Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
partner w biznesie

5 filarów pakietu antykryzysowego

18 marca 2020 r., odbyło się posiedzenie zwołanej przez prezydenta Rady Gabinetowej poświęcone pakietowi pomocowemu dla gospodarki, przedsiębiorców i pracowników w związku z negatywnymi skutkami epidemii.

 

Pakiet składa się z pięciu filarów, a jego szacunkowa wartość to około 212 mld zł.

 

Pięć filarów


1. Filar obrony pracowników


Przedsiębiorcom, którzy spełnią kryteria związane ze spadkiem obrotów, zarejestrowaniem straty finansowej, państwo pokryje 40 % wynagrodzenia pracowników do wysokości średniego wynagrodzenia w gospodarce krajowej; co najmniej drugie 40 % pokryje pracodawca.

Dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą, pracujących na umowę-zlecenia lub na umowę o dzieło będzie możliwość wypłaty środków do wysokości 80 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Dodatkowo – jeśli zapadnie decyzja o przedłużeniu zamknięcia szkół, przedszkoli, żłobków – zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat 8 będzie przedłużony o kolejne dwa tygodnie.


2. Filar dla przedsiębiorców


W tym pakiecie znajdą się m.in. gwarancje kredytowe, mikropożyczki dla przedsiębiorców do wysokości 5 tysięcy zł, leasing operacyjny dla sektora transportowego oraz szereg rozwiązań o charakterze gwarancyjnym i płynnościowym.

W pakiecie tym ma znaleźć się także szereg rozwiązań dostarczanych przez Polski Fundusz Rozwoju, Bank Gospodarstwa Krajowego i Agencję Rozwoju Przemysłu.

Rządowy pakiet pomocowy dla firm przewiduje także czasowe przywrócenie w niedziele zarówno zaopatrzenia sklepów, jak i handlu.

Wypracowany pakiet dla przedsiębiorców i pracowników zawierać ma także "różnego rodzaju ulgi, zwolnienia i przesunięcia spłat”, np. odroczenie płatności ZUS-u, możliwość rozłożenia płatności ZUS-u na raty.

Natomiast w przypadku kredytów zaciąganych przez przedsiębiorców nastąpi zwiększenie gwarancji przez Bank Gospodarstwa Krajowego do 80 proc. wartości kredytu. Także Narodowy Bank Polski i Komisja Nadzoru Finansowego mają realizować działania, które będą chronić polski system bankowy.


3. Filar dla służby zdrowia


Częścią pakietu będzie także wsparcie dla służby zdrowia. Co najmniej 7,5 mld zł dodatkowych środków zostanie alokowane na jednoimienne szpitale zakaźne, na wsparcie dla służby zdrowia, materiały ochronne, wszelkie inne sprzęty medyczne, aparaturę medyczną, która jest niezbędna w walce z wirusem, ale także w modernizacji całej bazy szpitalnej, całej bazy podstawowych jednostek opieki zdrowotnej.


4. Bezpieczeństwo sektora finansowego, depozytów


Kolejna część pakietu ma służyć zapewnieniu bezpieczeństwa "depozytów, lokat, płatności, wpłat, wypłat", czyli funkcjonowania całego systemu finansowego.

W bardzo bliskiej współpracy z Narodowym Bankiem Polskim, we współpracy z Komisją Nadzoru Finansowego i w koordynacji tych prac z ministrem finansów, zaproponowany został pakiet kapitałowy, płynnościowy, który ma służyć jak ochrona dla środków depozytowych.

Ponadto, aby zapobiegać obecnemu windowaniu cen, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, i inne urzędy regulujące ceny, mają czuwać we nad rynkiem od strony cen proponowanych przez przedsiębiorców.


5. Inwestycje publiczne


Inwestycje publiczne mają być jednym z filarów pakietu antykryzysowego dla polskiej gospodarki. Fundusz w wysokości co najmniej 30 mld zł ma wzmacniać wydatki m.in. na drogi samorządowe, cyfryzację, modernizację szkół, transformację energetyczną, ochronę środowiska, przebudowę elementów infrastruktury całego państwa: energetycznej, telekomunikacyjnej, internetowej, drogowej, kolejowej. Mają to być środki niezależne od jakichkolwiek funduszy europejskich.

Prezydent Andrzej Duda zapewnił, że tekst Specustawy regulującej w/w założenia pakietu powinien być gotowy w tym tygodniu. Gdy tylko projekt Specustawy zostanie opublikowany, niezwłocznie Państwa poinformujemy o jego treści.


Źródło: KBZ Żuradzka & Wspólnicy Adwokaci i Radcy Prawni Sp.k.

pdfInformacja prawna dotycząca pakietu antykryzysowego.pdf


MP

kwiecień 2020
P W Ś C Pt S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

 

rodo menu joomla
kalendarium
strefa członkowska
strefa eksperta

projekty unijne

 

 kongres logo-01

Laury Umiejętności i Kompetencji

stawiamynajakosc