Wpływ wojny w Ukrainie i sankcji nałożonych na Rosję na światową gospodarkę, perspektywy rozwoju dla biznesu w 2022 roku, a także prezentacja 14 nowych przedsiębiorstw, które przystąpiły do Izby wypełniły agendę pierwszego w tym roku stacjonarnego spotkania Firm Członkowskich. Wydarzenie odbyło się 28 lutego w siedzibie nowej Firmy Członkowskiej – Hotelu Mercure Katowice Centrum.

 

Marek Zuber – ekonomista, analityk finansowy i wykładowca studiów MBA oraz podyplomowych w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej – podkreślał, że nigdy w historii zmiany gospodarcze nie przebiegały tak szybko, a zarazem tak nierównomiernie.

 

Wymienił cztery najważniejsze czynniki powodujące eksplozję zmian:

 

  1. Wielkość gospodarek na świecie.

Analityk zwracał uwagę na niesamowite przyśpieszenie gospodarcze, takich potęg jak Chiny, USA, Indie czy kraje UE. Produkowana jest masa towarów i usług, konsumenci generalnie się bogacą, ale nie jest to równomierny podział, co może nieść skutki społeczne.

  1. Rewolucja technologiczna.

W zestawieniu szesnastu firm najwięcej wartych na świecie – większość z nich pochodzi z branży nowych technologii. Dzisiejszy świat stoi na nowatorskich rozwiązaniach. Jeśli powstaną w Polsce firmy takie jak Tesla, będziemy się liczyć i załapiemy się do tego wyścigu.

  1. Rodzi się nowe.

W rankingu firm o największych aktywach, coraz więcej z nich pochodzi z Azji, np. nr 1 to największy bank na świecie ICBC z Chin. Można pokusić się o prognozy, że w 2030 r. – Chiny przegonią USA, a w 2050 r. – Indie będą większe gospodarczo niż USA. Bez wątpienia, Azja to przyszłość, jeśli chodzi o skalę działania (rośnie PKB np. takich państw jak: Filipiny, Malezja czy Tajwan).

  1. Kryzysy.

To stały, a zarazem trudny do przewidzenia element XXI wieku. W ciągu kilkunastu lat zanotowaliśmy: kryzys finansowy 2008-2009, kryzys strefy euro 2012-2013, katastrofę japońskiej elektrowni atomowej Fukushima, zmasowane tsunami i powodzie, globalną pandemię, a teraz wojnę w Ukrainie. Nowością, która pojawiała się przy epidemii COVID-19 są radykalne reakcje rynku na kryzysy – wzrost i spadek bezrobocia w ciągu zaledwie kilku tygodni np. w USA.

 

Termin VUCA, wymyślony przez amerykańską armię, utworzony z pierwszych liter słów opisujących specyfikę sytuacji podczas wojny: volatility (zmienność), uncertainty (niepewność), complexity (złożoność) i ambiguity (niejednoznaczność), został zaadaptowany na grunt biznesu i jest w tej chwili głównym punktem odniesienia do tego, jak przygotować się do zarządzania firmami i różnymi dziedzinami życia społecznego – wyjaśniał Marek Zuber.

 

 

Ekspert uspokajał, że sytuacja wojny i sankcji gospodarczych dla Rosji, a także dla Białorusi, nie powinny mieć bezpośredniego przełożenia na naszą gospodarkę, rynek finansowy i walutowy.

 

Największe sankcje w historii dotknęły Rosję. To będzie dla nich dotkliwy cios. Rezerwy w wysokości 350 mld dolarów przestały istnieć. Rosja wejdzie w fazę olbrzymiego kryzysu gospodarczego i potężnej inflacji. Polska nie odczuje tego jako katastrofę, nie dotknie nas to w istotny sposób. Z punktu widzenia bezpośrednich kontaktów handlowych, eksport do Rosji nie jest taki istotny. Wpływ na Polskę może mieć tzw. sytuacja krzyżowa firmy niemieckie ucierpią, ponieważ są ważnym partnerem handlowym Rosji, natomiast Polska straci, bo jest partnerem niemieckich przedsiębiorstw.

To, co się dzieje nie powinno również wpłynąć na chęć inwestorów do działania w Polsce. Przy rosnącej dywersyfikacji dostaw ropy i gazu, nie grozi nam załamanie gospodarcze. Najważniejszy czynnik, który może ograniczyć wzrost PKB do 3 proc. i spowoduje dalszą zwyżkę inflacji to zaburzona stabilność procesu podatkowo-legislacyjnego w naszym kraju – tłumaczył ekspert Akademii WSB.

 

 

Obecność i prelekcja Marka Zubera była możliwa dzięki stałej współpracy RIG w Katowicach z Firmą Członkowską – Akademią WSB w Dąbrowie Górniczej.

 

Współdziałamy w ramach Komisji ds. Konkurencyjności, Innowacji i Współpracy Nauki z Biznesem, a także przy organizacji wydarzeń, służąc ekspercką wiedzą. Mam nadzieję, że nasza kooperacja będzie dalej kontynuowana i pozostanie owocna –  zaznaczał dr hab. Marcin Lis, Profesor AWSB, Prorektor ds. Spraw Studenckich i Współpracy z Otoczeniem Akademii WSB.

 

W programie wydarzenia nie mogło zabraknąć powitania nowych Firm Członkowskich RIG, które dołączyły do Izby na początku 2022 roku. Przedstawiciele 14 przedsiębiorstw odebrali certyfikaty z rąk Prezesa Tomasza Zjawionego, potwierdzające członkostwo w społeczności RIG.

 

 

 

 

Jedna z nowych Firm Członkowskich, a zarazem współgospodarz spotkania – Hotel Mercure Katowice Centrum – umożliwił uczestnikom zwiedzenie obiektu, który został otwarty jesienią 2021 w samym sercu stolicy śląskiej aglomeracji.

 

 

Jesteśmy  nowym obiektem, jedyną tego typu inwestycją, która zakończyła się sukcesem w czasie pandemii. Chcemy być wizytówką Katowic, tego jako się zmienia miasto, idzie w stronę ekologicznych rozwiązań i zrównoważonego rozwoju – podkreślał Andrzej Kleeberg, dyrektor hotelu.

 

Tomasz Zjawiony, Prezes RIG w Katowicach przedstawił aktywności i wydarzenia zaplanowane  przez Izbę na 2022 rok, w tym nowe projekty międzynarodowe. Zaprosił również wszystkich do wzięcia udziału w zbiórce #biznesdlaukrainy

Każdy może dołączyć do zbiórki i pomóc www.siepomaga.pl/biznesdlaukrainy

 

Niestety, wydarzenia trudne do przewidzenia mają coraz większy wpływ na nas i prowadzenie działalności gospodarczej. Miejmy nadzieję, że normalność wróci szybciej niż to sobie wyobrażamy, musimy się wspierać, by z optymizmem patrzeć w lepsze jutro. Pokażmy siłę biznesu! – apelował Tomasz Zjawiony, Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

 

 

 

 

Organizator: Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach

Współgospodarze: Akademia WSBHotel Mercure Katowice Centrum

Patroni medialni: Business HUB „Wolny Rynek”, Śląski Biznes, Telewizja TVT

 

Witamy nowe Firmy Członkowskie RIG:

  • AGATA NOBIS
  • BIURO NIERUCHOMOŚCI M.J. AGROLAND
  • CommLed LED Lighting Solutions
  • GMINA WYZNANIOWA BYTOM
  • Herbs&Hydro PURE
  • Mercure Katowice Centrum
  • InfonetGroup
  • JKM i Partnerzy Król-Mura Skrypko Stajer Mura spółka partn. radców prawnych
  • Kairos Group
  • Kancelaria Kubiczek Michalak Sokół – prepack, restrukturyzacja i upadłość
  • LuxeCastings
  • MT Business Monika Tańska
  • Piomar Company
  • ZOKE

 

Kolejne spotkania firm zrzeszonych w Izbie zostały zaplanowane na: 21 marca, 25 kwietnia, 23 maja oraz 13 czerwca 2022 r.

 

 

Najnowsze