeniem ryzyka związanego z epidemią, ograniczamy w ten sposób koszty, zwiększamy zasięg i docieramy do uczestników praktycznie z każdego zakątku świata – wyjaśnia Tomasz Zjawiony, Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

 

Uruchomienie platformy wspierającej biznes to szczególnie ważne wydarzenie, ponieważ wskutek pandemii COVID-19 ucierpiało wiele łańcuchów dostaw i relacji biznesowych. Problem ten dotyczy nie tylko polskich firm, dlatego rozwiązaniem udostępnionym przez EKMŚP zainteresowani są również partnerzy handlowi z Europy i świata.

 

Tegoroczna edycja EKMŚP to 5 wydarzeń tematycznych

W tym roku pod szyldem Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw odbywa się pięć odrębnych wydarzeń. Cykl wystartował 10 czerwca br. od konferencji „Wykorzystanie sztucznej inteligencji źródłem przewag konkurencyjnych”. W spotkaniu wzięło udział kilkunastu światowej klasy ekspertów z zakresu sztucznej inteligencji. Pokazali, że jest to potężna broń do rozwoju firmy, a do tego wbrew stereotypom – jest dostępna dla każdej firmy.

 

Cztery kolejne wydarzenia Kongresu odbędzie się w zrewitalizowanych, postindustrialnych wnętrzach Fabryki Porcelany w Katowicach i skupią się na ekologii, podatkach, finansowaniu firm oraz automotive. Pierwsze z nich – III Think Eco! Forum pod hasłem „Metan, wodór oraz dwutlenek węgla. Problem, zagrożenie czy przyszłość dla świata” odbędzie się w ramach EKMŚP 29 lipca br. Kolejne „Finansowanie nowych technologii i eksportu” i „Automotive” zaplanowano 2 oraz 16 września br. Na ostatnie wydarzenie „Podatki, budżet państwa a przedsiębiorcy. Co nowego czego czeka MŚP?” organizatorzy zapraszają pod koniec września.

 

Więcej informacji na temat EKMŚP oraz możliwości zarejestrowania się na platformie B2B znajdują się na stronie internetowej: www.ekmsp.eu.

Najnowsze