Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
partner w biznesie

Zmarł Kazimierz Pazgan. Miał 71 lat.

Z ogromną przykrością informujemy, że w nocy z piątku na sobotę 22 czerwca, w klinice w Zabrzu zmarł Kazimierz Pazgan – Honorowy Prezes KIG, założyciel i wieloletni Prezes Grupy Konspol, znakomity polski przedsiębiorca, będący wybitnym autorytetem środowisk gospodarczych oraz pierwszy przedsiębiorca, który otrzymał Diamentowy Laur Umiejętności i Kompetencji. Zmarł w wieku 71 lat.

 

Kazimierz Pazgan 9

 


Urodził się 4 marca 1948 r. w miejscowości Stara Kamienica. Syn rolników z małej wsi Kamionka Wielka pod Nowym Sączem. Bieda, w której się wychowywał zmotywowała go do ciężkiej pracy, a system wartości wyniesiony z rodzinnego domu uczynił go człowiekiem szlachetnym i niezwykle wartościowym.


Ukończył Liceum Muzyczne w Starym Sączu i grając na weselach zarabiał pierwsze pieniądze. Studiował resocjalizację w Warszawie, a pierwszą pracę podjął jako wychowawca w Zakładzie Poprawczym w Świdnicy. Był to etap zetknięcia się z problemami z jakimi boryka się młody człowiek i idącej w ślad za tym nauki pokory.
W 1972 roku wraz ze swoją małżonką Alicją wziął w ajencję kwiaciarnię w Świdnicy. Kiedy w 1977 roku uchwalono ustawę o gospodarstwach specjalistycznych, wrócił do rodzinnej Kamionki Wielkiej, gdzie na terenach ojcowizny wybudował trzy kurniki, w których hodował kury nioski, dochodząc do produkcji dziennej 30 tysięcy jaj.


Zdobyte doświadczenie zachęciło go do podjęcia nowego wyzwania: produkcji wędlin z kurczaków w oparciu o nowe receptury, nowe pomysły i nowe technologie. Spółkę „Konspol” założył w 1982 roku. Po 1990 roku nastąpił nowy rozdział w historii Konspolu. Powstały spółki córki. Realizowano koncepcję stworzenia systemu kontroli jakości od ziarna do produktu na półce sklepowej. Zaskakiwała liczba pomysłów, rozmach i nowoczesność. Gdy Konspol zaczynał swoją działalność, produkował dziennie 800 kg wyrobów. Dzisiaj, po trzydziestu pięciu latach, to 600 ton gotowych wyrobów dziennie. Firma jest obecna na wielu rynkach Europy i świata.


Jedni mówili o nim „Twardy Góral”, inni „Człowiek do bólu uczciwy”. Kazimierz Pazgan zawodowo odniósł olbrzymi sukces, na który ciężko pracował. W najtrudniejszym okresie nie poddał się naciskom politycznym i obietnicom wynikającym z proponowanej współpracy.


Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach jest dumna, że mogła odznaczyć Diamentowym Laurem Umiejętności i Kompetencji tak wybitną postać.

październik 2019
P W Ś C Pt S N
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

 

rodo menu joomla
kalendarium
strefa członkowska
strefa eksperta

projekty unijne

 

 kongres logo-01

Laury Umiejętności i Kompetencji

stawiamynajakosc