Centrum Wsparcia MŚP jest jednym ze sprawniejszych i skuteczniejszych form wsparcia dla biznesu w okresie pandemii koronawirusa. To projekt, który powstał z inicjatywy Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. Jego eksperci bezpłatnie pomagają przedsiębiorcom w wielu obszarach. Początkowo był on realizowany wyłącznie dla firm z Katowic, jednak w porozumieniu z Marszałkiem Województwa Śląskiego, w ramach IV filaru Śląskiego Pakietu dla Gospodarki utworzono bezpłatne pakiety kompleksowego doradztwa kryzysowego dla kolejnych 250 firm z całego regionu. W ramach drugiego etapu projektu, podstawowym wymogiem otrzymania wsparcia jest prowadzenie działalności gospodarczej na terenie województwa śląskiego. 

 

 

Aby skorzystać z usługi należy wysłać zgłoszenie internetowe poprzez formularz znajdujący się na stronie internetowej: centrumwsparciamsp.pl lub telefonicznie pod nr: +48 324 324 224.*

*Koszt połączenia z infolinią to standardowa opłata za połączenie z numerem stacjonarnym wg stawek operatora telefonicznego.

 

 

Centrum Wsparcia MŚP to pomoc dedykowana przedsiębiorcom, którzy dzisiaj w drugiej fazie lockdown potrzebują wsparcia ekspertów z różnych dziedzin, na co sami nie mogliby sobie pozwolić. Obecnie projekt ten znajduje się w drugiej fazie realizacji. Do tej pory z pomocy skorzystało ponad 320 przedsiębiorcom. Najwięcej, bo aż 144 zgłoszeń było pośród firm zarejestrowanych na terenie Katowic. Znacząca część kontaktowała się również z Gliwic, Sosnowca czy Bielsko-Białej. Były to w większości mikroprzedsiębiorstwa, poszukujące porad finansowych i marketingowych. Pomocy udzielano także w zakresie prawnym, podatkowo-księgowym, restrukturyzacji, nowej organizacji pracy przedsiębiorstwa, szeroko rozumianej komunikacji biznesowej i kadrowej. Projekt wspierał także przedsiębiorców w zakresie przebranżowienia działalności gospodarczej.

 

 – W ramach kolejnego etapu realizacji  Centrum Wsparcia MŚP chcemy przede wszystkim objąć bezpłatną pomocą ekspercką firmy działające nie tylko w dużych miastach, ale także pomniejszych gminach i powiatach. W czasie pierwszego etapu konsultacji, a więc wywiadu z przedsiębiorcą, nasi konsultanci spędzili ponad 550 godzin, zapoznając się z problemami, jakie przedstawiali zainteresowani, szukający pomocy biznesowej. Pierwsze wsparcie eksperckie przedsiębiorcy otrzymywali już po 24 godzinach od kontaktu – wyjaśnia Tomasz Zjawiony, Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

 

 

W kolejnej fazie projektu Centrum Wsparcia MŚP ponownie odpowiada na zapotrzebowanie przedsiębiorców, zarówno mikro, małych, średnich i dużych firm. W ramach projektu można skorzystać z bezpłatnych porad i konsultacji w zakresie: prawa, finansów i szerzej księgowości, kadr, restrukturyzacji przedsiębiorstwa, marketingu, łączenia firm oraz ogólnie pojętego doradztwa biznesowego. Grono eksperckie Centrum Wsparcia MŚP stanowią pracownicy Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, a także zrzeszone w ramach Izby kancelarie, biura księgowe, agencje marketingowe i consultingowe, które wyraziły chęć współpracy z RIG Katowice przy tym projekcie.

 

–  Zależy nam na tym, aby firmy mogły w sposób kompleksowy otrzymać profesjonalną i szybką oraz skonkretyzowaną pomoc, która pozwoli im rozpocząć efektywną walkę o lepsze jutro w dobie COVID-19. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że wszyscy reprezentanci sektora gospodarczego, w trakcie pandemii, w sposób znaczny zmienili swoje zapotrzebowanie na poszczególne usługi i produkty. Modyfikacjom ulegają także na naszych oczach oczekiwania konsumenckie. Stąd pojawia się wśród przedsiębiorców potrzeba zmiany strategii swojej działalności, co staje się niemożliwe bez wnikliwej analizy eksperckiej i znajomości rozwiązań finansowych, marketingowych, czy HR-owych. Pomoc w tym zakresie stała się dla nas priorytetem, chcemy wzmocnić gospodarkę i dać jej szansę na nowy start pełen zysku i rozwoju – dodaje Michał Dąbrowski, Wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

 

 

Warto sięgnąć po pomoc CWMŚP zwłaszcza teraz, gdy rząd RP zapowiedział stworzenie Tarczy Branżowej dla 200 tys. firm z sektora gastronomii, rozrywki, fitness i sprzedaży detalicznej, które otrzymają dalsze wsparcie w walce z kryzysem wywołanym pandemią. Przedsiębiorcy z tych branż będą mogli liczyć m.in. na zwolnienie z ZUS-u i świadczenia postojowe za listopad, a także dotacje w wysokości 5 tys. zł. Na ten ma zostać przeznaczonych 1,8 mld zł. Dzięki konsultacji i doradztwa w ramach  Centrum Wsparcia MŚP, można dowiedzieć się więcej o tym, jak znaleźć pieniądze na dalszą działalność.

 

Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, jako instytucja samorządu gospodarczego działająca od 30 lat za swoją misję uważa wsparcie podmiotów gospodarczych. Niejednokrotnie podczas rozmów z przedstawicielami środowiska politycznego, naukowego czy międzynarodowego, stanowi głos przedsiębiorców, dbając o ich przyszłość i lepsze jutro. W obecnych czasach światowej pandemii, RIG w Katowicach chce służyć realną pomocą i aktywnie wspierać działalność śląskiego biznesu w sposób skuteczny i bliski przedsiębiorcom.

 

Aby skorzystać z usługi należy wysłać zgłoszenie internetowe poprzez formularz znajdujący się na stronie internetowej: centrumwsparciamsp.pl lub telefonicznie pod nr: +48 324 324 224.*

*Koszt połączenia z infolinią to standardowa opłata za połączenie z numerem stacjonarnym wg stawek operatora telefonicznego.

 

Twórcy Inicjatywy:

 • Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
 • Miasto Katowice
 • Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

 

Gminy i Powiaty, które wspierają projekt Centrum Wsparcia MŚP:

 

 • Urząd Miasta w Sosnowcu
 • Urząd Miasta i Gminy Woźniki
 • Urząd Miasta w Świętochłowicach
 • Urząd Miasta Lipowa
 • Urząd Miasta Bielsko Biała
 • Urząd Miasta Będzin
 • Urząd Miasta Zabrze
 • Urząd Gminy Jasienica
 • Urząd Miasta i Gminy Żarki
 • Urząd Miasta i Gminy Siewierz
 • Urząd Miasta w Wodzisławiu Śląskim
 • Urząd Miasta Blachownia

 

Centrum Wsparcia MŚP w liczbach

 

Ile zapewniamy pakietów dla przedsiębiorców z Województwa Śląskiego: 250

Dodatkowo, ile zapewniamy pakietów dla przedsiębiorców z Katowic? : 150

Ilu pomogliśmy przedsiębiorcom Województwa Śląskiego (poza Katowicami):180

ilu przedsiębiorcom pomogliśmy z Katowic?: 144

Która to faza projektu?: 2

Ile samorządów nas wspiera?: 13

Do ilu godzin przedsiębiorcy dostają wsparcie?: 24h

Ile godzin trwało nasze rozmowy w ramach pierwszego kontaktu z przedsiębiorcą? : ponad 550 h

Ile godzin tygodniowo czekamy na Twoje zgłoszenie?: 40h

Najnowsze