Licznik zgłoszeń trucicieli od mieszkańców przekroczył już 5000. W czwartym roku działania Karny Kopciuch wciąż jest ważnym narzędziem dla Polaków w walce o czyste powietrze.

 

 

5000 zgłoszeń, 3000 wezwań do zaprzestania zatruwania powietrza

Akcja Społeczna Karny Kopciuch, której pomysłodawcą i organizatorem jest Grupa Medialna tuPolska z Rybnika, wystartowała w listopadzie 2019 roku. Od tego momentu mieszkańcy naszego kraju przesłali ponad 5000 zgłoszeń o budynkach, w których znajdują się kopcące piece. I codziennie spływają nowe.

 

Każde zgłoszenie rozpatrujemy w trzech krokach: edukacja, kontrola, piętnowanie. W pierwszym roku zgłoszenia weryfikujemy pod kątem zasadności, kompletności. Tą drogą do dalszego postępowania zakwalifikowaliśmy ponad 3000 zgłoszeń. Właścicielom budynków wysłaliśmy przygotowane przez współpracującą z Karnym Kopciuchem Kancelarią Adwokacką Jarosław Reck wezwanie do zaprzestania zatruwania powietrza, wraz z materiałami edukacyjnymi o szkodliwym wpływie smogu na życie i zdrowie oraz informacjami o możliwych źródłach dofinansowania wymiany źródeł ciepła na ekologiczne. Do domostw z Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego nie wysyłamy wezwań – zamiast tego, zgłaszamy adres do straży gminnej/miejskiej lub (jeśli w danej miejscowości nie ma straży) do prezydenta/wójta/burmistrza w celu przeprowadzenia kontroli paleniska. Otrzymujemy wtedy informację zwrotną z wynikami podjętych działań – informuje Tomasz Raudner, koordynator Karnego Kopciucha.

 

 

450 wniosków o wszczęcie procedury administracyjnej

Drugi krok jest uruchamiany w przypadku otrzymania ponownego zgłoszenia o kopciuchu, który już znajduje się w bazie Karnego Kopciucha. To wysłanie do współpracującej z Karnym Kopciuchem Fundacji 360! z Rybnika wniosku o wszczęcie postępowania administracyjnego.

 

Następnie wraz z Fundacją walczymy o nadanie przez włodarza zatruwanej miejscowości decyzji o nakazie wymiany źródła ciepła w domostwie truciciela. Jak dotąd do drugiego etapu zakwalifikowaliśmy ponad 450 adresów – mówi koordynator.

 

W efekcie jak dotąd wszczęto ponad 100 postępowań administracyjnych, a na ich skutek w 23 przypadkach doszło do wymiany kotła.

Trzeci – ostatni krok – to interaktywna mapka z zaznaczonymi trucicielami. W przypadku negatywnej decyzji włodarza oraz sytuacji otrzymania kolejnego zgłoszenia dotyczącego danego adresu, umieszczamy go na mapie Polski. Póki co trzeci etap akcji nie został jeszcze wdrożony.

Warto wspomnieć, że organizatorzy nie zarabiają na Karnym Kopciuchu. Jednakże, zbierają środki na obsługę prawną, korespondencję, druk naklejek.

 

Dlatego zwracamy się do wszystkich, którym leży na sercu czystość powietrza, którym oddychamy, o wpłaty na zbiórkę, którą uruchomiliśmy w serwisie zrzutka.pl. Jednocześnie, po sygnałach mieszkańców, którzy nie obsługują płatności elektronicznych, wprowadziliśmy możliwość przekazania pieniędzy stacjonarnie w banku czy na poczcie – mówi Tomasz Raudner.

 

***

Więcej o działaniach Karnego Kopciucha możecie się dowiedzieć z www.karnykopciuch.pl oraz mediów społecznościowych:

Facebook: facebook.com/KarnyKopciuch
Instagram: instagram.com/karnykopciuch

 

Organizatorem akcji Karny Kopciuch jest grupa medialna tuPolska.

 

Akcję wspiera Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach i magazyn „Business HUB”.

Najnowsze