Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
partner w biznesie

Współpraca z ZUS w Chorzowie

 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych systematycznie stara się udostępniać swoim klientom nowoczesne rozwiązania w zakresie świadczonych usług.

 

W listopadzie wprowadzono kolejne ułatwienie dla przedsiębiorców. Jeśli jesteś użytkownikiem portalu Biznes.gov.pl, możesz tam złożyć wniosek do ZUS o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek.

 

zaświadczenie o niezaleganiu

 

Na Biznes.gov.pl ministerstwo rozwoju dołączyło usługę "niezaleganie w ZUS", która przybliża nas do realizacji postulatu "cyfrowego jednego okienka".

 


Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w ZUS?

 


Jeśli jesteś przedsiębiorcą chcesz uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w ZUS poniżej dowiesz się jak to zrobić.

 


Instrukcja "Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS za pośrednictwem Biznes.gov.pl" 

 


Usługę zrealizujesz w całości przez internet. Potrzebujesz jedynie Profilu Zaufanego lub e-dowodu, by zalogować się do serwisu Biznes.gov.pl. Jeśli jeszcze nie masz profilu na PUE ZUS, założysz go w jednym z kroków usługi, dzięki temu dane w Twoim wniosku będą już w znacznej części wypełnione.

 


Dopisz tylko cel uzyskania zaświadczenia, liczbę egzemplarzy i miejscowość, z której składasz wniosek. Tak przygotowany dokument podpisz Profilem Zaufanym lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Wniosek od razu trafi do realizacji w ZUS.

 


Odpowiedź ZUS pojawi się na Biznes.gov.pl, o czym powiadomimy Cię e-mailem lub SMS-em. Twoje zaświadczenie będzie gotowe do odebrania po zalogowaniu się do konta Biznes.gov.pl, w zakładce „Moje sprawy”. Dokument możesz też odebrać na portalu PUE ZUS, w skrzynce odbiorczej.

 


Usługę „Zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS” zrealizujesz pod tym adresem.


 W dniach od 23 do 27 września br. ZUS organizuje Tydzień Przedsiębiorcy

 

banner

 

Przedsiębiorco! Nie zwlekaj! Już dziś zapisz się na bezpłatne seminaria, które przygotował dla Ciebie Oddział ZUS w Chorzowie na tegoroczną edycję „Tygodnia Przedsiębiorcy”.


Jednym z działań, jakie ZUS podejmuje na rzecz przedsiębiorców jest propagowanie wiedzy o ubezpieczeniach społecznych oraz dobrych praktyk w tym zakresie. Zakład oferuje przedsiębiorcom:

 

 • szeroką gamę informacji na temat obowiązujących przepisów z zakresu ubezpieczeń społecznych,
 • wsparcie merytoryczne w tym zakresie,
 • pomoc w realizacji obowiązków, jakie wynikają z tych przepisów,
 


Debata ekspercka 25 września br.


W godz. od 11:00 do 13:30 wspólnie z naszym partnerem Regionalną Izbą Gospodarczą w Katowicach zapraszamy na debatę ekspercką, która stanowić będzie odpowiedź na pytanie, jaka przyszłość czeka system ubezpieczeń społecznych w świetle zmieniającej się rzeczywistości rynku pracy, systemu edukacji i coraz bardziej zaawansowanej technologii przy pogłębiającym się braku zastępowalność pokoleń. Wśród zaproszonych panelistów udział wezmą: Paweł Jaroszek – Członek Zarządu ZUS, Przemysław Grzywa –wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej, dr hab. Małgorzata Dobrowolska, prof. Politechnika Śląska w Gliwicach, Izabela Domogała – Członek Zarządu Województwa Śląskiego, Grażyna Witkowska – Z-ca Dyrektora Urzędu Statystycznego w Katowicach, Grzegorz Sikorski – Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach, Maciej Kaszyca – Dyrektor AKE- Robotics w Katowicach, dr Zdzisława Dacko-Pikiewicz – prof. AWSB – Rektor Akademii WSB


Seminaria


W siedzibie Oddziału przy ul. gen. H. Dąbrowskiego 45 organizujemy seminaria (od poniedziałku 23 września do piątku 27 września w sali 333), do udziału w których zapraszamy zarówno przedsiębiorców, jak i osoby planujące rozpoczęcie prowadzenia działalności oraz klientów.


W programie przewidziano szkolenia z różnych obszarów, począwszy od ubezpieczeń społecznych, prawa pracy, dofinansowania do działań na rzecz osób z niepełnosprawnością, czy też pozyskania funduszy na działalność proekologiczną czy inną, aż po wiedzę z zakresu kodeksu cywilnego czy public relations.
Strefa ekspertów


W holu głównym dyżurować będą eksperci, którzy przedstawią przedsięwzięcia, projekty np. unijne skierowanie do przedsiębiorców czy odpowiedzą na Państwa pytania. Jeśli jeszcze nie założyłeś profilu na PUE ZUS - zrób to, a zobaczysz, jak wiele spraw można załatwić w ZUS bez wychodzenia z domu, firmy.


Zachęcamy do udziału w bezpłatnych seminariach w trakcie „Tygodnia Przedsiębiorcy”.
Nie zwlekaj – ilość miejsc ograniczona. Zgłoś swój udział pod nr tel. 32 34-90-681 lub poprzez adres e mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. .

 


 

Korzystanie z elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA) dla wielu przedsiębiorców jest alternatywą: mogą oni założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) i odbierać e-ZLA, lub pozostać przy dotychczasowych rozwiązaniach. Jednak nie dotyczy to wszystkich! Sprawdź, kto obowiązkowo musi założyć profil na PUE.

Pracodawcy, którzy posiadają profil na PUE, już od 1 stycznia 2016 r. mogą otrzymywać e-ZLA drogą elektroniczną. Lekarz wystawiający elektronicznie orzeczenie o czasowej niezdolności do pracy ubezpieczonego przesyła dokument przez Internet do ZUS, skąd trafi on do płatnika składek. Pracownik nie dostaje zwolnienia papierowego (chyba że na własne życzenie), a co za tym idzie nie musi dostarczyć go pracodawcy. Z kolei pracodawca otrzymuje dokument najpóźniej dzień po tym, jak trafi on do ZUS – z oczywistych względów nie będzie już musiał przekazywać go do Zakładu. 


Obowiązujące przepisy dają pracodawcom wybór: mogą oni założyć profil na PUE i odbierać e-ZLA lub pozostać przy dotychczasowych „papierowych” rozwiązaniach.
Ale uwaga! Nie dotyczy to wszystkich przedsiębiorców. 
Niektórzy muszą obowiązkowo założyć profil na PUE (jeśli jeszcze go nie mają).


Obowiązek założenia profilu informacyjnego na PUE spoczywa na płatnikach składek, którzy muszą przekazywać dokumenty niezbędne do prowadzenia kont ubezpieczonych oraz kont płatników składek w formie elektronicznej. Dotyczy to wszystkich przedsiębiorców rozliczających składki ubezpieczeniowe za więcej niż 5 osób. Tacy płatnicy składek muszą korzystać z profilu na PUE. 
Mieli oni obowiązek założyć profil na PUE do końca 2015 roku. Jak się jednak okazuje, nie wszyscy wywiązali się z tego zobowiązania.

Rozliczasz składki ubezpieczeniowe za więcej niż 5 osób? Nie masz jeszcze profilu na PUE?
Masz obowiązek założyć taki profil!

Pozostali przedsiębiorcy mogą, ale nie muszą zakładać konta na PUE. Warto to jednak zrobić, bo to rozwiązanie to znacznie przyspiesza wymianę dokumentów, zwalnia też pracowników 
od uciążliwego obowiązku dostarczania zwolnień w terminie 7 dni.

Jak założyć profil na PUE?

Możesz to zrobić w kilku prostych krokach:

 1. Wejdź na www.zus.pl i kliknij „Zarejestruj się”.
 2. Wybierz sposób rejestracji i wypełnij formularz.
 3. Ustal hasło do konta. Login otrzymasz na e-mail podany w formularzu.
 4. Potwierdź swoją tożsamość. Możesz to zrobić na kilka sposobów:
  • za pomocą profilu zaufanego e-PU
  • AP
  • za pomocą certyfikatu kwalifikowanego (podpis elektroniczny)
  • osobiście w każdej placówce ZUS.

Jeśli masz konto w banku który zawarł z ZUS porozumienie, do rejestracji konta możesz wykorzystać serwis bankowości elektronicznej. Możesz to zrobić:

 • przez stronę www.zus.pl – przy wyborze sposobu rejestracji kliknij w ikonę swojego banku. System przekieruje Cię na stronę banku, tam podaj login i hasło do bankowości elektronicznej. Gdy system przeniesie Cię na PUE, uzupełnij wymagane dane i zaakceptuj regulaminy.
 • bezpośrednio ze strony Twojego banku – kliknij w odpowiednią ikonę, wywołasz usługę ZUS dzięki której założysz konto na PUE. System przekieruje Cię na PUE, uzupełnij wymagane dane i zaakceptuj regulaminy.
 

więcej na temat rejestracji w PUE dowiesz się w każdej placówce ZUS, na stronie www.zus.pl.

 

 

ZUS-baner e-akta 2019 01


Komunikat do przedsiębiorców
Zmiany w okresie przechowywania akt pracowniczych


Od 1 stycznia 2019 r. będzie Ci łatwiej przechowywać akta pracownicze pracowników i zleceniobiorców.
Zdecydujesz, czy będziesz przechowywać i archiwizować dokumentację pracowniczą w formie papierowej czy elektronicznej. Dokumenty pracowników, których zatrudnisz po 2018 r., będziesz przechowywać tylko przez 10 lat. Będziesz również mieć możliwość, żeby skrócić z 50 do 10 lat okres przechowywania dokumentacji pracowniczej osób, które zatrudniłeś w latach 1999–2018.
Abyś mógł przechowywać przez 10 lat dokumenty pracowników, których zatrudniłeś w latach 1999–2018, złóż do ZUS oświadczenie (ZUS OSW) o zamiarze przekazania raportów informacyjnych. Potem w ciągu roku przekaż do ZUS raport informacyjny (ZUS RIA) za każdego pracownika, którego zatrudniłeś w latach 1999–2018. Jeśli rozwiążesz stosunek pracy z pracownikiem po 2018 r., przekaż do ZUS raport informacyjny wraz z dokumentem wyrejestrowującym z ubezpieczeń.
Oświadczenie o zamiarze przekazania raportów informacyjnych możesz złożyć w wybranym przez siebie terminie. To, czy złożysz to oświadczenie, zależy od Ciebie. Możesz podjąć decyzję w dowolnym momencie.
Możesz także wycofać złożone oświadczenie, ale tylko zanim złożysz pierwszy raport informacyjny. Jeśli wycofasz oświadczenie, to automatycznie zrezygnujesz ze skróconego okresu przechowywania akt pracowniczych. Oznacza to, że będziesz przechowywać je przez 50 lat.
Ważne
Jeżeli złożysz oświadczenie o zamiarze przekazania raportów informacyjnych i przynajmniej jeden raport informacyjny, to nie wycofasz już oświadczenia. Będziesz więc składać raporty informacyjne za wszystkich ubezpieczonych zatrudnionych przez Ciebie w latach 1999–2018.
Od stycznia 2019 r. nowe dokumenty przekazywane do ZUS
ZUS RPA – imienny raport miesięczny o przychodach i wykonywaniu pracy nauczycielskiej – nowy dokument
Od stycznia 2019 r. będziesz przekazywać raport ZUS RPA. Będziesz go przekazywać w komplecie rozliczeniowym, jeśli w danym miesiącu wypłacisz przychód należny za inny rok kalendarzowy niż rok, którego dotyczy raport RPA (np. trzynastka wypłacona za poprzedni rok).
W raporcie tym będziesz podawać informacje o składnikach wynagrodzenia niezbędnych
do wyliczenia lub przeliczenia świadczenia. Dodatkowo w raporcie tym musisz podawać okresy wykonywania pracy nauczycielskiej przez Twoich pracowników.
Zmienią się dwa formularze rozliczeniowe
ZUS DRA – deklaracja rozliczeniowa. W dokumencie zostanie usunięty blok VI – rozliczenie części IV i V (czyli rozliczenie składek na ubezpieczenia społeczne oraz świadczeń podlegających rozliczeniu
w ciężar składak na ubezpieczenia społeczne). Dodany zostanie blok IX – zestawienie należnych składek do zwrotu lub zapłaty. W bloku tym będziesz rozliczać:
1. składki na ubezpieczenia społeczne,
2. składki na ubezpieczenie zdrowotne,
3. składki na Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych,
4. wypłacone świadczenia, które podlegają rozliczeniu w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne.
ZUS ZWUA – wyrejestrowanie z ubezpieczeń. W tym dokumencie zostanie dodany nowy blok V, który dotyczy rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy albo stosunku służbowego.
Systemy kadrowo-płacowe
Jeżeli korzystasz z programu kadrowo-płacowego, musisz go uaktualnić o dane, które będziesz przekazywać do ZUS zgodnie z nowymi przepisami. Jeśli zatem Twój program nie zapisuje wymaganych danych, musisz go zmienić w tym zakresie.

Krótko o tym, co najważniejsze
1. Będziesz przechowywać przez 10 lat akta pracownicze osób, które zatrudnisz po 2018 r.
2. Możesz skrócić do 10 lat okres przechowania akt tych pracowników, których zatrudniłeś w latach 1999–2018. W tym celu musisz złożyć oświadczenie ZUS OSW, a potem w ciągu roku przekazać do ZUS raporty ZUS RIA za wszystkich ubezpieczonych w tym czasie.
3. Jeśli rozwiążesz stosunek pracy z pracownikiem zatrudnionym w latach 1999–2018 po 2018 r., raport informacyjny przekaż do ZUS wraz z dokumentem wyrejestrowującym z ubezpieczeń.
4. Akta pracowników, których zatrudniłeś przed 1999 r., przechowujesz przez 50 lat.

Więcej informacji na stronie www.e-akta.gov.pl

 Przedsiębiorco, masz długi w ZUS? Możesz nie dostać zasiłku!


Osoby które prowadzą działalność gospodarczą i opłacają składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe powinny uregulować długi w ZUS.


Od 1 stycznia 2018 r. działa e-Składka, czyli jeden numer rachunku składkowego. Od tego czasu przedsiębiorcy zamiast trzech lub czterech osobnych przelewów robią jedną wpłatę, którą ZUS dzieli na poszczególne fundusze. Każdy przedsiębiorca, który posiada zaległości z tytułu nieopłaconych składek ZUS, musi pamiętać, że teraz jego bieżące wpłaty pokrywają w pierwszej kolejności najstarsze zaległości. Tym samym nie będą opłacone bieżące składki, co w efekcie spowoduje wykluczenie z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.


Warto zadbać o to, aby zachować ciągłość dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, bowiem zadłużony przedsiębiorca zostaje „wyłączony” z tego ubezpieczenia i tym samym nie ma prawa do świadczeń (zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku opiekuńczego czy zasiłku macierzyńskiego).

Co można zrobić, jeśli wypadnie się z ubezpieczenia chorobowego?

 • uregulować zaległości w ZUS;
 • zawrzeć z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych umowę ratalną w przypadku zadłużenia, które przekracza możliwości finansowe płatnika.
 • złożyć wniosek o przywrócenie terminu płatności składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.

Doradca pomoże


Od lutego br. w każdej placówce ZUS powołani zostali doradcy ds. płatników składek. Z pomocą doradcy przedsiębiorca podejmie właściwe kroki w celu przywrócenia prawa do ubezpieczenia chorobowego, otrzyma merytoryczne wsparcie w temacie ubezpieczeń i składek, informacje o swoich obowiązkach i prawach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej i opłacaniem składek.


Przypominamy, że Sale Obsługi Klientów w Oddziale ZUS w Chorzowie oraz w Terenowych Jednostkach Organizacyjnych w Katowicach, Mysłowicach i Rudzie Śląskiej czynne są:

 • w poniedziałki od 8:00 do 18:00
 • od wtorku do piątku od 8:00 do 15:00


 ELZA


Doradcy ds. e-ZLA (elektronicznych zwolnień lekarskich) od maja dostępni dla klientów ZUS


 

Od 2 maja w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych dostępni są doradcy ds. e-ZLA, którzy zainteresowanym klientom Zakładu bezpłatnie wyjaśnią wszystkie wątpliwości związane z wprowadzeniem elektronicznych zwolnień lekarskich, będą służyć również pomocą w założeniu profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Z pomocy doradcy może skorzystać każdy: pracodawca, pracownik i lekarz.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie to duże ułatwienie. Chory nie musi dostarczać papierowego druku swojemu pracodawcy, tym samy nie musi pamiętać o ustawowym terminie 7 dni na dostarczenie tradycyjnego zwolnienia do zakładu pracy.

Pracodawca, na swoim indywidualnym koncie na profilu PUE ZUS, niemal natychmiast widzi zwolnienie pracownika, dzięki temu może podjąć działania zaradcze w związku z jego absencją chorobową.

Lekarz, wypisując elektroniczne zwolnienie lekarskie oszczędza czas, bowiem wystawianie e-ZLA trwa krócej niż wypisywanie papierowego zwolnienia. Po wpisaniu numeru PESEL pacjenta uzyskuje dostęp do jego danych, jego pracodawców oraz członków jego rodziny - jeśli zwolnienie będzie wystawiane w celu opieki nad nimi.

Ważne dla lekarzy i pracodawców jest założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych, aby mogli w pełni korzystać z elektronicznego obiegu zwolnień lekarskich. W sytuacji kiedy nie mają oni profili na PUE, mogą udać się do ZUS, bezpośrednio do doradcy ds. e-ZLA.

Doradca ds. e-ZLA:

• udzieli wsparcia w temacie elektronicznych zwolnień lekarskich;
• poinformuje o korzyściach z wprowadzenia e-zwolnień;
• założy profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS;
• wyjaśni ewentualne wątpliwości dotyczące informacji zawartych na tych profilach.

 

W chorzowskim Oddziale ZUS i Terenowych Jednostkach Organizacyjnych w Katowicach, Mysłowicach i Rudzie Śląskiej doradcy ds. e-ZLA dostępni będą na Sali Obsługi Klientów:

• w poniedziałki od 8:00 do 18:00
• od wtorku do piątku od 8:00 do 15:00


 e-Składka – o czym jeszcze warto pamiętać


W tym roku rozliczenia z ZUS stały się łatwiejsze i szybsze. Zamiast kilku przelewów do ZUS przedsiębiorcy opłacają składki jednym przelewem na swój numer rachunku składkowego (NRS). Dotychczasowe rachunki do wpłat zostały zamknięte – przypomina Izabela Jakubek Koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji z chorzowskiego Oddziału ZUS.

Gdzie sprawdzisz numer rachunku bankowego


• w każdej chwili na stronie internetowej ZUS;
• na stronie www.eskladka.pl uruchomiona została wyszukiwarka NRS;
• możesz go ustalić w każdej placówce ZUS;
• łącząc się z Centrum Obsługi Telefonicznej (tel. 22 560 16 00, e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. " data-mce-href="mailto: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. "> Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. ).


Nowa usługa wyeliminowała podawanie wielu dodatkowych informacji przy realizacji przelewu, takich jak: NIP, REGON, PESEL, czy miesiąc za który opłacasz składki.

Warto pamiętać

Jeśli masz zadłużenie w ZUS, podzieloną wpłatę przekażemy na najstarsze zadłużenie na danym ubezpieczeniu albo funduszu na koncie. Dzięki temu nie narastają odsetki.


Jeżeli jesteś przedsiębiorcą który posiada długi z tytułu nieopłaconych składek ZUS, powinieneś skorzystać z układu ratalnego. Wówczas będziesz mógł spłacać dług i jednocześnie będziesz miał prawo np. do zasiłku chorobowego.


Więcej informacji o e-Składce można przeczytać na stronie internetowej http://www.zus.pl/eskladka.


Doradca pomoże


Jeśli masz wątpliwości w zakresie opłacania, rozliczania wpłat, bądź chcesz uzyskać odpowiedź na inne pytania dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej możesz skorzystać z pomocy doradcy płatnika składek. Jego stanowisko znajduje się na Sali Obsługi Klientów w każdym Oddziale i jednostce terenowej ZUS. Możesz także zarezerwować wizytę u doradcy nie wychodząc z domu. Wystarczy że zalogujesz się na portalu Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).

 

 


 

 

ZUS 3

ZUS 1

 

Podczas spotkania członkowskiego, które miało miejsce 24 lutego 2014 r. w siedzibie Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach podpisaliśmy porozumienie o współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie.


W ramach porozumienia obie instytucje będą wymieniały doświadczenia, prowadziły merytoryczne konsultacje oraz podnosiły wiedzę i umiejętności pracowników. Dodatkowo będziemy na bieżąco informować Państwa o wspólnie podjętch inicjatywach, oraz działalności każdej ze stron. Te i wiele innych pozytwnych działań mamy nadzieję będą dla Państwa przydatne w codziennej działalności.

 

Serdecznie zapraszamy do zadawania pytań (zakładka "Zadaj pytanie Ekspertowi ZUS") i współpracy!

 

Odpowiedzi na zadane pytania znajdują się w zakładce "Ekspert ZUS odpowiada".

 


Doradcy płatnika składek czekają na pytania w każdej placówce ZUS


1 lutego 2018 r. w każdej placówce ZUS powołani zostali doradcy ds. płatników składek. Ich zadanie polega na udzielaniu merytorycznego wsparcia płatnikom składek w temacie ubezpieczeń i składek. Doradca poinformuje też o zasadach opłacania składek i rozliczania wpłat.

1 stycznia 2018 r. w ZUS nastąpiły istotne zmiany w opłacaniu należności z tytułu składek na ubezpieczenia oraz zasad rozliczania dokonanych wpłat. Każdemu płatnikowi nadany został indywidualny numer rachunku składkowego (NRS), na który opłaca składki jednym przelewem. Każda wpłata jest proporcjonalnie dzielona na wszystkie ubezpieczenia i fundusze.

Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów w systemie kierowania ruchem w każdej placówce ZUS została uruchomiona usługa doradcy ds. płatnika składek. Przychodząc do ZUS, klient może skorzystać z pomocy doradcy, którego stanowisko znajduje się na sali obsługi klientów w części przeznaczonej do obsługi płatników składek i ubezpieczonych. Wystarczy na ekranie biletomatu w sali obsługi klienta wybrać „Składki/Ubezpieczenia”, a następnie „Doradca płatnika”.

Doradca płatnika składek udzieli wsparcia w temacie ubezpieczeń i składek, poinformuje o obowiązkach związanych z prowadzeniem działalności, sposobie rozliczania wpłat, wyjaśni wątpliwości płatnika w zakresie numeru rachunku składkowego (NRS), czy udzieli wyjaśnień dotyczących informacji zgromadzonych na profilu PUE płatnika składek.

Przypominamy, że Sale Obsługi Klientów w Oddziale ZUS w Chorzowie oraz w Terenowych Jednostkach Organizacyjnych w Katowicach, Mysłowicach i Rudzie Śląskiej czynne są:
- poniedziałki od 8:00 do 18:00
- od wtorku do piątku od 8:00 do 15:00

 ELZA

 

Elektroniczne zwolnienia lekarskie - już od 1 lipca 2018 r. jedyną formą zwolnienia lekarskiego będzie zwolnienie elektroniczne. Ten sposób z pewnością niesie ze sobą wiele korzyści dla lekarzy, pacjentów i pracodawców. Zachęcamy do zapoznania się z podstawowymi informacjami, jakie wprowadza ta zmiana.

 

Korzyści dla lekarzy


Wystawianie e-ZLA trwa krócej niż wypisywanie papierowego zwolnienia. Lekarz ma dostęp do danych swojego pacjenta, jego pracodawców (płatników składek) oraz członków rodziny. Wystarczy wpisać numer PESEL pacjenta, a system automatycznie uzupełni pozostałe dane identyfikacyjne pacjenta. Adres czy dane płatnika u którego aktualnie zatrudniony jest pacjent wystarczy wybrać z wyświetlonej listy. System weryfikuje również datę początku okresu niezdolności do pracy według zasad określonych w przepisach. Podpowiada literowy kod (A i D) oraz numer statystyczny choroby. Podpowiada również o możliwości skierowania pacjenta na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS, a wypełniony wniosek przesyła się w formie elektronicznej. System daje możliwość podejrzenia wcześniejszych zaświadczeń lekarskich pacjenta.
Wystawione przez lekarza e-ZLA jest przekazywane do ZUS automatycznie. Nie jest już wymagane dostarczanie do ZUS zwolnień w formie papierowej i przechowywania drugiej kopii. Nie trzeba też pobierać w placówkach ZUS tzw. bloczków formularzy ZUS ZLA.


Elektroniczne zwolnienia można podpisać za pomocą:

 

 1. certyfikatu udostępnionego przez ZUS na PUE (Platforma Usług Elektronicznych), który jest bezpłatny. Okres ważności certyfikatu wynosi 5 lat, a po upływie terminu można wnioskować o jego ponowne wydanie - najpierw lekarz musi założyć profil na PUE;
 2. profilu zaufanego e-PUAP, który jest bezpłatny. Aby go uzyskać należy złożyć wniosek na stronie epuap.gov.pl i potwierdzić tożsamość, np. w jednostce ZUS,w urzędzie miasta lub gminy, za pośrednictwem bankowości elektronicznej;
 3. kwalifikowanego podpisu elektronicznego, który jest płatny (wydają go uprawnione Centra Certyfikacji).
 

Korzyści dla pacjenta


Gdy lekarz wystawi e-ZLA, pacjent nie ma obowiązku dostarczać zwolnienia do pracodawcy (pracownik) lub do ZUS (prowadzący działalność gospodarczą). To oszczędza czas i zdrowie, wyklucza też ewentualne obniżenie zasiłku za zbyt późne doręczenie druku zwolnienia. Elektroniczne zwolnienie zostanie przesłane na profil PUE (Platforma Usług Elektronicznych) płatnika i do systemu ZUS automatycznie, zaraz po wystawieniu go przez lekarza.


Jeśli pacjent chce zyskać pewność, że jego zwolnienie lekarskie zostało wystawione i wysłane do ZUS lub pracodawcy wystarczy, że założy sobie profil na PUE. To proste i nie wymaga wiele czasu. Poza tym zawsze istnieje możliwość otrzymania wydrukowanego zaświadczenia od lekarza.

 

Korzyści dla pracodawców


Pracodawca dzięki elektronicznym zwolnieniom lekarskim zyskuje przede wszystkim dostęp do natychmiastowej informacji, że jego pracownikowi wystawiono e-ZLA. To jednak nie wszystkie udogodnienia. Pracodawca może też elektronicznie złożyć w ZUS wniosek 
o kontrolę prawidłowości wystawionego zwolnienia. Nie będzie musiał sprawdzać 7 dniowego terminu w jakim pracownik powinien dostarczyć zwolnienie a co za tym idzie, obniżać zasiłku w przypadku jego nie dotrzymania. Profil PUE umożliwia też pracodawcy stały dostęp do zwolnień lekarskich pracowników i możliwość eksportu zwolnień.
Warunkiem koniecznym do uzyskania dostępu do tych wszystkich informacji jest założenie przez pracodawcę profilu PUE.

Wszystkie potrzebne informacje na temat e-ZLA można znaleźć na stronie internetowej www.zus.pl w zakładce lekarze www.zus.pl/ezla. 
Na stronie jest również dostępny filmik instruktażowy jak założyć profil na PUE i poznać zalety wystawiania e-ZLA.

Dla lekarzy polecamy również szkolenia z zakresu e-ZLA - harmonogram szkoleń poniżej.


Harmonogramem szkoleń z e-ZLA-001

 


 

 

ZUS 3 ZUS 1

 kongres logo-01

 

„ZUS dla przedsiębiorców. E-Składka – nowy wymiar rozliczeń”


Od 1 stycznia 2018r. przedsiębiorcy opłacą składki jednym przelewem na swój numer rachunku składkowego. Zamiast trzech albo czterech przelewów miesięcznie, będą wysyłać tylko jeden przelew obejmujący wszystkie należności z tytułu składek: na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, FP, FGŚP i FEP. Każda wpłata zostanie proporcjonalnie podzielona na wszystkie ubezpieczenia i fundusze.


Wszyscy wiemy, że obecnie wypełnianie przelewów jest skomplikowane i pracochłonne– przedsiębiorcy przy każdym przelewie muszą podawać wiele danych. Od stycznia przyszłego roku będzie inaczej! Wystarczy, że wpłacający na przelewie wpisze swój numer rachunku składkowego. Każdemu przedsiębiorcy ZUS nada indywidualny numer rachunku składkowego. Informację o nowym rachunku składkowym Zakład prześle listem poleconym do każdego płatnika składek do końca bieżącego roku.


O planowanej zmianie warto dowiedzieć się „u źródła” Zapraszamy do udziału w warsztacie organizowanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Chorzowie: „ZUS dla przedsiębiorców. E-Składka – nowy wymiar rozliczeń” (20.10.2017r., godz. 11:30-13:30), a także do indywidualnych konsultacji z ekspertami z ZUS, którzy będą do dyspozycji podczas trwania całego Kongresu na stanowisku zlokalizowanym na Targach Biznes Expo www.ekmsp.eu

 


 

 

RIG REJESTR SZKOLEŃ HARMONOGRAM- na IV kwartał 2017 na tablice-001


 

W poniższym pliku harmonogram szkoleń z zakresu "E-Składka" 

xlsRIG Harmonogram szkoleń z e-Składki 10-12.2017

 


 NAJBLIŻSZE SZKOLENIA ZUS styczeń - marzec 2017

Slajd1 Slajd2


Slajd3

 


 

kwiecień 2020
P W Ś C Pt S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

 

rodo menu joomla
kalendarium
strefa członkowska
strefa eksperta

projekty unijne

 

 kongres logo-01

Laury Umiejętności i Kompetencji

stawiamynajakosc