W kalendarzu tegorocznych wydarzeń organizowanych przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach pojawił się nowy event – Europejski Kongres Stalowy STEEL 2023, które odbędzie się 18-19 września 2023 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. 4 lipca br. odbyła się konferencja prasowa  zapowiadająca nową imprezę  branżową.

 

Na spotkaniu z mediami, inicjatorzy projektu przedstawili jego założenia i cele.

 

– Jako Ministerstwo Aktywów Państwowych, chcemy kształtować nowoczesną branże stalową w ramach spółek Skarbu Państwa. Realizowany jest projekt budowy nowej elektrycznej i ekologicznej stalowni i walcowni w Rudzie Śląskiej za 5 mld złotych. Liczę, że dzięki kongresowi zostanie stworzona platforma wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji dla wszystkich odbiorców i użytkowników rynku stali – podkreślał Marek Wesoły,  Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Pełnomocnik Rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.

 

 

30 h wystąpień, dyskusji, spotkań i networkingu odbywających się w trakcie #STEEL2023 ma pokazać, że to jeden z przemysłów strategicznych dla gospodarki.

 

–  Stal jest niezbędna w sektorze budownictwa, motoryzacyjnym, zbrojeniowym czy infrastrukturze drogowej. Obecnie konsumpcja stali w Polsce przekracza nasze możliwości produkcyjne. Musimy odbudować łańcuch dostaw. Kapitał spoza Europy (m.in. Indie, Chiny, Iran, Japonia), nie powinien za ten przemysł generalnie odpowiadać. Chcielibyśmy w tej branży mocniej uczestniczyć jako producent i na kongresie porozmawiać o rozwiązaniach, które do tego doprowadzą – wyjaśniał Tomasz Heryszek, Prezes Zarządu Węglokoks S.A.,  Partnera Generalnego Kongresu.

 

 

Celem Kongresu jest również budowa świadomości wspólnego działania w kierunku „zielonej” transformacji.

 

– Na Kongresie chcielibyśmy też porozmawiać o tym, co przemysł stalowy może dać odbiorcom i pracownikom tego sektora. Chcemy do udziału zaprosić młodych, którzy stoją przed wyborem drogi życiowej. Pragniemy pokazać innowacje w tym przemyśle, wpływającym na efektywność energetyczną. Warto dodać, że stal wpisuje się w gospodarkę obiegu zamkniętego. To jedyny materiał w 100 proc. poddawany recyklingowi – dodawał Marek Akciński, Wiceprezes Zarządu ds. Grupy Kapitałowej Węglokoks.

 

Organizatorem Kongresu jest Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, która od ponad 30 lat podejmuje inicjatywy wpływające na poprawę konkurencyjności polskich przedsiębiorstw i zwiększenie ich innowacyjności.

 

Mamy ambicję, by było to najważniejsze wydarzenie dedykowane stali nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Wiele firm należących do RIG funkcjonuje w tej branży. Na Kongresie chcemy zaprezentować wiedzę ekspertów, by pokazać siłę i perspektywy rozwoju przemysłu stalowego. Mamy doświadczenie w budowaniu takich wydarzeń. Zapraszamy wszystkich do współpracy – podsumowywał Tomasz Zjawiony , Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, Organizatora Kongresu.

 

 

Więcej informacji – tutaj.

 

Rejestracja na wydarzenie zostanie uruchomiona 17 lipca.

 

Najnowsze