Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
partner w biznesie

Możliwości inwestycyjne w Republice Południowej Afryki

 

Szukanie nowych możliwości wypłynięcia na szerokie wody światowego biznesu – to chleb powszedni polskich przedsiębiorców stawiających na dalekosiężny sukces. Tym razem okazja do odkrycia nowego lądu inwestycyjnego miała miejsce 7 marca w Katowicach, gdzie Radca Ambasady Republiki Południowej Afryki Christian Botha przedstawiał szanse współpracy, otwartości rynku RPA na międzynarodowych inwestorów, w tym zwłaszcza stawiając na polskich przedstawicieli sektora biznesu. Organizatorem głównym wydarzenia była Ambasada RPA w Warszawie, natomiast wsparcia organizacyjnego udzielił Zespół ds. Współpracy Międzynarodowej przy Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach.

Rozmawiano nie tylko o możliwościach współpracy czystko gospodarczej, ale również o poszerzającym swoje standardy sektorze usług turystycznych, przestrzeni, infrastrukturze sprzyjającej gościom zagranicznym, jak i atrakcyjności regionu pod względem bogactwa naturalnego RPA.

 

6001

 


Republika Południowej Afryki to od lat jedno z najbardziej rozwiniętych i najbogatszych państw Afryki (PKB per capita przekracza 75000 USD), przy zaludnieniu ponad 50 miliona mieszkańców. Językiem powszechnie używanym w kontaktach biznesowych jest angielski. Ustawiczny wzrost gospodarczy szacuje się na około 2-4% PKB, co wpływa na pozycję RPA na świecie, klasyfikując ten kraj do potęg ekonomicznych jutra, w szranki których wchodzą Brazylia, Rosja, Chiny, czy Indie.


Gospodarka RPA słynie przede wszystkim z sektora wydobywczego, będąc tym samym piątym krajem na świecie. Jest producentem rodu, platyny, manganu, a także chromu i palladu.


Okres opłacalności wydobywczej określany jest obecnie na 150 lat. Innowacyjny rodzaj gospodarki tego kraju pozwolił na przekształcenie wieloletnich zysków z surowców w rozwój nowoczesnych branż gospodarki. W tej chwili rynek RPA to przede wszystkim usługi, zwłaszcza z zakresu finansów i prawa. W rankingach światowych, pod względem kapitalizacji rynkowej południowoafrykańska giełda plasuje się na 15 miejscu.


Południowoafrykański rynek stanowi region o wysokim potencjale inwestycyjnym dla praktycznie wszystkich towarów konsumpcyjnych spotykanych w Polsce. Warto zaznaczyć, iż RPA jest największym inwestorem spośród krajów afrykańskich w Polsce.

marzec 2019
P W Ś C Pt S N
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

 

rodo menu joomla
kalendarium
strefa członkowska
strefa eksperta

projekty unijne

 

 kongres logo-01

Laury Umiejętności i Kompetencji

stawiamynajakosc