Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
partner w biznesie

Osiem tygodni Karnego Kopciucha. Czas na „drugi krok”

Mija 8 tygodni od rozpoczęcia akcji społecznej Karny Kopiuch. W tym czasie obywatele z całego kraju nadesłali 400 zgłoszeń kopciuchów, którzy zatruwają im życie. Zaczynają się już pojawiać ponowne zgłoszenia trucicieli. A to oznacza, że czas na „2 krok”, czyli kontrole służb w kopcących budynkach.


Karny Kopciuch kolaz zdjec


Truciciele i smog nie tylko na Śląsku

Przypomnijmy, ogólnopolska akcja społeczna Karny Kopciuch ma na celu pomoc obywatelom zatruwanym przez sąsiadów, którzy używają starych, nieekologicznych kotłów lub spalają śmieci. Organizatorzy w „trzech krokach” mobilizują trucicieli do zmiany postępowania i wymiany źródła ciepła. Dodatkowo, rozdawane są nieodpłatnie naklejki „Karny Kopciuch za trucie sąsiada”.

W ciągu pierwszych 8 tygodni trwania akcji, na skrzynkę mailową Karnego Kopciucha wpłynęło 400 zgłoszeń kopcących budynków z całej Polski. Najwięcej zgłoszeń zostało nadesłanych z tonącego w smogu Śląska (m.in. Gliwice, Katowice, Mysłowice, Pszczyna, Rybnik, Wodzisław Śląski). Na liście miejscowości, z których pochodzą truciciele są jednak też inne miasta: Bydgoszcz, Kraków, Nowy Sącz, Opole, Poznań, Toruń, Suwałki, Warszawa czy Wrocław.

 

Reakcje trucicieli? Najczęściej agresja

W ramach akcji organizatorzy poprzez kancelarią adwokacką wysyłają zgłoszonym trucicielom listy. Stanowczo żądają w nich zaprzestania zanieczyszczenia środowiska przez uciążliwe kopcenie z komina. Ale przede wszystkim edukują.

- W wysyłanych listach tłumaczymy dlaczego smog jest szkodliwy, jakie są jego skutki na stan naszego zdrowia, zwłaszcza dzieci. Trucicielom wskazujemy też możliwości uzyskania dofinansowania na wymianę źródła ciepła – tłumaczy Wacław Wrana z grupy medialnej tuPolska, która zainicjowała Karnego Kopciucha.

Reakcje trucicieli na listy od Karnego Kopciucha są skrajne.

- Jest wiele osób, które rozumieją problem i deklaruje szybką wymianę kotła, inne są już w trakcie inwestycji. Większość jednak reaguje agresywnie, posługując się argumentem, że na Śląsku do końca 2021 roku można palić w starych piecach. Wielu właścicieli budynków nie ukrywa, że korzysta z górniczego deputatu i z węgla nie zamierza rezygnować – przyznaje Wacław Wrana.

 

Kopcą nawet na Google Street

Każde zgłoszenie nadesłane na skrzynkę Karnego Kopciucha musi być udokumentowane zdjęciem lub filmikiem. Dodatkowo, organizatorzy wskazywane adresy weryfikują na mapach Google Street. I tu ciekawostka. W kilku przypadkach zgłaszani truciciele kopcą nawet na zdjęciach publikowanych na mapach amerykańskiego giganta!

 

Pojawiają się recydywiści, czas na 2. krok

Gdy po 30 dniach od pierwszego zgłoszenia truciciela pojawi się kolejne, wtedy organizatorzy Karnego Kopciucha przechodzą do 2. kroku, czyli kierowania do trucicieli kontroli upoważnionych organów. Takie powtórne zgłoszenia mają już miejsce. Strażnicy miejscy i urzędnicy zostaną poproszeni o przeprowadzenie kontroli w Rybniku, Opolu, Jastrzębiu-Zdroju i Łaziskach Rybnickich. Jeśli przeprowadzone kontrole nie przyniosą skutku, wtedy przyjdzie czas na krok trzeci, czyli rozpoczęcie administracyjnej procedury przymuszenia kopciucha do wymiany starego kotła.

 

Czytaj więcej o akcji: TUTAJ.

 

Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach objęła patronat honorowy nad wydarzeniem, patronat medialny sprawuje magazyn "Wolny Rynek" wydawany przez RIG.

JK

 

kwiecień 2020
P W Ś C Pt S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

 

rodo menu joomla
kalendarium
strefa członkowska
strefa eksperta

projekty unijne

 

 kongres logo-01

Laury Umiejętności i Kompetencji

stawiamynajakosc