Ponad 5 godzin prelekcji na temat kluczowych zagadnień dotyczących cyberbezpieczeństwa, 7 ekspertów oraz sala pełna specjalistów i managerów IT chcących podnosić swoje kompetencje – tak w skrócie można podsumować pierwszą edycję konferencji Senetic IT Masters, która 26. kwietnia odbyła się w Katowicach.

 

Bezpieczeństwo przechowywanych danych, w dobie codziennych ataków hakerskich, jest dziś dla firm i instytucji obszarem szczególnej troski. Konferencja Senetic IT Masters nosiła tytuł „Sprostać wyzwaniom. Ochrona danych w 2022 r.”. Tematy poruszane podczas spotkania z różnych perspektyw przybliżały słuczachom kwestie zabezpieczeń i procedur, które pozwalają zadbać o fundamentalne filary ochrony danych.

– Widzimy w ostatnim czasie wzmożone zainteresowanie kwestiami związanymi z cyberbezpieczeństwem. Zainspirowało nas to, żeby zebrać w jednym miejscu specjalistów z tego obszaru i stworzyć bogaty program, który odpowie na wiekszość pytań i wyzwań związanych z bezpieczeństwem danych. Punktem kulminacyjnym naszej konferencji był pokaz hackingu na żywo, który uświadomił jakie krytyczne podatności mogą wykorzystywać atakujący  – mówi Karol Mondry, IT Product Manager z firmy Senetic SA.

 

 

Eksperci opowiadali m.in. o wielopoziomowych zabezpieczeniach danych na wypadek ataków ransomware, o tym jak zabezpieczyć miejsce pracy (która coraz częściej ma charakter zdalny), czy o konieczności stosowania backupu (i jak robić go prawidłowo!). Specjaliści przedstawiali najnowsze technologie, obowiązkowe procedury oraz pokazywali najlepsze praktyki, które skutecznie chronią cenne zasoby firm i instytucji przed zagrożeniami.

 

Podczas konferencji pokazałem jak przygotować się do ataku ransomware, o czym należy pamiętać żeby zminimalizować szkody, które wyrządzają hakerzy. Konferencja miała charakter stacjonarny, wreszcie po ponad dwóch latach pandemii mogliśmy spotkać się i porozmawiać bezpośrednio, to bardzo ważny aspekt biznesowy – mówi Mariusz Rybusiński, Advisory System Engineer w Veeam.

 

 

 

Podczas konferencji wystąpił gość specjalny – dr Piotr Łuczuk, ekspert do spraw cyberbezpieczeństwa UKSW oraz Instytutu Staszica, autor książki „Cyberwojna. Wojna bez amunicji?”, który w porywający sposób opowiedział o zagrożeniach i pokazał najpopularniejsze luki i błędy, które wykorzystują hakerzy.

 

–  Wszyscy jesteśmy cyberżołnierzami, a klucz do cyberbezpieczeństwa tkwi w naszej głowie. Między innymi o tym opowiadałem podczas konferencji Senetic IT Masters. Przede wszystkim chodzi o to, żeby pamiętając o wszystkich zasadach związanych z cyberbezpieczeństwem i złożoności informatycznej całego zagadnienia, nie zapominać o tym, że najsłabszym ogniwem jesteśmy my – ludzie. Kevin Mitnick, wybitny haker, a teraz już ekspert od cyberbezpieczeństwa, mówi, że on bardzo często łamał ludzi, a nie hasła. Chciałbym, żeby uczestnicy konferencji właśnie to przesłanie wynieśli ze spotkania – podsumowuje dr Piotr Łuczuk. 

 

To pierwsza edycja konferencji dla branży IT organizowana przez Senetic, ale nie ostatnia. Firma zapowiedziała już kontynuację spotkań, które z różnych perspektyw będą pokazywać wpływ nowoczesnych rozwiązań informatycznych na funkcjonowanie biznesu i instytucji publicznych. Senetic to globalny dostawca rozwiązań i usług IT. Od 13 lat wspiera organizacje, które chcą usprawnić realizację codziennych zadań przy pomocy intuicyjnego, cyfrowego ekosystemu.

 

 

 

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, a medialny Business HUB “Wolny Rynek”.

 

Partnerami były firmy: Veeam, Bitdefender, Dell, VMware, Efigo Sp. z o.o.

 

 

Relacja z wydarzenia: TUTAJ.

 

Fot. Michał Krzywonos

Najnowsze