Regionalna Izba Gospodarcza – po półrocznej przerwie ze względu na stan zagrożenia epidemicznego – „odmroziła” cykl spotkań biznesowych Klubu Członków RIG w Katowicach. Ponad 50 osób wzięło udział w wydarzeniu, które odbyło się w gościnnych progach Firmy Członkowskiej RIG – Hotelu Park Inn by Radisson.

 

Spotkania Członków Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach są zawsze okazją na zdobycie najświeższej porcji wiedzy na najbardziej aktualne, a nawet palące tematy, które dotyczą bieżącej działalności gospodarczej przedsiębiorców ze wszystkich sektorów. Tematem sierpniowego wydarzenia było „Wsparcie mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w walce ze skutkami epidemii COVID-19″.

 

 

Tomasz Zjawiony, Prezes RIG w Katowicach podsumował tegoroczne działania Izby. W obliczu niespotykanego egzaminu i kryzysowej sytuacji związanej z pandemią instytucja samorządu gospodarczego skupiła się na służeniu realną pomocą i aktywnym wspieraniu działalności śląskiego biznesu. W tym celu na początku kwietnia uruchomiono Centrum Wsparcia Małych i Średnich Przedsiębiorstw z infolinią i stroną internetową www.centrumwsparciamsp.pl, gdzie właściciele firm z Katowic po wypełnieniu krótkiego formularza otrzymują wsparcie ekspertów.

 

– Wszyscy przedsiębiorcy mogli korzystać z kolejnych odsłon rządowych tarcz antykryzysowych, a RIG dzięki projektowi CWMŚP udostępnił dodatkowe świadczenia. Z bezpłatnych konsultacji oraz porad eksperckich w zakresie prawa, finansów i pozyskiwania środków, podatków, księgowości, HR, restrukturyzacji przedsiębiorstwa, marketingu i reklamy, jak również doradztwa biznesowego skorzystało kilkaset śląskich firm. W tym trudnym czasie byliśmy też w ścisłym kontakcie z Rzecznikiem MŚP, Adamem Abramowiczem. Przekazywanie spraw do interwencji, opiniowanie zmian legislacyjnych związanych z koronawirusem i tarczą antykryzysową skutkowało lepszymi rozwiązaniami prawnymi dla przedsiębiorców – zaznaczał Prezes RIG w Katowicach.

 

Od lipca br. z CWMŚP, dzięki porozumieniu z Urzędem Marszałkowskim, mogły skorzystać już wszystkie śląskie mikro, małe i średnie firmy, w ramach IV filaru „Śląskiego Pakietu dla Gospodarki”. Podstawowym wymogiem otrzymania wsparcia jest prowadzenie działalności gospodarczej na terenie województwa śląskiego.

 

 

Zakres pomocy i działań na rzecz firm z regionu prowadzonych przez Zarząd Województwa Śląskiego przedstawił gość specjalny spotkania Marszałek Województwa Śląskiego, Jakub Chełstowski.

 

– Gratuluję świetnej inicjatywy, czyli projektu CWMŚP. Wielokrotnie spieraliśmy się o model współpracy środowiska biznesu z samorządem regionu, ale udało się nam wypracować wspólne rozwiązania, co dopinguje do dalszego rozwoju i wspólnej pracy. Pandemia pokazała, że wystarczą dwa miesiące przestoju, by położyć biznes, zwłaszcza mikro i małe firmy. Dlatego musimy być przygotowani na różne sytuacje. Czas COVID-19 był i jest niczym pole minowe, ale wiele nas nauczył – akcentował Jakub Chełstowski.

 

 

Marszałek Województwa Śląskiego opowiadał o „Śląskim Pakiecie dla Gospodarki” i sytuacji finansowej regionu na początku bieżącego roku.

 

– Wpływ z CIT w 2019 r. był najwyższy w historii, to był najlepszy rok jeśli chodzi o finanse publiczne. Planowany budżet na 2020 r. przekroczył 2 mld złotych. Pandemia wszystko zweryfikowała i zakwestionowała. Mam nadzieję, że wskaźniki gospodarcze nie będą jednak tak niskie, jak niektórzy prognozują. Na szczęście udało nam się pozyskać i uruchomić środki finansowego (ponad 1 mld złotych przesuniętych m.in.  z UE i budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego) na pięć filarów pomocy dla przedsiębiorców. Ze względu na szybkość działania, nie wiedzieliśmy czy dobrze lokujemy te środki w rozwój regionu, by mechanizm gospodarczy prawidłowo funkcjonował. Wierzę, że uda się z sukcesem powrócić do zablokowanego przez epidemię projektu internacjonalizacji MŚP – Inter Silesia zblokowała nam pandemia. Do naszych drzwi puka transformacja energetyczna. Chcemy nadal wspierać przedsiębiorstwa dotacjami na inwestycje związane z walką ze smogiem czy wykorzystaniem OZE – zaznaczał Jakub Chełstowski.

 

 

 

Istotnym punktem programu spotkania Klubu Członków RIG w Katowicach było podpisanie porozumienia o współpracy ze Śląskim Klastrem Internetu Rzeczy SINOTAIC. Klaster ma na celu wykorzystanie potencjału podmiotów działających na Śląsku w obszarze Internetu Rzeczy, stworzenie centrum wdrożeniowego rozwiązań w tym zakresie poprzez integrację rodzimych rozwiązań w regionie, jak również stworzenie nowych miejsc pracy i umożliwienie firmom rozwoju, ekspansji i w efekcie rynków zbytu zagranicą. W imieniu Izby umowę podpisał Prezes Tomasz Zjawiony, a z ramienia Klastra, Agnieszka Łasut, Prezes Zarządu Smart Secure Networks – Koordynatora Klastra.

 

 

Spotkanie było również okazją do przedstawienia przeze Prezesa RIG nowej formuły specjalnej edycji Europejskiego Kongresu MŚP, który odbędzie w wersji hybrydowej. Oznacza to, że w ramach Kongresu, z uwagi na obostrzenia i reżim sanitarny, będzie miało miejsce 5/ 6 wydarzeń od września do grudnia 2020 r. Podczas eventów, odbywających się w Pszczynie, Katowicach i Wiśle, równolegle za pośrednictwem platformy zostanie przeprowadzony networking firm. Zapowiedzią idei Kongresu – Back to Business – było Think Eco! Forum „Czyste powietrze, czysta Polska –  mapa drogowa polskiej energetyki” które odbyło się w czerwcu w Pszczynie. Pokłosiem tej debaty z udziałem przedstawicieli rządu, samorządu, reprezentantów świata nauki, kluczowych instytucji finansowych oraz środowiska biznesowego jest m.in. projekt „Bezemisyjna Pszczyna” i stworzenie rekomendacji dotyczących mapy polskiej energetyki na lata 2020-2023.

 

 

W programie wydarzenia nie mogła zabraknąć powitania i przedstawienia nowych Firm Członkowskich. Przedstawiciele 11 firm odebrali certyfikaty i odznaki z rąk Prezesa Tomasza Zjawionego i Marszałka Jakuba Chełstowskiego potwierdzające członkostwo w Klubie RIG. Przedsiębiorcy mieli również okazję do krótkiego zaprezentowania profilu swojej działalności i powiedzenia kilku słów o sobie.

 

 

Honorową odznakę RIG, która jest repliką Diamentowego Lauru Umiejętności i Kompetencji, otrzymał również gość specjalny spotkania.

 

 

– Chciałbym zachęcić Państwa do wspólnej współpracy różnych środowisk. Cenię sobie krytyczne uwagi, bo przecież nikt nie ma się patentu na nieomylność. Mam nadzieję na wypracowanie współpracy na świetnym poziomie. Śląskie jest przykładem udanej transformacji, która ciągle trwa albo osiągniemy sukces albo będziemy się boksowali, gwarancją powodzenie jest współdziałanie wszystkich środowisk – podsumował Marszałek Województwa Śląskiego.

 

 

 

Partner spotkania:

 

 

Patron medialny:

 

 

 

Witamy nowe firmy członkowskie RIG:

 

  • A1 Europe sp. z o.o.
  • T&T People and work Silesia 2 sp. z o.o.
  • Gadgetfun Wioleta Baran
  • RM Business Group Robert Męcik
  • Skurska, Pakuła, Kancelaria Radców Prawnych sp. partnerska
  • Marzena Micuła Leadwise
  • Dawid Sobieraj
  • K&G sp. z o.o.
  • ADP Group sp. z o.o.
  • OXWENT sp. z o.o.
  • OEE Tomasz Dobrowolski

 

Foto: “Europerspektywy”, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Najnowsze