Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
partner w biznesie

9. Europejski Kongres MŚP - PODSUMOWANIE

Smart Safe Solutions, czyli sprytne, bezpieczne i skuteczne rozwiązania – właśnie o nich mówiono podczas 9. Europejskiego Kongresu MŚP, który właśnie zakończył się w Katowicach.


Za nami 9. edycja Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw, wzięło udział blisko 8 tys. uczestników. Organizator wydarzenia, Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach zapewnił im bardzo atrakcyjny program merytoryczny, 100 paneli, prowadzonych przez ekspertów w swoich dziedzinach. Problematyka zawarta w 12 ścieżkach tematycznych obejmowała zagadnienia, z którymi każdy świadomy, nowoczesny przedsiębiorca powinien być zaznajomiony. Od kwestii prawnych, przez prawa pracownicze, finansowanie, rozwój, marketing po właściwe zarządzanie czasem wolnym. Formuła sesji panelowych dopuszczała możliwość zadawania pytań, wiele osób z tej możliwości korzystało.


Uczestnicy sesji dostali spory zastrzyk wiedzy. Poznali nowe przepisy i obostrzenia prawne, mogli skorzystać z podpowiedzi dotyczących poszukiwania środków finansowych na rozwój. Mieli szansę porozmawiać z przedstawicielami instytucji – kancelarii prawnych, banków, od których często zależy być lub nie być firmy.

 

- Jestem niezmiernie wdzięczny za możliwość skorzystania z tak dużej dawki wiedzy. Najwięcej wiedzy wyniosłem z paneli dotyczących Państwa i prawa. Obsługa prawna jest zwykle bardzo kosztowna. Warto było zainwestować w benzynę i nocleg w Katowicach, aby na Kongresie skorzystać z bezpłatnych porad fachowców – powiedział Jan Chręsztyński, przedsiębiorca z Gdyni.

 

Uczestnicy mogli także spotkać się także z samorządowcami. Podczas Kongresu odwiedzili nas, a także brali udział w dyskusjach panelowych, przedstawiciele m.in. Katowic, Zabrza, Chorzowa, Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Jaworzna, Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej, a także goście z Województwa Dolnośląskiego i Małopolski.

 

Podczas debaty – Miasto. Dobry klimat dla biznesu, wiceprezydent Katowic, Bogumił Sobula stwierdził, że:

- Katowiczanie są niezwykle przedsiębiorczy. Katowice mają około 300 tys. mieszkańców, zarejestrowanych jest 50 tys. działalności gospodarczych. Prowadzenie własnej firmy w miejscu zamieszkania umacnia więź z miejscem, dlatego samorządowcy będą robić wszystko, aby ta tendencja się utrzymała. Z tym zdaniem powinni zgodzić się wszyscy włodarze mniejszych i większych miejscowości.


Uwagę zwracała liczna grupa zagranicznych gości z Unii Europejskiej, a także spoza granic naszego kontynentu. Zmiany na polskim rynku finansowym były przedstawiane w świetle globalnych trendów. Nowych partnerów biznesowych można było poznać podczas rozmów B2B, odbywających się na Targach Biznes Expo, które są nieodłączną częścią Kongresu. Międzynarodowy wymiar wydarzenia podkreśla podpisanie dwóch porozumień, dotyczących współpracy międzynarodowej z Białorusią i Ukrainą.

 

 wspolgospodarze

 

listopad 2019
P W Ś C Pt S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

 

rodo menu joomla
kalendarium
strefa członkowska
strefa eksperta

projekty unijne

 

 kongres logo-01

Laury Umiejętności i Kompetencji

stawiamynajakosc