Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
partner w biznesie

Śląskie Perły europejskiego formatu

61 lat temu zostały podpisane Traktaty Rzymskie, dające początek współczesnej Unii Europejskiej. Z tej okazji 7 maja w chorzowskim Teatrze Rozrywki po raz kolejny środowiska gospodarcze spotkały się podczas Gali z okazji Święta Europy organizowanej przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach. Wśród nagrodzonych znaleźli się Elżbieta Bieńkowska oraz prof. Jan Klimek!


Zgromadzonych gości przywitał Paweł Pawelec – Wiceprezes Tytularny Izby oraz Prezes Delegatury RIG w Chorzowie, zaś w roli gospodarza Gali wystąpił Tadeusz Donocik, Prezes RIG, który podkreślając rolę mentalnej zmiany wejścia Polski do UE, podsumował: - Walka o Europę wymarzoną przez Schumana jest walką, która najprawdopodobniej nigdy się nie skończy.

 

Święto Europy 2018 18

 

Podczas gali jako pierwsza wyróżniona została firma RUDPOL – OPA Sp. z o.o. z Rudy Śląskiej - laureat programu Stawiamy na Jakość, kierowanego do firm i organizacji, dla których nadrzędną ideą jest dbałość o jakość swoich usług i produktów oraz wdrożonych standardów zarządzania.

 

Święto Europy 2018 19

 

 

Wręczone zostały również Złote Laury Umiejętności i Kompetencji – symboliczne podziękowanie dla ludzi nieprzeciętnych, wyróżniających się firm, organizacji i instytucji, które aktywnie i skutecznie włączyły się w proces tworzenia gospodarki rynkowej, jej restrukturyzacji oraz dostosowania do standardów europejskich. Laurami obdarzeni zostali:

 

Janusz Romik – właściciel Zakładu Budowlanego Janusz Romik, w ubiegłym roku świętującego 30-lecie swojej działalności, w czasie której zdobył szerokie grono zadowolonych zleceniodawców oraz Wielką Nagrodę Budownictwa przyznaną przez Śląską Izbę Budownictwa w 2015 r.

 

Święto Europy 2018 20

 

 

Bartosz Satała – Prezes Zarządu Chorzowsko-Świętochłowickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. , wyróżniony jako przykład osoby, która wysokie kompetencje wykorzystuje m.in. we wzorowym zarządzaniu oraz wykorzystywaniu funduszy unijnych.

 

Święto Europy 2018 21

 

 

Na scenie Teatru Rozrywki wręczone zostały również Honorowe Złote Odznaki Krajowej Izby Gospodarczej, które z rąk m.in. Janusza Steinhoffa – Przewodniczącego Rady KIG i Rady RIG w Katowicach otrzymali:

 

Jerzy Bębenek – prowadzący od czterech dekad firmę TRANSBEJ, zajmującą się drogowym transportem towarowym, chorzowski radny oraz członek Rady Gospodarczej Sejmu, który współtworzył nowe prawo gospodarcze w okresie transformacji ustrojowej Polski.

 

Święto Europy 2018 1

 

 

Jerzy Kędziora – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Chorzowie oraz Przewodniczący Ogólnopolskiego Forum Dyrektorów Powiatowych Urzędów Pracy, współpracujący z na rzecz rynku pracy m.in. z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Wojewódzkim Urzędem Pracy w Katowicach, posłami, samorządowcami, związkami zawodowymi i pracodawcami.

 

Święto Europy 2018 3

 

 

Po tych wyróżnieniach przyszedł czas na wręczenie najważniejszych wyróżnień wieczoru – Pereł Europy – statuetek, które po raz drugi trafiły do rąk osób, swoją postawą, działaniami i przekonaniami udowodniających, że Polska jest w Europie. Nagrody otrzymały osoby, instytucje i firmy, które efektywnie wykorzystały możliwości rozwojowe i inwestycyjne płynące ze środków unijnych, a wśród nich:

 

Kompleks Sztygarka – utworzony na terenie zabytkowej kopalni Prezydent w Chorzowie, w obiektach przypominających o wielkoprzemysłowej historii regionu, powstały m.in. restauracja i kawiarnia, pokoje noclegowe, centrum urody, galeria, miejsca spotkań kulturalnych i biznesowych.

 

Święto Europy 2018 4

 

 

Andrzej Kotala – Prezydent Chorzowa, który od 2010 roku, konsekwentnie i skutecznie zabiega o pozyskanie środków z Unii Europejskiej na rozwój miasta, zaś efekty tych starań widoczne są w postaci m.in. pierwszego na Śląsku centrum przesiadkowego, rewitalizacjach miejsc istotnych dla infrastruktury drogowej oraz kulturalnego, sportowego i turystycznego oblicza miasta.

 

Święto Europy 2018 5

 

 

 

Druga, honorowa kategoria to Specjalne Perły Europy przyznawane osobom szczególnie zasłużonym i zaangażowanym w promowanie europejskich wartości oraz krzewienie idei integracji i tożsamości europejskiej. Uhonorowani zostali nimi:

 

prof. dr hab. Jan Klimek – Prezes Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Chorzowie – polityk, ekonomista, wykładowca, przedsiębiorca oraz rzemieślnik, członek Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego w Brukseli oraz Rady Dialogu Społecznego, pełniący równocześnie funkcję przewodniczącego zespołu ds. ubezpieczeń społecznych.

 


Święto Europy 2018 10

 

 

Elżbieta Bieńkowska – od 1 listopada 2014 roku europejska komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw w Komisji Europejskiej. W latach 2007–2013 Minister Rozwoju Regionalnego RP, a od 2013 do 2014 roku także Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Infrastruktury i Rozwoju w Rządzie Premiera Donalda Tuska. Pani Komisarz tak podsumowała ideę wręczania statuetek oraz jej otrzymanie: - U mnie te trzy tożsamości: bycie Ślązaczką, Polką i Europejką bardzo się ze sobą zgadzają, dobrze ze sobą rozmawiają, i w ogóle się ze sobą nie kłócą i dobrze się ze sobą czują.(…) Europa wymaga rozmowy i dyskusji o tym, jaka ta Europa powinna być. W Polsce dużo rozmawiamy o pieniądzach europejskich i to jest wspaniale, ale nie tylko po to Polska wchodziła do Unii Europejskiej, żeby mieć pieniądze. Wchodziliśmy do UE dlatego, że zawsze w Europie byliśmy i zawsze czuliśmy, że w Europie jest nasze miejsce.

Galę poprowadził ceniony śląski aktor, Mirosław Neinert, zaś zwieńczeniem wydarzenia był koncert Stanisława Soyki z zespołem.

 


Święto Europy 2018 16

 

 

Święto Europy 2018 17

 

 

Święto Europy 2018 14

 


Organizator: Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach

Honorowy Patronat: Wojciech Saługa – Marszałek Województwa Śląskiego, Stanisław Gmitruk – Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, Kazimierz Karolczak – PrzewodniczącyGórnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz Konsula Generalnego Słowacji Ivan Skorupa, Konsul Generalny Ukrainy Oleh Mandiuk, Konsul Republiki Austrii Mirosław Bienioszek, Konsul Honorowy Republiki Łotwy Tadeusz Biedzki, Konsul Honorowy Republiki Chorwacji w Opolu Andrzej Żylak, Konsul Honorowego Republiki Chorwacji w Krakowie Paweł Włodarczyk, Konsul Honorowy Ukrainy Irena Pordzik, Konsul Honorowy Chile Andrzej Zdebski, Konsul Honorowy Republiki Serbii Ranko Tomovićz, Konsul Honorowy Królestwa Szwecji Arkadiusz Hołda.

Partnerzy: BetaMed S.A., Chorzowsko-Świętochłowickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o., Jaekel Bud-Tech Sp. z o.o., ADM Chorzów Sp. z o.o., ADM Serwis Sp. z o.o., Kompleks Sztygarka, Zakład Budowlany Janusz Romik

Patronat medialny: Dziennik Zachodni i Naszemiasto.pl, Europerspektywy, Polskie Radio Katowice, TVP Katowice, TVS, Sfera TV, Goniec Górnośląski, Moja Firma Generator Rekomendacji, Polish Market, Magazyn Ludzi Biznesu Przedsiębiorcy@EU, Świat Elit, WNP.PL, Nasz Przemysł, Chorzowianin.pl, Kapitał Śląski, Kapitał Polski, Wolny Rynek

marzec 2019
P W Ś C Pt S N
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

 

rodo menu joomla
kalendarium
strefa członkowska
strefa eksperta

projekty unijne

 

 kongres logo-01

Laury Umiejętności i Kompetencji

stawiamynajakosc