Sytuacja geopolityczna w obliczu wojny w Ukrainie, rola postępu technologicznego w konfliktach zbrojnych, zabezpieczenie wizerunku firmy w sieci, a także prezentacja nowych przedsiębiorstw, które przystąpiły do Izby – wypełniły agendę marcowego spotkania Firm Członkowskich. Wydarzenie odbyło się 21 marca w siedzibie Silesia StartUp w Czechowicach-Dziedzicach.

 

Zgromadzonych przywitał Tomasz Zjawiony, Prezes RIG w Katowicach oraz Marian Błachut, Burmistrz Czechowic-Dziedzic, który podkreślał, że sprawy przedsiębiorców są mu bliskie i znane z autopsji, ponieważ sam, zanim trafił do samorządu, przez 16 lat prowadził firmę.

 

 – W sposób menadżerski podchodzę do zarządzania gminą. Należy do tych przedstawicieli administracji, którzy wiedzą jak ważną rolę pełnią przedsiębiorcy w rozwoju samorządności – podkreślał Burmistrz Czechowic-Dziedzic.

 

Gość specjalny spotkania dr Paulina Polko, Kierownik Katedry Nauk o Bezpieczeństwie Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej w swoim wystąpieniu przedstawiła etapy działań prezydenta Federacji Rosyjskiej, takie jak centralizacja władzy, cyberataki, aneksje spornych terenów, które były przygotowaniem do otwartej wojny.

 

Lekceważyliśmy czytelne sygnały, więc tak naprawdę nie powinniśmy być zaskoczeni atakiem Putina, który pozwolił nam uwierzyć, że jest racjonalny gospodarczo i nie zdecyduje się na działania szkodzące interesom Rosji – zaznaczała dr Paulina Polko.

 

Ekspertka ds. bezpieczeństwa wypunktowała słabe strony armii rosyjskiej, którą gubi m.in. wiara w mit własnej potęgi i zlekceważenie determinacji Ukraińców broniących swojego kraju przed najeźdźcą. Dzięki temu w starciu Dawida z Goliatem, ten pierwszy, choć teoretycznie słabszy, ma szansę na zwycięstwo.

 

 

W żywym interesie polityczno-gospodarczym Polski jest sytuacja, w której Ukraina nie jest w jakikolwiek sposób zwasalizowana przez Rosję, a Putin zostaje zdruzgotany i pozbawiony wpływów – komentowała prelegentka spotkania Firm Członkowskich RIG.

 

Co czeka nas w przyszłości? Jak akcentowała dr Paulina Polko, wizje mniej konsumpcyjnego, hybrydowego świata, w którym co roku rośnie światowe PKB o 2%, a w 2050 r. standard życia poprawi się dwukrotnie – należy odłożyć do lamusa. Niestety, postęp technologiczny będzie wykorzystywany do tworzenia broni nowej generacji (roboty, autonomiczne środki transportu, Internet rzeczy). Pojawią się kolejne konflikty zbrojne, będzie również postępowała marginalizacja Europy, która w 2050 r. będzie wytwarzać tylko 10% światowego PKB, do tego dojdzie kryzys klimatyczny objawiający się masowymi klęskami żywiołowymi.

 

Marcowe spotkanie Firm Członkowskich Izby odbyło się we współpracy z jedną z nich – Wertui Sp. z o.o. – w Silesia Start Up w Czechowicach-Dziedzicach. Łukasz Kaplita, Wiceprezes Zarządu w prezentacji „Zabezpiecz wizerunek swojej firmy w sieci” argumentował na podstawie statystyk, że to  właśnie MŚP najczęściej padają ofiarą cyberataków, ponieważ wiele z nich nie posiada pełnej ochrony dostępu w sieci.

 

 

Ekspert zaprezentował procedury edukacyjne dla pracowników i systemy warte do zastosowania po to, by skutecznie zabezpieczyć firmowe dane. Uczestnicy wydarzenia mogli skorzystać z nieodpłatnego audytu swojej strony internetowej o wartości 1200 zł, którego rezultatem będzie raport podsumowujący m.in. czy strona jest dobrze zabezpieczona przed atakami hakerskimi, jak jest widoczna w sieci, co warto udoskonalić itd.

 

Ostatnim punktem merytorycznej części spotkania była prezentacja rezultatów unijnego projektu Internationalization Service Officer (Specjalista ds. Usług Internacjonalizacji), którego liderem jest Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach.

 

W programie wydarzenia nie mogło zabraknąć powitania nowych Firm Członkowskich RIG, które dołączyły do Izby w marcu. Przedstawiciele sześciu przedsiębiorstw odebrali certyfikaty z rąk Prezesa Tomasza Zjawionego, Wiceprezesa Janusza Dramskiego i Tytularnego Wiceprezesa Piotra Rybickiego potwierdzające członkostwo w społeczności RIG.

 

 

Wręczono również akt powołania dla przewodniczącego nowej komisji w strukturach Izby – Przewodniczącym Komisji ds. Start-upów został Piotr Łabno.

 

 

 

Formuła spotkań stacjonarnych w siedzibach różnych Firm Członkowskich sprawdza się jako miejsce do inspirującego networkingu i sieciowania przedsiębiorców. Wysoka frekwencja pokazuje, że warto wychodzić poza utarte schematy i spotykać się nie tylko w naszej siedzibie – podsumowywał Tomasz Zjawiony, Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

 

 

Witamy nowe Firmy Członkowskie RIG:

 

  • CIS – CERTIFICATION & INFORMATION SECURITY SERVICES Sp. z o.o.
  • QUALITY AUSTRIA-POLSKA Sp. z o.o
  • PROFITUM WEALTH MANAGEMENT Sp. z o.o.
  • SAFE IT Sp. z o.o.
  • TENKA Natalia Kacprzyk, Łukasz Szczęsny, Jakub August s.c.
  • VEGAS SOLUTION Sp. z o.o.

 

Kolejne spotkania firm zrzeszonych w Izbie zostały zaplanowane na: 25 kwietnia, 23 maja oraz 13 czerwca 2022 r.

 

Projekt. The Internationalization Service Officer – new WBL profession in duty of SME internationalization (ISO) Project 2019-1-PL01-KA202-064979 został sfinansowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Niniejszy dokument odzwierciedla wyłącznie poglądy autora, a Komisja nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek wykorzystanie informacji w nim zawartych.

 

Najnowsze