Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
partner w biznesie

Przedsiębiorco, masz długi w ZUS? Możesz nie dostać zasiłku

 Przedsiębiorco, masz długi w ZUS? Możesz nie dostać zasiłku!


Osoby które prowadzą działalność gospodarczą i opłacają składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe powinny uregulować długi w ZUS.


Od 1 stycznia 2018 r. działa e-Składka, czyli jeden numer rachunku składkowego. Od tego czasu przedsiębiorcy zamiast trzech lub czterech osobnych przelewów robią jedną wpłatę, którą ZUS dzieli na poszczególne fundusze. Każdy przedsiębiorca, który posiada zaległości z tytułu nieopłaconych składek ZUS, musi pamiętać, że teraz jego bieżące wpłaty pokrywają w pierwszej kolejności najstarsze zaległości. Tym samym nie będą opłacone bieżące składki, co w efekcie spowoduje wykluczenie z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

 


Warto zadbać o to, aby zachować ciągłość dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, bowiem zadłużony przedsiębiorca zostaje „wyłączony” z tego ubezpieczenia i tym samym nie ma prawa do świadczeń (zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku opiekuńczego czy zasiłku macierzyńskiego).

 

Co można zrobić, jeśli wypadnie się z ubezpieczenia chorobowego?

  • uregulować zaległości w ZUS;
  • zawrzeć z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych umowę ratalną w przypadku zadłużenia, które przekracza możliwości finansowe płatnika.
  • złożyć wniosek o przywrócenie terminu płatności składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.

 

Doradca pomoże


Od lutego br. w każdej placówce ZUS powołani zostali doradcy ds. płatników składek. Z pomocą doradcy przedsiębiorca podejmie właściwe kroki w celu przywrócenia prawa do ubezpieczenia chorobowego, otrzyma merytoryczne wsparcie w temacie ubezpieczeń i składek, informacje o swoich obowiązkach i prawach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej i opłacaniem składek.


Przypominamy, że Sale Obsługi Klientów w Oddziale ZUS w Chorzowie oraz w Terenowych Jednostkach Organizacyjnych w Katowicach, Mysłowicach i Rudzie Śląskiej czynne są:

 

  • w poniedziałki od 8:00 do 18:00
  • od wtorku do piątku od 8:00 do 15:00
marzec 2019
P W Ś C Pt S N
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

 

rodo menu joomla
kalendarium
strefa członkowska
strefa eksperta

projekty unijne

 

 kongres logo-01

Laury Umiejętności i Kompetencji

stawiamynajakosc