Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
partner w biznesie

Tak było na American Day!

Trzecia edycja American Day już za nami! To był wyjątkowy czas spotkań, rozmów i dobrej zabawy, w której brało udział ponad 70 przedstawicieli biznesu, dyplomacji oraz pasjonatów relacji polsko-amerykańskich. Gościem specjalnym wydarzenia był Walter Braunohler - Konsul Generalny USA w Krakowie, który niebawem kończy swoją misję w Polsce. Tym samym spotkanie w RIG w Katowicach było doskonałą okazją do podsumowań i podziękowań za czas spędzony w naszym kraju.


Pożegnanie konsula poprzedziło sesję plenarną „Nowa polityka celna USA – Czy Ameryka zamknie się na świat?”, podczas której rozgorzała dyskusja dotycząca szans i zagrożeń wynikających ze zmieniającej się polityki celnej USA odnośnie surowców stalowych i aluminiowych, która od jakiegoś czasu powoduje spore poruszenie w środowisku międzynarodowym. Eksperci wspólnie z uczestnikami zastanawiali się nad wpływem niniejszych zmian na funkcjonowanie MŚP w Polsce, a szczególnie na działające na Śląsku przedsiębiorstwa stalowe.


Niezwykle ważną częścią tegorocznego American Day była inauguracja działalności American Chamber of Commerce and Śląsku. AmCham to instytucja zrzeszająca głównie przedsiębiorstwa amerykańskie działające w Polsce i dająca nowe możliwości współpracy polsko-amerykańskiej w regionie. Kolejno Beata Drzazga, Prezes Zarządu BetaMed S.A. oraz Jacek Drabik, Dyrektor AmCham Kraków&Katowice, CEO Motorola poprzez power speech przedstawili dobre praktyki i współpracę polskich i amerykańskich przedsiębiorstw.


Jednym z elementów spotkania było wystąpienie poświęcone wsparciu polskich przedsiębiorców w wejściu na rynek Stanów Zjednoczonych poprowadzone przez Charles R. Ranado – Radcę ds. Handlowych – Sekcja Handlowa, Departament Handlu USA, Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie i Mariusza Tomaka – Prezesa Zarządu Polsko-Amerykańskiej Rady Współpracy. Ostatnim punktem programu był dynamiczny, polsko-amerykański networking przedsiębiorców, prowadzony przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Katowicach.


Misją wydarzenia było promowanie partnerskich relacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Polską, wzajemne poznanie możliwości inwestycyjnych, podjęcie dialogu i otwarcie na współdziałanie przedstawicieli sektora MŚP w obu krajach.


Wydarzenie było współorganizowane z American Chamber of Commerce, COIE, Alumni Association, Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej Katowice oraz USA-Polish Trade Council.


2c2c1238dd884c383ccf16902709ea37 150 Alumni Association logo 150 coie 150 RODM LOGOTYP 150 USPTC large logo 150
Wiele niezapomnianych wrażeń, także tych które pozwoliły na rozsmakowanie się w amerykańskich specjałach dostarczył Jeff’s American Restaurant w Katowicach, odpowiadający również za wspaniały wystrój rodem z USA!

 

jeeajeffs 150

 


Wspólnie udało się nam zrealizować główny cel wydarzenia, czyli promocję śląskich i amerykańskich możliwości inwestycyjnych, wzajemne porozumienie i otwarcie na współdziałanie przedstawicieli sektora MŚP. Mamy nadzieję, że i w przyszłym roku spotkamy się w ramach realizacji już czwartej edycji American Day, która będzie okazją do świętowania stulecia nawiązania relacji dyplomatycznych Stanów Zjednoczonych Ameryki z Rzeczpospolitą Polską.

 

 

Zobacz fotorelacje z American Day!

marzec 2019
P W Ś C Pt S N
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

 

rodo menu joomla
kalendarium
strefa członkowska
strefa eksperta

projekty unijne

 

 kongres logo-01

Laury Umiejętności i Kompetencji

stawiamynajakosc