Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
partner w biznesie

Być albo nie być dla gospodarki – prezes RIG komentuje w programie „Zrozumieć Rynek”

 

 

 Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, Tomasz Zjawiony jest stałym gościem programu publicystycznego „Zrozumieć Rynek”, prowadzonego przez redaktora Adama Sojkę. W najnowszym wydaniu poruszono temat - Koronawirus a tarcza antykryzysowa!

 

 

Koronawirus zagraża nie tylko życiu i zdrowiu ludności, zagraża także ich bytowi. Ponieważ pandemia w tej chwili rozregulowała systemy gospodarcze na całym świecie, jak również systemy gospodarcze poszczególnych państw.

Polski rząd przedstawił projekt programu naprawczego, który miałby zminimalizować straty powstałe w wyniku epidemii. Pytanie tylko - czy pomysły działań osłonowych dla firm są rzeczywiście w stanie rozwiązać problem?

 

Rozwiązaniom rządowym w ramach tzw. tarczy antykryzysowej przyjrzeli się Tomasz Zjawiony, Prezes RIG w Katowicach, Marek Zychla, Przewodniczący Śląskiego Związku Pracodawców Lewiatan i Radosław Gumułka, ekspert rynku finansowego oraz Prezes Zarządu Grupy Gumułka.Czy można odczuć ulgę po ogłoszeniu tarczy antykryzysowej? 212 mld złotych pomocy to gwarancje rządowe, kredyty. Czy tego potrzebują przedsiębiorcy? Może jednak umorzeń i dotacji? Czy uda się utrzymać miejsca pracy dzięki dopłacie do wynagrodzeń? Na te i inne pytania odpowiedzieli eksperci zaproszeni do programu „Zrozumieć Rynek”.Przedstawiciele środowiska związanego z biznesem byli zgodni. Proponowane rozwiązania nie zaspokoją wszystkich potrzeb, wśród przedsiębiorców wyczuwalna jest atmosfera rozczarowania, brakuje prostych i radykalnych środków np. abolicja podatkowa.

 

- Te propozycje są niewystarczające. Np. pożyczka bezzwrotna 5 tys. na utrzymanie miejsc pracy przez 6 miesięcy, kiedy 1 pracownik przy minimalnej pensji kosztuje nas 18 tys., niewiele pomoże. Musimy wypracować mocne mechanizmy, np. szybkiej wypłaty nadpłaconego VAT-u np. za rok 2019, Urzędy Skarbowe powinny działać sprawniej w tej materii – zaznaczał Tomasz Zjawiony.


Negatywnie oceniono również pomysł odroczenia składek ZUS, jako odsunięcia w czasie dosłownej egzekucji dla firm, które straciły płynność finansową i nie mają przychodów.

 

- Zniesienie „ozusowania” dla wszystkich przedsiębiorców to koszt tylko 1 mld złotych, w perspektywie rządowego pakietu to nie jest dużo, nie powinniśmy się w ogóle zastanawiać, nad wyborem tego rozwiązania. Zresztą, nie tylko rząd dysponuje narzędzia pomocowymi, by przetrwać z mniejszymi konksekwencjami. Np. samorządowy mogą znieść czynsze za lokale miejskie, użytkowanie miejskie – dodawał Prezes RIG w Katowicach.


- Powinniśmy działać solidarnie, by skutki epidemii, w jak najmniejszym stopniu dotknęły naszą gospodarkę, każdy powinien działać na swoim poletku – podsumował spotkanie Marek Zychla.


Program powstał w formule wideokonferencji:


"Zrozumieć Rynek", odc. 32. Koronawirus a tarcza antykryzysowa!


JK

kwiecień 2020
P W Ś C Pt S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

 

rodo menu joomla
kalendarium
strefa członkowska
strefa eksperta

projekty unijne

 

 kongres logo-01

Laury Umiejętności i Kompetencji

stawiamynajakosc