Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
partner w biznesie

Szybka ścieżka rozwoju firmy. Z nami jesteś na dobrej drodze

Ponad 10 miliardów zł dofinansowania z Unii Europejskiej otrzymali dotąd przedsiębiorcy z województwa śląskiego na realizację 4 007 projektów. Eurolider na autostradzie unijnych dotacji stawia drogowskazy, które pozwolą Państwu sprawnie i bezkolizyjnie poruszać się po tym szlaku.

 

eurolider slider rig katowice 600

 

- Wkraczamy w końcowy okres budżetowania 2014-2020, a rok 2019 szczególnie obfituje w dotacje na projekty badawczo-rozwojowe oraz inwestycyjne i warto w tej chwili dokonać przeglądu grantów na refinansowanie wydatków na nakłady inwestycyjne – mówi Maciej Bagiński, prezes firmy doradczej Eurolider, która od 14 lat skutecznie wspiera przedsiębiorców w pozyskiwaniu środków UE. Wśród klientów firmy można wymienić takie, jak: Ustronianka, Newag, Zamel, Elektra, Mitech, Obac, Dumat, Noyon.

 

Jednym z bardziej popularnych konkursów jest cykl „szybka ścieżka”. Mogą w nim startować także firmy z województwa śląskiego.

 

Szybka ścieżka – prosta droga do celu


Mianem szybkiej ścieżki określamy jedne z najbardziej popularnych konkursów przeprowadzanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. To naprawdę prosta droga do pozyskania funduszy dla firmy na opracowanie know-how.

 

Bez posiadanego know-how, w rozpoczynającym się za rok nowym budżecie UE, niemożliwym stanie się pozyskiwanie środków na inwestycje.

 

W ramach konkursów można uzyskać wsparcie na projekty badawcze obejmujące badania przemysłowe i prace rozwojowe lub wyłącznie prace rozwojowe, mające na celu opracowanie innowacji produktowej lub procesowej. Dofinansowanie można uzyskać również na prace przedwdrożeniowe, ściśle związane z realizowanym projektem.

 

Warto bliżej przyjrzeć się tym konkursom.

 

Konkurs 6/1.1.1 Szybka Ścieżka

To ogólne działanie, w którym dofinansowanie obejmuje badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa, w którym dofinansowanie można uzyskać na: badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe, prace przedwdrożeniowe, ryczałt na dodatkowe koszty pośrednie związane z projektem, wynagrodzenia, podwykonawstwo, aparaturę badawczą, materiały, sprzęt laboratoryjny, wynajem/leasing sprzętu i powierzchni.
Dofinansowanie mogą dostać mikro, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa. Wnioski należy składać do 16 grudnia 2019 r.

 

Ponadto w tym roku po raz pierwszy pojawiły się wspólne konkursy dla sektora MŚP oraz dużych firm, a także zaplanowano konkursy tematyczne – dla sektora tworzyw sztucznych i innowacyjnych nawozów przyjaznych środowisku.

 

Konkurs 4/1.1.1 Szybka Ścieżka – Tworzywa sztuczne

Celem konkursu jest poprawa poziomu innowacyjności przedsiębiorstw dzięki wykorzystaniu rezultatów prac B+R.
Wartość kosztów kwalifikowanych od 1 mln zł do 50 mln zł.
Dofinansowanie udzielane jest na realizację projektu obejmującego badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe, których efektem jest opracowanie innowacyjnego rozwiązania możliwego do wdrożenia w działalności gospodarczej.
Dofinansowanie może obejmować prace przedwdrożeniowe (max 20%)
Wnioski można składać jeszcze do 15 listopada 2019 r.

 

Konkurs 1.1.1. Szybka Ścieżka – Innowacyjne Nawozy Przyjazne dla Środowiska

Konkurs przeznaczony dla przedsiębiorców działających w branży nawozów. Wnioski mogą składać mikro, małe, średnie oraz duże przedsiębiorstwa, a także konsorcja przedsiębiorstw, również z udziałem jednostek naukowych.
Można wnioskować o sfinansowanie projektów B+R związanych z innowacyjnymi nawozami przyjaznymi dla środowiska.
Termin składania wniosków: od 14 listopada 2019 r. do 14 stycznia 2020 r.

 

Innowacje w cenie

Nie tylko szybka ścieżka daje firmom na Śląsku nowe szanse rozwoju. W ramach działania 3.2 „Innowacje w MŚP”, już 31 października będzie można składać wnioski w projekcie „Wdrożenie i komercjalizacja innowacji produktowych oraz procesowych". Dokumenty zgłoszeniowe będą przyjmowane do 19 grudnia br.

 

Środki w projekcie przeznaczone są dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw na każde działanie, które jest wdrożeniem i komercjalizacją innowacji produktowych oraz procesowych.


Maksymalny poziom dofinansowania projektu wynosi 45%, a całkowita kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów w konkursie to 153 331 500 zł.


- Innowacyjny w tym konkursie może być produkt, sposób jego wytwarzania a nawet nowe metody zarządzania w przedsiębiorstwiemówi prezes firmy Eurolider. - W przypadku nowatorskiego produktu liczą się nie tylko nieznane materiały i urządzenia, ale np. udoskonalone wersje rzeczy już wytwarzanychdodaje Maciej Bagiński.


Dlaczego warto starać się o dotacje na innowacje? Ponieważ w Polsce możemy w tym obszarze jeszcze wiele zmienić na lepsze. Według unijnych rankingów nasz kraj zajmuje piąte miejsce od końca w rozwoju innowacyjności. Pieniądze na ten cel wciąż czekają i warto po nie sięgnąć w końcówce budżetowania, zwłaszcza, kiedy dla przedsiębiorcy będzie to debiutem.

 

Doświadczeni specjaliści od dofinansowań unijnych doskonale wiedzą, jak poruszać się wśród procedur i regulaminów. Warto im zaufać i zdecydować się na współpracę. Taki partner służy pomocą na każdym etapie przygotowania, realizacji i rozliczania projektów. Dodatkowo jest doskonale poinformowany w aktualnych dotacjach i wie, gdzie ich szukać, a wiedza daje przewagę w biznesie.

 

logo dobre300

grudzień 2019
P W Ś C Pt S N
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

 

rodo menu joomla
kalendarium
strefa członkowska
strefa eksperta

projekty unijne

 

 kongres logo-01

Laury Umiejętności i Kompetencji

stawiamynajakosc