Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
partner w biznesie

Jak dojść na szczyt dzięki Lean Manufacturing?

Już po raz piąty w dniach 20-22 września br. spotkaliśmy się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach na Europejskim Kongresie Lean Manufacturing.


V Kongres Lean to ponad 150 uczestników, z takich branż jak produkcja, medycyna, usługi, administracja czy bankowość – specjalizujących się w optymalizacjach i szczupłym zarządzaniu. Po raz kolejny udało się nam skupić w Katowicach ekspertów i praktyków z całej Polski oraz Europy, którzy na co dzień udoskonalają za pomocą Lean Management procesy w swoich firmach.

 

W tym roku na scenie pojawiło się 10 ekspertów oraz jeden Gość Specjalny! O kim mowa? Przeczytajcie poniżej.

 

Konferencję uroczyście otworzyli Jacek Cymerman – Trener/konsultant Brainstorm Group Sp. z o.o., Ireneusz Wolski i Bartosz Rusek – Członkowie Zarządu Brainstorm Group Sp. z o.o. Już od samego początku podkreślali, że konferencja jest świetną okazją do wymiany doświadczeń, dobrych praktyk, ale również do nawiązywania nowych kontaktów biznesowych. Ireneusz Wolski wspomniał także o zasadzie 4P, która pozwala na głębszą analizę funkcjonowania firmy, przyczyniając się do strategicznego podejścia do różnych przedsięwzięć.

 

Wykład inauguracyjny pt.: „Lean na dachu świata!” poprowadził Gość Specjalny – Krzysztof Wielicki – polski himalaista i alpinista, kierownik narodowej, zimowej wyprawy na K2 2017/2018. Prelekcja dotyczyła wielu ważnych aspektów – takich jak: motywacja, budowanie zespołu, logistyka czy optymalizacja podczas wypraw na ośmiotysięczniki. Ponadto Pan Krzysztof Wielicki razem z uczestnikami dyskutował o roli autorytetu wśród specyficznej i bardzo zindywidualizowanej grupy jaką są wspinacze wysokogórscy.

 

Kolejny prelegent - Andrzej Tokarz - Manager Jednostki Produkcyjnej Spawalnia, FCA Poland SA – w swoim wystąpieniu wytłumaczył jak to się dzieje, że niestandardowe auta powstają w standardowym procesie produkcyjnym.


Natomiast Sven Neppessen - Business Excellence & Transformation (ES.ER) Deutsche Bahn AG opowiedział nam o digitalizacji w optymalizacji procesów. W swojej prelekcji zaprezentował aplikację wykorzystywaną przez Deutsche Bahn.


Wykład pt.: „Praktyczne zastosowanie narzędzi Lean w pracowni lekarza patomorfologa jako odpowiedź na bolączki nie-systemu nie-służby nie-zdrowia” wygłosił Maciej Środa – Lekarz patomorfolog. Wystąpienie przykuło ogromną uwagę uczestników i skłoniło do refleksji. Prelegent pokazał nam, że Lean to nie tylko seryjna produkcja, a filozofię szczupłego zarządzania można wykorzystywać w optymalizacji procesów również w innych profesjach.


Następnie w duecie wystąpili Jarosław Piwek - Kierownik ds. Lean / CBS Manager ESAB Sp. z o.o. oraz Krzysztof Maciejewski - Kierownik ds. Lean Manufacturing / CBS Manager OZAS-ESAB Sp. z o.o. Tematem przewodnim ich wykładu był kanban szyty na miarę na podstawie przykładu firmy Esab. Panowie ukazali, w jaki sposób skonstruowany jest przepływ produktów oraz jak funkcjonują poszczególne stanowiska, by proces produkcji i dostarczenia produktu do klienta był maksymalnie efektywny.


Jacek Paszek – przedstawiciel Sponsora Gold – CEO eDokumenty Sp. z o.o. zaprezentował Ready_™ Business Operating System, który wykorzystuje się do udoskonalania codziennej, biurowej pracy. Skupiając się na cyfrowych marnotrawstwach – pokazał, w jaki sposób odszukać utracone minuty w ciągu dnia i wprowadzić skuteczne rozwiązanie – jakim jest usprawnienie codziennych procesów biurowych.


Na zakończenie mieliśmy okazję wysłuchać dyskusji 4. prelegentów, którzy zasiedli w panelu dyskusyjnym pt.: „Zarządzanie przez cele czy Hoshin Kanri, która droga lepsza?”. Swoje tezy wygłosili: Marcin Więckowski - Telesales Leader UPC Polska, Grzegorz Górski - Manager General Affairs / LCO TOYOTA Motor Manufacturing Poland Sp. z o.o., Przemysław Pruszyński - Managing Director at Sokolka Window and door/Partner zarządzający w MAP & Partners, Oktawiusz Kacza - Managing Director, Head of Operations at Bank BGZ BNP Paribas S.A.


Po zakończeniu części plenarnej przenieśliśmy się do Hotelu Courtyard by Marriott Katowice CityCenter, gdzie odbyła się nieformalna część spotkania – zamykająca pierwszy dzień wydarzenia. Koktajl networkingowy odbył się w tzw. Sky barze, gdzie uczestnicy mieli możliwość dalszej rozmowy i wymiany doświadczeń.

 

Dzień drugi rozpoczął się pod hasłem Study Visits. W tej edycji Uczestnicy wzięli udział w wizytach studyjnych w czterech firmach:

 

  • Toyota Motor Manufacturing Poland w Wałbrzychu
  • Lear Corporation w Tychach
  • Ozas-Esab w Opolu
  • FCA Poland w Tychach

Każda z wyżej wymienionych firm, z powodzeniem wdraża filozofię i kulturę Lean Management. Study Tour umożliwił wszystkim uczestnikom skonfrontowanie wiedzy z praktyką, a także zapoznanie się z narzędziami i rozwiązaniami stosowanymi w tych fabrykach.

 

Ostatni dzień to warsztaty, które w tym roku odbyły się po raz pierwszy. Podczas szkolenia uczestnicy zapoznali się z zasadami szczupłego zarządzania. Co więcej w oparciu o wybrane narzędzia Lean przeprowadzili symulację procesu produkcyjnego – podczas którego musieli wykazać się niezwykłą czujnością, by znaleźć oszczędności i optymalizacje, które na pierwszy rzut oka nie są wcale tak łatwe do odgadnięcia.

 

Podsumowując V edycja Europejskiego Kongresu Lean to:

 

  • 3 inspirujące dni łączące w sobie wiedzę, doświadczenie i praktykę,
  • 7 charyzmatycznych wystąpień,
  • 1 gość specjalny,
  • 10 ekspertów, którzy na kongresowej scenie zaprezentowali tajniki Lean Management.

Ponadto

  • 4 wizyty studyjne pozwalające odkryć tajniki Lean „od kuchni”,

ale co najważniejsze

  • 160 Uczestników z 68 firm, niezwykle aktywnych, zaangażowanych i zainteresowanych tematem Lean Manufacturing.
maj 2019
P W Ś C Pt S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

 

rodo menu joomla
kalendarium
strefa członkowska
strefa eksperta

projekty unijne

 

 kongres logo-01

Laury Umiejętności i Kompetencji

stawiamynajakosc