Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
partner w biznesie

7 postulatów Rady Przedsiębiorców z udziałem RIG w Katowicach

 

Mecenas Izabella Żyglicka, Wiceprezes RIG, po raz trzeci wzięła udział w posiedzeniu Rady Przedsiębiorców, które odbyło się 26 marca.


W trakcie wideokonferencji omawiano projekt Ustawy tzw. Tarczy Antykryzysowej, który jest konsultowany przez przedsiębiorców i partie polityczne. Ustalono siedem, najważniejszych postulatów, które w realny sposób przyczynią się do utrzymania prowadzenia najmniejszych firm.

 


Postulaty Rady Przedsiębiorców:

 

 1. Dobrowolny ZUS dla całego sektora MŚP, bez żadnych kryteriów przez okres minimum 3 miesięcy. (Według wyliczeń, gdyby wszyscy przedsiębiorcy zaprzestali płacenia składek ZUS - z wyjątkiem składki na ubezpieczenie zdrowotne - to koszt wyniósłby ok 4 mld wobec deklarowanych 212 mld pomocy dla przedsiębiorców).

 

2. Odblokowanie środków finansowych z kont VAT (split payment).

 

3. Mikropożyczki w kwocie do 15.000 złotych.

 

4. Unikanie biurokracji, czyli działanie organów Państwa wyłącznie na wniosek przedsiębiorcy bez decyzji administracyjnych.

 

5. Zwrot podatku VAT w terminie do 14 dni, a nie jak dziś do 60 dni.

 


6. Zawieszenie płatności podatku od nieruchomości i opłat za wieczyste użytkowanie – przez wszystkie organy samorządu – z obowiązkiem pokrycia tych kosztów samorządom przez budżet centralny do końca 2020 roku.

 

7. Automatyczne zawieszenie płatności rat kredytowych przez minimum 3 miesiące.

 

- Konsekwencje kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią wirusa COVID-19 będą odczuwalne we wszystkich sektorach polskiej gospodarki, ze szczególnym uwzględnieniem sektora MŚP. Można powiedzieć, że „piłka jest ciągle w grze”! Przedsiębiorcy walczą o to, by ich postulaty zostały uwzględnione przez Rząd. Zachęcam do podpisywania petycji dotyczącej objęcia jednakowym mechanizmem pomocy, w zakresie składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących działalność gospodarczą rolniczą oraz pozarolniczą  i wysyłania ich do Premiera RP, Mateusza Morawieckiego - podkreśla Izabella Żyglicka, Wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, a zarazem Rzecznik Praw Przedsiębiorców przy RIG w Katowicach w kadencji 2018-2023.

 

 

docxApel do Premiera RP.docx               pdfProjekt-ustawy-o-tarczy-antykryzysowej.pdf

 


Jako jeden z pierwszych, w imieniu przedsiębiorców zrzeszonych w RIG, apel do Premiera RP podpisał Tomasz Zjawiony, Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.
Apel RIG TZ

 

Kontakt do Rzecznik Praw Przedsiębiorców przy RIG w Katowicach w kadencji 2018-2023

Izabella Żyglicka

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

 

JK

kwiecień 2020
P W Ś C Pt S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

 

rodo menu joomla
kalendarium
strefa członkowska
strefa eksperta

projekty unijne

 

 kongres logo-01

Laury Umiejętności i Kompetencji

stawiamynajakosc