Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
partner w biznesie

Misja Finlandia 2018. Smart Cities.

Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach 13-18 kwietnia zorganizowała wyjazd studyjny do Finlandii (Helsinek i Espoo) pod hasłem Smart Cities. Uczestnicy misji gospodarczej mieli okazję przez kilka dni spotkać się z fińskimi przedsiębiorcami, aby dyskutować na temat możliwości inwestycyjnych oraz współpracy biznesowej. Rozmawiano o przyszłości samrt cities - innowacyjnych pomysłach biznesowych wspierających rozwój europejskich miast przyszłości.

 

Misja Finlandia1 2

 

Pośród atrakcji wyjazdu znalazły się liczne spotkania, w tym:

  • wizyta w Yrittäjät - The Federation of Finnish Enterprises (Suomen Yrittäjät) będacej największą organizacją przedsiębiorców w krajach nordyckich. Zrzesza ponad 105 000 przedsiębiorców ze wszystkich branż i sektorów. Organizacja działa poprzez 400 lokalne oddziały i 20 biura regionalne.
  • spotkanie z Ambasadorem Polski w Finlandii,
  • spotkanie z Izbą Gospodarczą w Helsinkach,
  • spotkanie z Helsinki Smart Region,
  • spotkanie z organizacją młodych przedsiębiorców Nuoret Yrittäjät,
  • spotkanie w akceleratorze Startup Sauna,
  • spotkanie ze społecznością Aalto Startup Center,
  • spotkanie w Espoo Innovation Garden,
  • spotkanie z przedsiębiorcami z Espoo.
 

W programie wizyty zrealizowane zostały spotkania z firmami obszaru nowych technologii, a także rejs połączony z networkingiem polsko-fińskim. Podczas wyjazdu Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach reprezentowana przez Przemysława Grzywę – Wiceprezesa RIG w Katowicach podpisała porozumienie o współpracy z Izba Gospodarczą w Helsinkach. 

 

 

Misja Finlandia2 3

 

Od lat Polska jest jednym z najważniejszych celów strategii fińskich inwestycji zagranicznych w Europie Środkowej i Wschodniej. Przykładowo w 2016 roku Polska była w pierwszej dziesiątce fińskich priorytetów bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Finowie zainwestowali ponad 2 mld euro na polskim rynku, rozwijając działalność blisko 200 fińskich przedsiębiorstw. Firmy te zatrudniają aż 30 tysięcy pracowników. W ubiegłym roku wartość eksportu z Finlandii do Polski podwoiła się, natomiast importu wzrosła aż trzykrotnie.


Czy istnieją nowe możliwości na poszerzenie współpracy tych dwóch gospodarek? Czy jako polscy inwestorzy mamy szansę na promowanie produktu innowacyjnego dla branży energetycznej, medycznej, nowoczesnych technologii, czy rolniczej? Jaką przestrzeń innowacyjnej gospodarki stwarzają inteligentne miasta?

 

Smart City, czyli inteligentne miasto. Takim mianem określa się koncepcję, według której miasta wykorzystują zaawansowane technologie do tego, by polepszyć jakość życia i funkcjonowania każdego ich obszaru. Zgodnie z tym założeniem mieszkańcom ma się żyć lepiej i wygodniej, a równocześnie koszty funkcjonowania całego organizmu miejskiego mają być tak niskie, jak to możliwe.

 

Misja Finlandia 1

 

Misja Finlandia 1

marzec 2019
P W Ś C Pt S N
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

 

rodo menu joomla
kalendarium
strefa członkowska
strefa eksperta

projekty unijne

 

 kongres logo-01

Laury Umiejętności i Kompetencji

stawiamynajakosc