Trzy dni biznesowych spotkań i dyskusji, ale też czas na nawiązywanie relacji i budowanie zaufania na którym opiera się biznes. Tak w skrócie można podsumować zakończoną dziś 13. edycję Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

 

  • Ponad trzystu prelegentów.
  • Ponad 50 paneli dyskusyjnych, warsztatów i wystąpień.
  • Ponad 6500 zarejestrowanych uczestników z 24 krajów.

 

Tak w skrócie można podsumować zakończony dziś w Katowicach 13. Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

 

 

 

Największy taki w Europie

 

Katowicki kongres jest największym spotkaniem sektora małych i średnich przedsiębiorców w Europie. Spotkaniem pełnych praktycznych rad, ale również umożliwiającym nawiązanie nowych relacji.

 

Biznes jest oczywiście prowadzony przez ludzi i ma to kluczowe znaczenie. Nie można prowadzić interesów tylko przez e-mail lub online. Prawdziwy biznes jest prowadzony przez ludzi, którzy patrzą sobie nawzajem w twarz – mówił Stefan Moritz, sekretarz generalny European Entrepreneurs CEA-PME.

 

 

 

 

Europarlamentarzysta prof. Jerzy Buzek w czasie otwierającej kongres Gali Społeczności RIG w Katowicach żartował, że trzynastka jest bardzo szczęśliwą cyfrą. Miał rację, tegoroczna edycja cieszyła się rekordowym zainteresowaniem. W 13. Europejskim Kongresie Małych i Średnich Przedsiębiorstw wzięło udział ponad 6,5 tys. osób.

 

– To niesamowite, że kolejną edycję naszej imprezy odwiedziło jeszcze więcej gości niż rok temu – mówił z zadowoleniem Tomasz Zjawiony, prezes organizującej kongres Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. Rzadko kiedy zdarza się, żeby w jednym miejscu było tylu ekspertów, tylu wyśmienitych, międzynarodowych, doświadczonych przedsiębiorstw przedsiębiorców.

 

 

Globalny biznes

 

Wiele dyskusji poświecono międzynarodowej współpracy. Paneliści nie tylko zwracali uwagę, że różnice kulturowe mają wpływ styl i sposób prowadzenia firm, ale dzielili się praktycznymi radami jak gospodarczo wypłynąć na międzynarodowe wody. Uczestnicy kongresu mogli usłyszeć m. in. jak inwestować w Ameryce Południowej: Chile, Kolumbii, Meksyku i Peru. Sporym zainteresowaniem cieszyły się wykłady: „Invest in USA – it’s simple” o procedurach rejestracji firm w Ameryce Północnej. W innym panelu dzielono się doświadczeniami z transgranicznej współpracy polsko-czesko-słowackiej,

Dla wielu polskich przedsiębiorców inwestycja za granicą to ogromna szansa na pozyskanie nowych klientów, ale też przedsięwzięcie o podwyższonym stopniu ryzyka.

 

Niemiecki rynek jest bardzo zdywersyfikowany i naprawdę proszę potraktować ten aspekt bardzo poważnie, bo właśnie z tego może wyniknąć to ze albo bardzo dobrze wam się powiedzie, a można czasem popełnić jakiś błąd i przepłacić – przestrzegała Urszula Wöltjen, menedżer ds. inwestycji zagranicznych w Invest Region Leipzig.

 

 

 

Wyzwania przyszłości

 

Hasłem tegorocznego kongresu było: czy jesteś gotowy na zmianę? Przedsiębiorcy to grupa przyzwyczajona do radzenia sobie ze zmiennością i otoczenia i nowymi obowiązkami. Uczestnictwo w kongresie jest da nich potężną dawką nowej wiedzy. Stąd w agendzie EKMŚP dyskusje o przygotowywaniu do raportowania ESG, dostosowywaniu polskich przepisów do unijnych regulacji np. w dziedzinie OZE, kluczowych zmianach prawnych zaplanowanych na 2024 rok. Dobre wiadomości dla przedsiębiorców miał Tomasz Bednarek, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 

– Program „50 kW na start” zdecydowanie odniósł sukces i będzie kontynuowany w kolejnych latach. Zainwestowaliśmy 27 mln zł, mieliśmy ponad 200 złożonych wniosków, a program został już rozszerzony do całego spektrum przedsiębiorców. Poziom bezzwrotnej pomocy został podniesiony, a zainteresowanie programem jest tak duże, że zastanawiamy się nad rozszerzeniem budżetu na kolejne lata – informował Tomasz Bednarek, Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 

 

Tłumy na targach pracy

 

Na Targach Biznes Expo prezentowali się przedstawicieli kilkunastu branż, m.in. firm zajmujących się doradztwem w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych, wynajmem samochodów czy oferujących oprogramowanie do zarządzania firmą. W strefie można sprawdzić, czy kontrahent jest rzetelny, jak i poznać nowoczesną metodę szkoleń BHP z wykorzystaniem gogli VR.

 

Drugą przestrzeń targową – Work For All, zorganizowano wspólnie z International Rescue Committee z myślą o osobach poszukujących pracy i pracodawcach. Stoiska pracodawców ale i wyższych uczelni cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. To świadczy o dynamice śląskiego rynku pracy.

 

 – Jako instytucje pracy od wielu lat współdziałamy i budujemy partnerstwa lokalne. Zaobserwowaliśmy też, że zmienił się klient, więc postawiliśmy na wsparcie mentalne. Ogromne znaczenie w naszych szeregach mają doradcy zawodowi, którzy dostosowali się do rynku i kompetencji osób poszukujących pracy, pomagając im w znalezieniu swoich ścieżek zawodowo – opisywał. Andrzej Koba, przewodniczący Konwentu Dyrektorów Powiatowych Urzędów Pracy Województwa Śląskiego.

 

 

Kongresowe nagrody

 

Po raz pierwszy w trzynastoletniej historii EKMŚP organizatorzy przyznali kongresowe nagrody gospodarcze. Właścicielami pokaźnych statuetek zostali: Rafał Brzoska, założyciel i współwłaściciel grupy Integrer.pl, Rafał Sonik, biznesmen i pierwszy polski zwycięzca Rajdu Dakar, Wojciech Kostrzewą – obecnie prezes Billon Group oraz przewodniczący Polskiej Rady Biznesu, Adam Mokrysz – prezes Grupy Mokate, John C. Maxwwel –  światowy autorytet w dziedzinie przywództwa, Alan Moseley – regionalny menedżer International Rescue Committee oraz firma ECCO Rail.

 

 

Organizatorem #EKMSP jest Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach. Jako kreator przemysłu spotkań i wydarzeń od ponad 33 lat wspiera regionalny biznes i pobudza jego rozwój – także wśród ludzi młodych, będących u progu swojej kariery zawodowej. Prowadzi działalność w zakresie doradztwa biznesowego i komunikacyjnego na rzecz swoich Firm Członkowskich oraz pomaga nawiązywać kontakty z partnerami w kraju i za granicą. Kształtuje i upowszechnia zasady etyki, uczciwości w działalności gospodarczej oraz ogólnie pojmowanej społecznej odpowiedzialności biznesu.

Najnowsze