Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
partner w biznesie

Polak wiceprezydentem Europejskiej Konfederacji Młodych Przedsiębiorców YES for Europe w Brukseli.

Janusz Dramski, przedsiębiorca w Zabrza i I-szy wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, po raz drugi został wybrany wiceprezydentaem Europejskiej Konfederacji Młodych Przedsiębiorców YES for Europe w Brukseli. Decyzję podjęli delegaci obecni na spotkaniu w portugalskim Porto pod koniec ubiegłego roku.

 

Skład zarządu YES for Europe na kadencję 2019:

  • prezydent: Ben Knöfler (Niemcy)
  • wiceprezydenci: Janusz Dramski (Polska), Jose Campos E Matos (Portugalia), Leo Nikita Kadieff (Finlandia), Matteo Dell'Acqua (Włochy).

 

Janusz Dramski pełnił już funkcję wiceprezydenta YES for Europe w kadencji 2018 na podstawie decyzji delegatów z grudnia 2017 roku ze spotkania w Madrycie.

 

- W kadencji 2019 pełnię funkcję wiceprezydenta odpowiedzialnego za obszar Europy Środkowo-Wschodniej. Szczególnie ważne jest nas zaproszenie nowych organizacji członkowskich z krajów, które nie są jeszcze reprezentowane w strukturach YES for Europe. – mówi Janusz Dramski, wiceprezydent YES for Europe i I-szy wiceprezes RIG w Katowicach.

 

Jakie są cele YES for Europe?

 

YES for Europe ma dwa zasadnicze cele działania:

  • reprezentowanie interesów młodych przedsiębiorców na szczeblu europejskim przed instytucjami unijnymi;
  • wspomaganie kontaktów biznesowych na arenie międzynarodowej (europejskiej i globalnej) między przedsiębiorcami, którzy są zrzeszeni w krajowych organizacjach biznesowych współtworzących Konfederację YES for Europe.
 

Młody przedsiębiorca w Europie to zasadniczo właściciel firmy w wieku od 18 do 40 lat (w różnych krajach górna granica waha się w przedziale między 35-45 lat), przy czym należy pamiętać, że w krajach Europy Zachodniej w przedziale tym znajduje się wiele osób zarządzających dużymi rodzinnymi firmami, które „młodzi” przejmują w procesie sukcesji.YES for Europe jest partnerem Komisji Europejskiej w sprawach dot. młodych przedsiębiorców, przy czym nie jest agendą unijną, czy też urzędem. Jest niezależną organizacją, konfederacją organizacji zrzeszających przedsiębiorców w poszczególnych krajach unijnych i europejskich (organizacje spoza obszaru Unii Europejskiej mogą otrzymać status organizacji stowarzyszonych). Polskę w tym gronie od 2014 roku, na zasadach wyłączności, reprezentuje Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach.

 

EYEC11, 12-15 czerwca, Erywań, Armenia

 

YES for Europe organizuje co roku Europejskie Konferencje Młodych Przedsiębiorców EYEC w krajach reprezentowanych w YES for Europe. Pozwala to przedsiębiorcom z różnych krajów Europy na stałe poszerzanie kręgu kontaktów biznesowych na arenie międzynarodowej oraz ich pielęgnowanie w gronie przedsiębiorców z całej Europy. Przedsiębiorcy z innych krajów europejskich mają szansę przyjrzeć się z bliska gospodarce kraju „gospodarza”, poznać potrzeby innych przedsiębiorstw i poszukać nowych partnerstw.

 

Najbliższa konferencja EYEC zaplanowana została w dniach 12-15 czerwca w stolicy Armenii – Erywaniu. Gospodarzem będzie Unia Młodych Przedsiębiorców Armenii, która ma status organizacji stowarzyszonej w YES for Europe.

 

Kiedy mówimy o Armenii to myślimy o kraju z ponad 3 milionami mieszkańców, który graniczy z Gruzją, Iranem, Turcją i Azerbejdżanem. Stolicą jest miasto Erywań z ok. 1,1 mln mieszkańców, z którym jest bezpośrednie połączenie lotnicze z Warszawy.

 

- Zapraszam wszystkich polskich przedsiębiorców, którzy chcieliby wspólnie z innymi przedsiębiorcami z Europy zbadać gospodarczy potencjał Armenii, do kontaktu na adres email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. RIG w Katowicach przygotowuje wyjazd polskiej delegacji przedsiębiorców na EYEC11 w Armenii. – mówi Janusz Dramski.

 

G20 YEA Summit 2019, 15-17 maja, Fukuoka, Japonia

 

YES for Europe co roku organizuje delegację z obszaru UE na globalny szczyt młodych przedsiębiorców G20 YEA, który odbywa się zwykle na miesiąc przed głównym szczytem G20 z udziałem przywódców G20, na których ręce trafia oficjalny dokument, każdorazowo przyjmowany podczas spotkań G20 YEA.

 

W szczycie G20 YEA co roku uczestniczy około 500 przedstawicieli przedsiębiorstw z 20 największych gospodarek świata, a w tym z obszaru UE (delegacja YES for Europe).

 

- Polscy przedsiębiorcy mają możliwość uczestniczenia w tym wydarzeniu poprzez dołączenie do delegacji YES for Europe. Wszystkich zainteresowanych wzięciem udziału w globalnym spotkaniu przedsiębiorców zapraszam do kontaktu na adres email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. Warto wcześniej zaplanować taki wyjazd by nie tylko zakupić tańszy bilet lotniczy, ale przede wszystkim byśmy mogli wspólnie zaplanować ten wyjazd pod kątem jak największych korzyści biznesowych dla uczestniczących w nim przedsiębiorców z Polski. – dodaje Dramski.

 

Podsumowując

 

Rok 2019 jest czwartym z rzędu kiedy reprezentant Polski zasiada w zarządzie YES for Europe. Wcześniej przez dwie kadencje był Przemek Grzywa, przedsiębiorca zrzeszony w RIG w Katowicach,

- Bardzo cieszy mnie fakt, że koleżanki i koledzy z całej Europy doceniają wkład przedsiębiorców ze Śląska w rozwój przedsiębiorczości w Europie. Przysłowiową kropką nad „i” niech będzie fakt, że Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw, który potrafi zgromadzić w Katowicach i Metropolii GZM już 7500 uczestników z 40 krajów całego świata, został uznany za jeden z oficjalnych punktów rocznej agendy spotkań przedsiębiorców w sieci YES for Europe. – podsumowuje Janusz Dramski.

 

-----
Janusz Dramski, przedsiębiorca, konsultant biznesowy, trener biznesu, kierownik projektów konsaltingowych, menadżer zarządzający regionalnym akceleratorem i biurem cowokingowym Business Link Katowice, I-szy wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, absolwent Akademii Ekonomicznej w Katowicach, studiów podyplomowych na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej oraz dwuletniego programu Executive MBA, członek Rady Społeczno-Gospodarczej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, współorganizator Europejskiego Kongresu MŚP w Katowicach i Young Entrepreneurs&Startups Summit w Katowicach, członek Rady Ekspertów Akademii WSB, odznaczony Srebrną Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego 2018 oraz Złotym Laurem Umiejętności i Kompetencji 2017.lipiec 2019
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

 

rodo menu joomla
kalendarium
strefa członkowska
strefa eksperta

projekty unijne

 

 kongres logo-01

Laury Umiejętności i Kompetencji

stawiamynajakosc