1 października nastąpiło otwarcie Expo 2020 w Dubaju. Przełożona o rok z powodu pandemii COVID- 19 Wystawa Światowa jest niepowtarzalną okazją do promocji gospodarczej naszego kraju na arenie międzynarodowej. Jak podkreślają przedstawiciele Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która koordynuje udział Polski w Expo, będzie to wystawa wyjątkowa. Polska po raz pierwszy zaprezentuje tak kompleksowy program biznesowo-kulturalny.

 

  • Hasło przewodnie polskiej prezentacji: „Poland. Creativity inspired by nature”.

 

  • Miejscem wystawy będzie Pawilon Polski o powierzchni ponad 2000 m2 z charakterystyczną drewnianą fasadą oraz rzeźbą kinetyczną symbolizującą stado ptaków, a także spektakularnym elementem ekspozycji – artystyczną instalacją multimedialną „Polski Stół”.

 

  • Przez kolejne sześć miesięcy na Expo 2020 odbędzie się blisko 1000 różnego rodzaju wydarzeń, z których najważniejsze to: Dzień Polski, Polsko-Arabskie Forum Gospodarcze oraz Polsko-Afrykańskie Forum Gospodarcze.

 

W programie gospodarczym, złożonym z kilkunastu różnych inicjatyw, weźmie udział łącznie blisko 2500 polskich firm.

Expo 2020 to niezwykle ważny obszar działań PAIH-u, który niewątpliwie wpisuje się w strategię Agencji. Naszym celem jest aktywna promocja Polski jako wiarygodnego partnera handlowego i bezpiecznej destynacji inwestycyjnej. Expo pokazuje umiejętność naszego synergicznego działania, które obejmuje tworzenie parasola merytorycznego i ideowego nad wszystkimi aktywnościami mającymi budować wizerunek Polski w ramach tego projektu. Liczymy na to, że na Wystawie Światowej zaprezentujemy cały potencjał i innowacyjność partnerom z nowych, pozaunijnych rynków, w tym krajów arabskich oraz afrykańskich. To dla nas bardzo ważne – podkreślił podczas konferencji prasowej, zapowiadającej wydarzenia na Expo 2020 Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Krzysztof Drynda.

 

Expo 2020 jest pierwszą Wystawą Światową zorganizowaną w kraju arabskim i według zapowiedzi organizatorów przejdzie do historii jako największe. Polska planuje wykorzystać swój udział i kompleksowo wypromować potencjał gospodarczy i polskich przedsiębiorców. Właśnie dlatego PAIH – we współpracy z wieloma instytucjami – przygotowała specjalny program gospodarczy dla przedsiębiorców. Składa się on z licznych narzędzi wsparcia, skierowanych do polskich firm, które chcą się rozwijać, korzystając z udziału Polski w Expo 2020.

 

Do głównych inicjatyw można zaliczyć: Program Partnerski, program Go to Brand, Polsko-Arabskie Forum Gospodarcze (6.12.2021 r.), Polsko-Afrykańskie Forum Gospodarcze (23.2.2021 r.), seminaria biznesowe oraz webinaria dla przedsiębiorców.

 

Najważniejszym miejscem prezentacji potencjału naszej gospodarki jest Pawilon Polski. W jednej z części Pawilonu, zaprojektowanej z myślą o nawiązaniu kontaktów biznesowych, będą odbywały się również spotkania polskich i zagranicznych przedsiębiorców. W ramach ekspozycji multimedialnej w Pawilonie Polski w strefie Poland. Spirit of ingenuity zaprezentowanych zostanie blisko 200 podmiotów reprezentujących sektory z największym potencjałem eksportowym na rynki Bliskiego Wschodu. Pawilon Polski jest też miejscem prezentacji polskiej kultury, osiągnięć w dziedzinie nauki i techniki oraz ciekawych miejsc turystycznych.

 

 

W centrum Pawilonu znajduje się instalacja artystyczna „Polski Stół”, który będzie formą alegorycznej opowieści o Polsce – o naszej kreatywności, przedsiębiorczości, bogatej kulturze i wyjątkowym designie – mówi Adrian Malinowski, Komisarz Generalny Sekcji Polskiej Wystawy Światowej Expo 2020 w Dubaju. – Przez kolejne 6 miesięcy zorganizujemy blisko 1000 wydarzeń: od codziennych warsztatów dla dzieci i koncertów pianistycznych przed pawilonem, przez seminaria biznesowe, wydarzenia organizowane przez regiony, aż po duże wydarzenia kulturalne oraz dwa duże fora gospodarcze z udziałem kilkuset osób – podkreśla Malinowski.

 

Kulminacją obecności Polski na Expo 2020 w Dubaju będzie Dzień Polski, który zaplanowano na 7 grudnia 2021 roku.

 

Expo 2020 w Dubaju potrwa od 1 października 2021 roku do 31 marca 2022 roku. Hasło przewodnie wystawy „Connecting Minds, Creating Future – Łącząc umysły, tworzymy przyszłość” podkreśla wyzwania dzisiejszego świata w sferze gospodarczej oraz fakt znaczenia współpracy międzynarodowej i otwartości na nowe rynki.

 

www.paih.gov.pl

 

Artykuł ukazał się we wrześniowym wydaniu magazynu Business HUB „Wolny Rynek”.

 

Wersja online numeru do pobrania: CZYTAJ TUTAJ.

Najnowsze