Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
partner w biznesie

Eksperci branży energetycznej na lutowym Spotkaniu Klubu Członkowskiego RIG w Katowicach

 

Comiesięczne spotkania Członków Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach są zawsze okazją na zdobycie najświeższej porcji wiedzy na najbardziej aktualne, a nawet palące tematy, które dotyczą bieżącej działalności gospodarczej przedsiębiorców ze wszystkich sektorów. Temat ostatniego dotyczył podwyżki cen energii w kontekście optymalizacji kosztów.


Energetyka1

 

Zgromadzonych tradycyjnie przywitał Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, Tomasz Zjawiony, który podkreślił wagę i uniwersalność wybranego tematu spotkania.

 

- Podwyżki cen energii dotyczą każdego z nas przedsiębiorców. Ze względu na postępujące zużycie ekologiczne środowiska szukamy nowych rozwiązań. Spotkanie z ekspertami i praktykami branży energetycznej pozwoli, mam nadzieję, na podjęcie bardziej świadomych decyzji, które wpłyną również na jakość powietrza, którym oddychamy – podkreślał Prezes Tomasz Zjawiony.

 

Na zaproszenie RIG w Katowicach odpowiedział Tomasz Świetlicki, Dyrektor Departamentu Elektroenergetyki i Ciepłownictwa w Ministerstwie Aktywów Państwowych, który przybliżył zgromadzonym nowy projekt ustawy o rekompensacie za podwyżki cen energii w gospodarstwach domowych dla osób o dochodach mieszczących się w pierwszym progu podatkowym. Rządowy ekspert wyjaśnił dlaczego działania osłonowe rządu obejmują wyłącznie odbiorców prywatnych.

 

W ramach wcześniejszych nowelizacji Prawa energetycznego, Ustawy o Efektywności Energetycznej i innych ustaw legislator przewidział szereg działań dających odrębne narzędzia i ulgi dla komercyjnych odbiorców prądu. Wśród nich znajdują się: obniżona akcyza, opłata przejściowa czy tzw. 100 proc. obligo (poprawka zabezpieczająca przedsiębiorców przed wahaniami cen energii).

 

- Polityka energetyczna rządu ma za cel stworzenie nowego mixu energetycznego, który będzie efektywny kosztowo dla naszej gospodarki. To dla nas najistotniejszy element. Ważną rolę w ramach postawienia na źródła odnawialne, obniżające emisję CO2, przy stałym wzroście zapotrzebowania na prąd, ma odgrywać projekt polskiej energii jądrowej – podkreślał Tomasz Świetlicki.

 

Energetyka

 

Kolejny zaproszony ekspert, mecenas Tomasz Ogłódek - współwłaściciel Kancelarii Radców Prawnych Tomasz Ogłódek & Marzena Czarnecka, od 20 lat śledzi zmiany ustawy Prawo energetyczne, jest autorem komentarza do ustawy.

Tomasz Ogłódek apelował o deregulację i uproszczenie ustawy. Po 160 nowelizacjach z małego, spójnego aktu prawnego i kodeksu energetycznego przerodziła się w opasłą księgę, do której trudno się merytorycznie odnieść. Ekspert podpowiadał przedsiębiorcom ustalenie tzw. mocy bezpiecznej, co może okazać się zbawienne przy dużej awarii zasilania, typu black-out oraz inne mechanizmy, które należy wypracować z dystrybutorami energii elektrycznej.

 

Jako ostatni z zaproszonych gości specjalnych zabrał Krystian Ortyl, Prezes Zarządu GE Consulting Sp. z o.o.

Firma zajmuje się obsługą dużych, tzw. energochłonnych firm. Ze szczególnym uwzględnieniem audytu energetycznego, w ramach zasady, że: „efektywność energetyczna = oszczędność energii”.

 

- Mamy wiele narzędzi do poprawy efektywności energetycznej. W ramach środków z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska albo Funduszy Norweskich można pozyskać białe certyfikaty na modernizację oświetlenia i postawić na Odnawialne Źródła Energii. Choć polska gospodarka emituje o połowę mniej CO2 niż Niemcy (400 mln ton/rocznie), musimy zabiegać o zmniejszenie tego wskaźnika – akcentował Krystian Ortyl.

 

Część merytoryczną zakończyła prezentacja partnera biznesowego – Tauron Dystrybucja. Marzena Wójcik przedstawiła szczegóły, realizowanego od kilku lat projektu: „Bezpieczniki Taurona. Włącz w pracy”. Głównym celem programu jest edukacja pracowników różnych firm i branż oraz dzieci i młodzieży w zakresie bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych i bezpiecznego zachowania w pobliżu infrastruktury energetycznej. Program wpisuje się w strategię Społecznej Odpowiedzialności Biznesu Grupy Tauron.

 

- Najwięcej wypadków z udziałem prądu (kable w ziemi, linie napowietrzne) jest notowanych w sektorze budownictwa. Dlatego tak ważne są okresowe kontrole. Cieszę się, że dzięki prowadzonej od 2016 roku kampanii w branży budownictwa zmniejszyła się liczba wypadków – mówiła specjalistka Tauron Dystrybucja.

 

W programie wydarzenia oprócz merytorycznych wystąpień i dyskusji na temat podwyżki cen energii nie mogło zabraknąć powitania nowych firm członkowskich. Przedstawiciele 6 firm otrzymali pamiątkowe certyfikaty i odznaki z rąk prezesa Izby Tomasza Zjawionego, wiceprezesa Janusza Dramskiego oraz Tomasza Świetlickiego z Ministerstwa Aktywów Państwowych, potwierdzające członkostwo w Klubie RIG. Przedsiębiorcy mieli również okazję do krótkiego zaprezentowania profilu swojej działalności i powiedzenia kilku słów o sobie.

 

Miłym akcentem była również loteria wizytówka, w której upominki przygotowała firma WOSEBA.

 


 

Witamy nowe firmy członkowskie RIG:


  • Kancelaria Adwokacka Paulina Rzeszut
  • Kancelaria Adwokacka Łukasz Jaworski
  • WEKTOR Wiktor Gruszka
  • RTK SYSTEM sp. z o.o.
  • Hymon Energy sp. z o.o.
  • Miles Stone Polska

 

 

Partner wydarzenia:

 

logo Tauron DYSTRYBUCJA 1


 

Kolejne spotkanie firm członkowskich RIG odbędzie się 24 marca.


Informacja prasowa do pobrania:

pdfSpotkanie członkowskie 24.02.2020.pdf


JK

kwiecień 2020
P W Ś C Pt S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

 

rodo menu joomla
kalendarium
strefa członkowska
strefa eksperta

projekty unijne

 

 kongres logo-01

Laury Umiejętności i Kompetencji

stawiamynajakosc