Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
partner w biznesie

Zasiłek macierzyński po ustaniu ubezpieczenia

 

25 rig logo zus-logo
Pytanie do ZUS:

Dzień dobry. Mam pytanie: w czerwcu urodziłam dziecko, umowę miałam do końca września, lecz ostatnio dostałam pocztą świadectwo pracy, więc umowa nie została przedłużona. Urlop macierzyński zostaw podpisany na rok. Jak teraz wygląda sprawa z dalszym otrzymywaniem zasiłku?

 

Odpowiedz ZUS:

W odpowiedzi na Pani pytanie wysłane za pośrednictwem formularza RIG dot. uprawnień do urlopu macierzyńskiego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Chorzowie zgodnie z przepisami art. 29 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jednolity Dz. U. z 2014 r. poz. 159 z poźn. zm.), uprzejmie informuje, iż:
Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego urodziła dziecko.


Z treści  Pani zapytania wynika, iż w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego urodziła Pani dziecko. Płatnik składek w trakcie udzielonego urlopu macierzyńskiego rozwiązał z Panią umowę o pracę,  zatem  za okres po ustaniu zatrudnienia wypłatę  zasiłku macierzyńskiego ustalonego  przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu oraz  urlopu rodzicielskiego, będzie kontynuował  Zakład Ubezpieczeń Społecznych zgodnie z miejscem Pani zamieszkania. Wobec powyższego w celu  ustalenia uprawnień do wypłaty zasiłku macierzyńskiego płatnik składek winien wysłać Pani dokumenty do Oddziału ZUS.


Dokumentami wymaganymi do przyznania i wypłaty przez ZUS zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka po ustaniu zatrudnienia są:

  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub jego kopia potwierdzona przez płatnika zasiłku za zgodność z oryginałem,
  • zaświadczenie płatnika składek ZUS Z-3 (wraz z informacją o stawce % oraz okresie, za który płatnik udzielił  Pani urlopu).

 


 

Serdecznie zapraszamy do zadawania pytań ekspertowi Zakładu Ubezpieczeń Społecznych!

Na Państwa pytania odpowiada Aldona Węgrzynowicz, rzecznik oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie.

Formularz do zadawania pytań znajduje się pod adresem:
http://rig.katowice.pl/wspolpraca-z-zus-w-chorzowie/zadaj-pytanie-zus

czerwiec 2018
P W Ś C Pt S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

 

rodo menu joomla
kalendarium
strefa członkowska
strefa eksperta

projekty unijne

 

 kongres logo-01

Laury Umiejętności i Kompetencji

stawiamynajakosc

PARTNERZY