W ciągu ostatnich 9 miesięcy na skrzynkę mailową akcji społecznej Karny Kopciuch wpłynęło już 1000 zgłoszeń trucicieli z całej Polski.

 

 

Przypomnijmy, akcja społeczna Karny Kopciuch ruszyła z końcem listopada 2019 roku. W ramach akcji obywatele zatruwani przez swoich sąsiadów mogą zgłaszać przypadki kopcenia z komina poprzez formularz znajdujący się na stronie www.karnykopciuch.pl. Po otrzymaniu takiego zgłoszenia organizatorzy akcji za pośrednictwem kancelarii adwokackiej wysyłają trucicielowi wezwanie do zaprzestania zanieczyszczania środowiska.

Od momentu rozpoczęcia akcji, na skrzynkę mailową Karnego Kopciucha wpłynęło już 1000 zgłoszeń!

 

 

– Co ważne, w przesyłanym piśmie tłumaczymy adresatowi dlaczego smog jest groźny dla naszego życia i zdrowia. Wskazujemy także, gdzie można uzyskać dofinansowanie na wymianę starego kotła „kopciucha” – mówi Wacław Wrana, koordynator akcji Karny Kopciuch.

 

 

 

Nie tylko Rybnik na smogowej mapie Polski

 

Zgłoszenia trucicieli napływają nie tylko z takich miejsc jak Rybnik, Pszczyna czy Żywiec, gdzie jakość powietrza jest najgorsza.

 

 

Na liście miejscowości, gdzie obywatele borykają się z kopciuchami, są:

 

  • duże miasta, na przykład: Bydgoszcz, Gdynia, Gliwice, Katowice, Opole, Poznań, Toruń,, Warszawa czy Wrocław
  • nieco mniejsze miasta, między innymi: Biłgoraj, Chrzanów, Kęty, Krasnystaw, Pruszków, Radomsko, Skarżysko-Kamienna, Suwałki czy Tomaszów Mazowiecki
  • ale także małe miejscowości, jak choćby: Brzezinka Średzka (woj. dolnośląskie), Ćwiklice (śląskie), Gniechowice (dolnośląskie), Grudź (lubelskie), Kleosin (podlaskie), Kozłowo (warmińsko-mazurskie), Lututów (łódzkie), Mysiadło (mazowieckie), Ołpiny (małopolskie), Pruszcz (kujawsko-pomorskie), Rosnówko (woj. wielkpolskie), Siemianice (pomorskie) czy Węgry (woj. dolnośląskie).

 

Psycholog: ludzie coraz bardziej świadomi zagrożenia, więc reagują

 

 

Zdaniem psychologa – Marioli Kujańskiej, są co najmniej dwa powody tak dużej liczby zgłoszeń trucicieli.

 

– Po pierwsze, obywatele są coraz bardziej świadomi jaki wpływ na jakość powietrza ma używanie kotłów starego typu i emisja szkodliwych zanieczyszczeń. Nie ma więc już społecznej akceptacji tego, by jeden „kopciuch” zatruwał całą okolicę. Tym bardziej że coraz więcej osób korzysta już z ekologicznych źródeł ciepła. Po drugie, ludzie najzwyczajniej w świecie martwią się o życie i zdrowie swoje oraz najbliższych. Dziś już wiadomo, że wdychanie smogu powoduje alergie, choroby układu krążenia i nowotwory. Świadomi obywatele odruchowo bronią się przed tym – ocenia psycholog.

 

Przypominamy, jeśli czujecie się zatruwani przez swoich sąsiadów możecie wysłać anonimowe zgłoszenie poprzez formularz na stronie www.karnykopciuch.pl.

 

Organizatorem akcji Karny Kopciuch jest grupa medialna tuPolska, Firma Członkowska RIG w Katowicach.

 

Akcję wspierają partnerzy – firmy i organizacje ekologiczne:

Projekt Wyjście Smoga, Rybnicki Alarm Smogowy, Kancelaria Adwokacka Jarosława Recka, Słońce+, 499.pl, Yoobee, Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, Martis Consulting, Agencja Star Manager, Izba Gospodarcza w Wodzisławiu Śląskim i Prevac.

 

Partnerem medialnym akcji jest m.in. magazyn „Wolny Rynek”.

 

Chcesz dołączyć do akcji? Organizator zaprasza do współpracy instytucje, firmy i media!

Piszcie na adres: kontakt@karnykopciuch.pl

Najnowsze