Centrum Prawa Designu, Mody i Reklamy UŚ (CPDMR UŚ) we współpracy z Instytutem Prawa Gospodarczego sp. z o.o., Kancelarią Prawa Gospodarczego i Bankowego Radcy Prawnego Jacka Pierzyńskiego oraz Kancelarią Pawełczyk Radcowie Prawni i Adwokaci, w odpowiedzi na sytuację pandemiczną w kraju i za granicą, przygotowało opracowanie nt. „Zabezpieczenie ciągłości działania odzieżowego lub tekstylnego zakładu produkcyjnego. „Odmrożenie” sektora TCLF w czasach pandemii koronawirusa”.
Opracowanie zawiera zbiór przykładowych procedur wewnętrznych dot. bezpieczeństwa i warunków sanitarnych w zakładzie pracy. Zostały one przygotowane na przykładzie dwóch spółek produkcyjnych, choć procedury dla niej stworzone mają zastosowanie tak w całym sektorze TCLF, jak też w wielu innych, opartych na ciągłości dostaw.
Procedury były stosowane empirycznie w zakładach pracy, odpowiednio 240- i 170-osobowych, od dnia 2 kwietnia 2020 do dziś ze skutkiem 0 przypadków zakażeń wewnątrzzakładowych. Pozwoliły one na wykrycie po jednym przypadku zakażenia zewnętrznego oraz na szybkie przeciwdziałanie poprzez niedopuszczenie pracownika do pracy i odesłanie go na kwarantannę.
Opracowanie zostało udostępnione w maju 2020, tj. w momencie, gdy CPDMR UŚ stało się oficjalnie Centrum Badawczym na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
Więcej na temat CPFMR UŚ:
Pełna wersja opracowania:

Zabezpieczenie ciągłości działania 9.0.pdf
„Wolny Rynek”, magazyn wydawany przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach, objął patronat medialny nad opracowaniem.