Szerokiemu gronu społeczeństwa firmy telekomunikacyjne kojarzą się z telefonem, najczęściej  mobilnym, czy też stacjonarnym. Operatorzy telekomunikacyjni oferują jeszcze dostęp do Internetu i telewizję. Kiedyś próbowali sprzedawać prąd, a nawet usługi bankowe choć raczej bez powodzenia. To z grubsza wyczerpuje portfolio usług współczesnego operatora telekomunikacyjnego.

 

A co się stanie, jeśli taki operator zdecyduje, aby wykwalifikowane kadry specjalistów i inżynierów, których musi przecież zatrudniać, wykorzystać w synergii ze świadczonymi usługami, posiadaną infrastrukturą do zaoferowania czegoś więcej? Na początek powstaje operator z wartością dodaną, która jeśli jest coraz bardziej „dodawana” przekształca tegoż operatora w dostawcę usług IT. Dostawcę któremu można powierzyć utrzymanie i zarządzanie całymi rozwiązaniami informatycznymi
w szczególności tym, czym z różnych względów wewnętrzne zespoły IT nie mogą się zająć.

 

Takim właśnie operatorem telekomunikacyjnym jest obecnie 3S S.A. wraz ze swoją spółką zależną 3S Data Center S.A. Razem tworzą unikalną Grupę 3S, która umiejętnie łączy posiadaną infrastrukturę telekomunikacyjną, obiekty data center i kompetencje własnych specjalistów, aby rozwiązywać problemy „dnia codziennego” w zakresie IT w wielu firmach w Polsce. Jesteśmy dobrze znani na Śląsku, gdzie grupa ma swoje korzenie i do niedawna koncentrowaliśmy się głównie na południu Polski. Ten stan rzeczy ulega jednak zmianie.

 

Sieć światłowodowa i ośrodki data center

W 2019 roku Grupa 3S została kupiona przez operatora sieci komórkowej Play. To obecnie skutkuje mocnym geograficznym rozwojem, który napędzany jest w pierwszej kolejności potrzebami Play na podłączanie stacji sieci komórkowej (tzw. BTSów od Base Transceiver Station) za pomocą światłowodów. Jednak sieć, która powstaje, może służyć również klientom biznesowym Grupy 3S. Na przykład, w chwili obecnej długość sieci 3S w Warszawie wynosi ponad 250 km, w Łodzi ponad 70 km, a w Trójmieście ponad 130 km. W tych aglomeracjach budowa sieci rozpoczęła się lub nabrała tempa w 2020 roku i budowane są tam wciąż nowe linie światłowodowe. Oprócz tego toczą się już prace budowlane związane z siecią w Białymstoku i Lublinie. Całość sieci to obecnie ok. 4800 km linii światłowodowych. To więcej niż odległość pomiędzy Warszawą, a Islamabadem w Pakistanie.

 

Co więcej, Grupa 3S nie zwalnia tempa, a wręcz przyspiesza i gotowe są projekty sieci dla kolejnych miast na terenie całej Polski. To oczywiście jest wyzwanie dla firmy, której działalność koncentrowała się głównie na południu kraju. Jednak sprawdzone wzorce działania udaje się implementować w pracy na szeroką skalę. Jednym z nich jest współpraca z firmami budowlanymi. 3S S.A. od samego początku swojego istnienia założyła, że prace budowlane będzie zlecać zewnętrznym wyspecjalizowanym podmiotom. Dzięki temu teraz nie musi tworzyć na nowych obszarach swoich własnych służb, lecz nawiązuje współpracę z wybranymi lokalnymi firmami, skupiając się na nadzorze i odbiorze wykonanych prac. Co istotnie nie trzeba było zmieniać procesów wewnętrznych firmowy, tylko je odpowiednio przeskalować.

 

Rozwój geograficzny ma jednak swoje problemy, jak na przykład specyfika danego miasta czy regionu. Podczas budowy nie można pominąć kwestii formalnych. Prawo jest takie samo na terenie całego kraju natomiast sposoby jego implementacji różne, różne sposoby komunikacji z urzędami, różne formularze. W jednym urzędzie można załatwić sprawę korespondencyjnie, a w drugim tylko osobiście. Dlatego na nowym terenie często trzeba uczyć się sposobu postępowania na nowo.

 

Zwiększaniu zasięgu sieci towarzyszą inne aktywności. Przykładem jest rozbudowa obecnego ośrodka data center w Katowicach. Obecnie ośrodek składa się z 2 budynków o powierzchni 800 m2 i 1200 m2. Aktualnie prowadzone są zaawansowane prace projektowe dot. trzeciego budynku, który będzie mieć ok. 2200 m2 powierzchni. Równolegle toczą się prace wykończeniowe obiektu data center zlokalizowanego w Bytomiu. Planowane oddanie do użytku ma nastąpić w październiku tego roku. Co bardzo ważne, wykorzystując swoje długoletnie doświadczenie, projektujemy kolejne obiekty tak, aby były coraz bardziej efektywne energetycznie, czyli udział energii elektrycznej zużywanej przez systemy pomocnicze, takie jak np. chłodzenie ma maleć w porównaniu do starszych obiektów. Udział energii wyprodukowanej z zielonych źródeł jest sukcesywnie zwiększany. Posiadamy własne instalacje PV produkujące ekologiczny prąd. Należy podkreślić, że analogicznie do rozwoju geograficznego sieci światłowodowej będzie postępował geograficzny rozwój obiektów data center, tak aby móc zaoferować w nowych regionach usługi oparte na połączeniu ultra szybkiej sieci światłowodowej i systemów komputerowych pracujących w data center.

Usługi chmurowe dla biznesu

Napisałem usługach „opartych”, bo to są komponenty za pomocą których projektanci systemów i inżynierowie, tworzą rozwiązania dedykowane specyficznym potrzebom klientów. Niedawno świat informatyki zachwycał się „chmurą”, czyli rozproszoną infrastrukturą serwerową która udostępnia np. moc obliczeniową, czy  przestrzeń do przechowywania danych. Giganci informatyczni tacy jak Google, Amazon czy Microsoft udostępnili swoją infrastrukturę rozlokowaną po całym świecie i wszystkie dane i systemy miały migrować do tej „chmury”. Tylko mało kto zreflektował się, że ktoś te dane do tej chmury przenieść musi umieć, że ta chmura sama się nie obsłuży. Na dodatek migracja do chmury nie jest panaceum na wszystkie bolączki, lecz musi być przemyślana, poprzedzona rzetelną analizą czy ma to w ogóle sens. Analizą, która powinna uwzględniać aktualizację planów awaryjnych. Niedawno jednemu z międzynarodowych dostawców chmury wybuchł pożar w obiekcie data center i jaka była jego najlepsza rada: „Drodzy klienci, to czas abyście teraz uruchamiali swoje plany awaryjne na wypadek katastrofy informatycznej”. Dlatego, w Grupie 3S nasi projektanci biorą pod uwagę różne aspekty, poza oczywistymi takimi jak wydajność rozwiązania, również te związane z bezpieczeństwem danych. Posiadając klaster obiektów data center w czterech miastach i w pięciu różnych lokalizacjach, jesteśmy w stanie sprostać naprawdę wysokim wymaganiom. Projektujemy środowiska informatyczne wysokiej dostępności i wydajności. Na zaprojektowaniu i zbudowaniu może się nie skończyć. Możemy potem takie środowisko monitorować i nim zarządzać, dbając o ich poprawne działanie.

 

Bezpieczeństwo IT w firmie

Kolejny aspekt związany z IT, to bezpieczeństwo. Zapewne każdy słyszał o włamaniach komputerowych, o hakerach, o oprogramowaniu które szyfruje dyski w komputerach i przestępcach którzy żądają okupu za odszyfrowanie danych i za ich nie upublicznianie. Czy każda firma podjęła kroki, aby zabezpieczyć się przed taką ewentualnością ? Czy każdy jest w stanie zrobić to samemu ? Od czego zacząć i jak sprawdzić skuteczność podjętych działań? Również w tym zakresie jesteśmy w stanie zaproponować wsparcie. Od prawie dwóch lat w Grupie 3S działa zespół SOC (Security Operations Center), czyli zespół specjalistów od bezpieczeństwa IT. Audytujemy sieci, systemy i sprawdzamy procesy wewnątrz firmowe mające wpływ na poziom bezpieczeństwa informatycznego. Rekomendujemy co poprawić lub zmienić. Można zlecić nam ciągły monitoring sieci i systemów pod kątem ewentualnych zagrożeń bezpieczeństwa IT. Jak to jest istotne uzmysławia statystyka, która mówi, że firmom zajmuje średnio ok. 150 dni na wykrycie włamania do własnej infrastruktury. To oznacza, że przestępcy mają wystarczająco dużo czasu na wytransferowanie danych, mogą spokojnie spenetrować każdy zakątek infrastruktury informatycznej i żadne informacje przed nimi się nie ukryją. Są firmy poważnie traktujące problematykę cyberbezpieczeństwa, jest jednak wiele takich, które na razie ten problem bagatelizują lub zakładają, że ich nie stać na zainwestowanie w zabezpieczenia, a ewentualne straty będą niewielkie. Jednak jeśli z jednej strony mamy całkowity paraliż operacyjnej działalności firmy (dla ułatwienia proszę sobie wyobrazić jak można funkcjonować obecnie bez komputerów), a z drugiej strony przynajmniej sprawdzenie jak zabezpieczenia które się ma, działają, to wydaje się, że warto spróbować.

 

Współpraca zaczyna się od rozmowy

 

Na koniec, mam nadzieję, że przy okazji poznania obszarów działania Grupy 3S, znaleźli Państwo inspirację do działania na rzecz podniesienia jakości i bezpieczeństwa Waszych systemów informatycznych, które odwdzięczy się solidnym wsparciem wzrostu biznesu w jakim działacie. A jeśli zdecydujecie, że chcecie o tym porozmawiać z Grupą 3S, będzie mi tym bardziej miło.

 

Grzegorz Paszka

członek zarządu, CTO w 3S Grupa PLAY

 

www.3s.pl
e-mail: rozwiazania@3s.pl
tel. 32 420 33 00

Najnowsze